Kristýna Nováková: Dárcovská výzva pro projekt Chráníme mořské želvy

Zachraňte mořské želvy

vybíráme od 23.4.2017
125 507 Kč
vybráno 105 % z 120 000 Kč

přispělo

138 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!
Víte, že mořské želvy na mnoha místech světa už úplně zmizely? Například v Indonésii klesla za posledních 70 let populace karet obrovských o 91 %. Pomozte nám vydat metodickou příručku, jak želvy správně chránit. Publikace pomůže zvýšit efektivitu ochrany mořských želv. 

Jak to celé začalo?
Když mi bylo šest let, dostala jsem za vysvědčení svou první želvu. Starala jsem se o ni a postupně chovala i jiné plazy. Začala jsem se zajímat, odkud jsou, co je v jejich domovině ohrožuje a jak bych jim mohla pomoci. Právě proto jsem se pak v roce 2004 vydala jako dobrovolnice do Mexika. Tak začala pouť, která trvá už třináctým rokem.

Naše práce má výsledky.
Od té doby se už hodně povedlo. Na Borneu, nejdůležitějším místě pro želvy v celé Jihovýchodní Asii, jsem místním ochranářům pomohla vytvořit projekt na ochranu mořských želv. Organizace funguje už od srpna 2014. www.morskezelvy.cz

Přímá ochrana mořských želv na líhních plážích.
Za tu dobu jsme díky ochraně líhních pláží na 2 neobydlených ostrůvcích v oblasti Berau ochránili před pytláky více než 185 000 želvích vajec, což je neuvěřitelný úspěch.

Vzdělávání a rozvoj místních obyvatel.

Věnujeme se vzdělávání dětí ve školách na třech okolních obydlených ostrovech a v  pobřežních  vesnicích. Do školek beru plyšové želvy od dětí z ČR, místní děti nikdy takové hračky neměly, hrají si a ptají se, co je to za zvíře, co žere.. Začínají se zajímat. Pro starší jsme vytvořili pexeso, deskovou hru, diskutuji s nimi, jedna holčička si po zjištění, jak se z želvy zaživa strhává želvovina, sundala želvovinový náramek a řekla, že to už nosit nebude. Dnes ho ukazuji turistům v ČR, aby si ani oni takové věci nekupovali. Díky intenzivní práci s místními lidmi, kdy se na workshopech učí vyrábět suvenýry z materiálů, kvůli kterým nemusí zabíjet ohrožené živočichy, klesl na ostrově Derawan na severovýchodě Bornea počet obchodů se suvenýry z želvoviny z 11 na 2.
Deskovou hru a pexeso, které jsem o želvách vytvořila, používají organizace na ochranu přírody po celé Indonésii. Pomoci nám na Borneo jezdí desítky dobrovolníků a dobrovolnic ročně. Pozval si nás i starosta z ostrova Lembata u Floresu, abychom místní naučili správně chránit želvy.

ALE to nestačí, nezvládneme objet všechna místa, kde je třeba lidi naučit chránit dobře želvy, proto je potřeba udělat příručku, která jim správnou cestu ukáže.

Ne všude se ochrana dělá dobře.
Samozřejmě, že želvy nechráním sama. Na světě je spousta želvích center. Problém však je, že lidé mnohdy nevědí, že svým chováním želvám spíše ubližují, než aby jim pomáhali. Malé, právě vylíhlé želvy zavírají do bazénků, místo aby je pustili do moře. Těmto želvám v bazénu zakrní svaly,  nemohou plavat, nevyvinou se jim dostatečně plíce, nemají přirozenou potravu a hlavně ztratí instinkt, kam se v dospělosti za 20-30 let vrátit naklást vejce. 

Ozývá se mi spousta lidí ze Srí Lanky, Dominikánské republiky a jiných zemí, kde si v želvích centrech všimli podobných praktik. Tito lidé se pak zlobí, jak je to možné, když sami jako laici poznají, že taková „ochrana“ není v pořádku. Odpovídám jim, že neexistují žádné celosvětové standardy jak želvy chránit správně.
Proto jsem se ve spolupráci s dalšími organizacemi rozhodla vydat publikaci, která by přístupnou formou vysvětlovala, jak si s ochranou želv poradit.

