Nadační fond Soudržnost


Vzdělávání a výzkum Životní prostředí

Konec bezmocnému přihlížení ekologické krizi

Proč se máme pořád jen dívat, jak přichází další a další těžko uvěřitelné zprávy o ekologické katastrofě, které čelíme? Naši společnost přitom může čekat lepší budoucnost. Nejsme bezmocní. Přestaňme stavět zájmy ekonomiky proti kvalitě lidského života i přírody. Představujeme výběr zásadních příspěvků světové debaty o spravedlivé a ekologické transformaci ekonomiky, který jsme dali dohromady v knize Růst, nebo život? Cesty z ekologické krize. Podpořte svým darem její vydání, získejte knihu v předprodeji a pomozte šířit její myšlenky.

vybíráme od 24.4.2023

Chci podpořit vydání knihy a šířit její myšlenky

55 126 Kč
vybráno 110 % z 50 000 Kč

přispělo

109 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Je to tam! Díky vám jsme společně dali stovku: Překročili jsme přes 100 % cílové částky a více než 100 dárců a dárkyň se tak může těšit na knihu, jakmile vyjde z tiskárny. Přidejte se k nim: nic nekončí, jedeme dál. ⬇️
Nejnovější shrnující zpráva Mezinárodního panelu pro změnu klimatu uznávaného všemi vládami na světě přináší jasné sdělení: 

“Je nutná hluboká a rozsáhlá transformace napříč mnoha sektory, která povede k rapidnímu a trvalému snížení emisí skleníkových plynů a zajistí důstojnou a udržitelnou budoucnost pro všechny.”  

V Česku je ale společenská debata o nutné transformaci ekonomiky stálev úplných začátcích, navíc zakopaná ve dvou znepřátelených příkopech. Jedni mají tendenci hájit ochranu klimatu a zelenou politiku Evropské unie i se všemi jejími rozpory a chybami, druzí ji napadají nejen ze sociálních, ale stále častěji i národoveckých pozic. 

Proto představujeme sborník Růst, nebo život? Cesty z ekologické krize. Vybrali jsme do něj 12 zásadních současných esejů autorů a autorek z celého světa nabízejících odpověď na ekologickou krizi, která stojí na tradici demokratické levice: důsledně a spravedlivě chránit životy lidí i přírody. Texty dává do kontextu svou předmluvou o vyhlídkách politiky na planetě v plamenech editor Josef Patočka. 

Podpořte svým darem vydání sborníku Růst, nebo život? Díky vaší podpoře bude možné knihu vydat a dále rozvíjet a šířit její myšlenky. Za dar vyšší než 320 Kč získáte tuto unikátní knihu jako první. (Nezapomeňte vyplnit adresu, abychom věděli, kam vám knihu poslat :) )

Editor Josef Patočka představuje knihu Růst, nebo život? Cesty z ekologické krize:Kdo za knihou stojí?


 Masarykova demokratická akademie je think-tank, kterému jsou ideově blízká sociální témata, otázky rovnoprávnosti, udržitelnosti, dobré správy veřejných věcí a společenského rozvoje. V Česku plníme nezastupitelnou úlohu: Otevíráme témata, která mají politický přesah, ale politický mainstream jim vyhýbá. 

Knihu jsme připravili ve spolupráci s předními českými kapacitami na sociálně-ekologickou transformaci ekonomiky. Editorem je Josef Patočka, výzkumník platformy pro sociálně-ekologickou transformaci Re-set, na vzniku sborníku se podílela i expertka na zvládání klimatické změny, členka Masarykovy demokratické akademie a v současné době ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková nebo analytik Asociace pro mezinárodní otázky Ondřej Kolínský. 

Za knihou stojí také kvalitní práce mnoha lidí od editora, překladatelů, redaktora, grafika nebo sazeče.  

Přispějte na její vydání a podpořte spravedlivou společnost postavenou na nových základech s ekonomikou, která smíří zájmy lidí a přírody. Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Je to tam, společně jsme dali stovku! Děkujeme! Dnes jsme překročili 100 % cílové částky a více než 100 dárců a dárkyň se mohou těšit na knihu, jakmile vyjde z tiskárny. Přispěli jste na tisk knihy, její sazbu, překlad, práci redaktora nebo její propagaci.

Stále je před námi ale poslední týden, kdy vydání knihy můžete podpořit.
Každý další dar pomůže pokrýt další výdaje spojené s vydáním knihy. Díky daru ve výši alespoň 320 Kč navíc knihu získáte v předprodeji a pošleme vám ji, jakmile vyjde z tiskárny.

Podpořte spravedlivé řešení ekologické krize.

Založení projektu

Dobrý den,

knížku si rád vyzvednu v kanceláři MDA.

S pozdravem
Lukáš Ulrych

Lukáš Ulrych
320 Kč

Díky a těším se na knihu!

Veronika Murzynová
1 000 Kč

věřím jožkovi patočkovi protože má rád tvrdou muziku

Lukáš Kuchta
135 Kč

Fandím tomuto ušlechtilému počinu. Zvláště pak mne velmi zajímají myšlenky ohledně ekonomické demokracie, coby alternativě ke kapitalistickému systému...

Ondřej Kvita
333 Kč

Preji hodne 🍀

Katerina Pita Mendes
800 Kč

Díky, těším se.

crysman
320 Kč

Uhlí, ropa, plyn patří do dějin - a kapitalismus také!

Jan Májíček
500 Kč

Skvelé že to vychádza ako zborník, verím že JP vybral také, ktoré do seba zapadajú a pekne sa dopĺňajú. Už sa teším na čítanie 🙂

Mica

Ať se to co nejdříve podaří vydat.

Tomáš Fiala
1 000 Kč

Lidé, čtěte (tu knížku).

Jiří Guth