O publikaci.
Publikace bude obsahovat podrobně popsané a obrázky doplněné metody, jak dělat přímou ochranu mořských želv na líhních plážích. Jak najít snůšku želv, jak přemísťovat vejce, abyste je ochránili před pytláky. Jak vytvořit novou jámu, kam vejce umístit a že je třeba používat baterky s červeným světlem a zabránit pronikání bílého světla na pláže. Příručka bude obsahovat i kritéria, která by měl naplňovat projekt, který chce chránit želvy opravdu efektivně. Kromě fáze inkubace želvích vajec se bude věnovat i líhnutí (jak pomoci právě vylíhlým želvám, kdy a kde je pouštět do moře) a vysvětlí, proč není vhodné držet želvy v bazénech. Vysvětlí i nutnost péče o prostředí želv (úklid odpadků na plážích, hlídání příbřežních vod a zamezení přílišnému rybolovu či ilegálním druhům rybolovu – dynamit atd.) a důležitost vzdělávání a rozvoje místních obyvatel pro celkový úspěch ochrany mořských želv v místě jejich výskytu.

Pomáháte.

Pro vydání takové publikace je pro nás Vaše podpora nezbytná. Váš příspěvek využijeme především na grafiku a tisk.
Děkujeme, že nám pomůžete vytvořit tuto komplexní příručku. Věřím, že ji nebudou používat pouze ochranáři na celém světě, ale i vlády zemí, kde se želvy vyskytují, dobrovolníci a lidé, kteří se chtějí na želvy a jejich vhodnou ochranu dojet podívat jako turisté včetně cestovních agentur.
Věřím, že společně dokážeme situaci želv zlepšit .

Odkazy na projekt
web - MOŘSKÉ ŽELVY
www.morskezelvy.cz
Český rozhlas Brno – pořad Apetýt
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3409258
Česká televize:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/215562221300001/
Český rozhlas Ostrava:
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3291760

Český rozhlas, rádio Wave, pořad Casablanca:
 http://www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/hana-svobodova-a-berly-daniel-na-borneu-chrani-ohrozene-zelvy–1443607
Česká televize:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/214563221300001/video/301904
Přírodovědci.cz:
https://www.youtube.com/watch?v=3sUoBglCqXg
Rádio 1: http://www.radio1.cz/archiv-poradu/archiv-vysilani/60

článek v Lidových novinách 
LN_zelvy
MF DNES 
MF DNES – Karel

Nadační fond CCBC
Oblast Berau na Borneu je 8. největším líhništěm karet obrovských na světě. Jejich populace tu ale za posledních 70 let klesla o více než 90%. Místní lidé kradou z pláží želví vejce a prodávají je do restaurací pro turisty, zaživa jim strhávají krunýře, aby z nich udělali suvenýry. Hlídáme pláže před pytláky, učíme místní dělat suvenýry z alternativních materiálů. Učíme děti. Jako konzultanti pomáháme v mnoha oblastech Indonésie a také na Srí Lance. Pomozte nám chránit želvy i Vy. Děkujeme.
Hodně štěstí vám i želvám!!!
Kokoska
200 Kč
Ať se daří Vám i želvičkám ;)
Libor R
200 Kč
Držím pěsti, ať se podaří vybrat cílovou částku!
Mary
Prosím podporujte ochranu želv i všech ostatních živočichů ohrožených vyhynutím - přestože se lidstvo jako celek k přírodě chová naprosto příšerně, ukažme, že ne všem lidem je její osud lhostejný!
1 500 Kč
Držím palce želvímu projektu!
Držim palce! .)
Dárce
200 Kč
Fandím Vám a děkuju za to co děláte.
Luděk Čáp
200 Kč
Držíme Vám palce ve Vašem úsilí a těšíme se na nějakou další přednášku o aktuální situaci na Borneu!
Teraristická společnost Praha z.s.
7 000 Kč
Hanko, přejeme ať se podaří vše vybrat a publikaci vydat! Stojí za to!
Mates
Držíme palce!
Jo Ro
Vybranými prostředky bude podpořena organizace:
Nadační fond CCBC, projekt: Chráníme mořské želvy