Charita Česká republika


Děti, mládež, rodina Zdraví

Tříkrálová sbírka

Výnos Tříkrálové sbírky z největší části tradičně putuje na podporu lidí v nouzi žijících na území ČR. Jde o různé formy pomoci pro nemocné, osoby se zdravotním postižením, seniory, matky s dětmi v tísni a další. Sbírka podléhá předem daným pravidlům pro rozdělení výtěžku.

Tříkrálová sbírka

Poselství lásky a dobra se šíří rychleji než virus! Připojte se svým darem!
7 476 275 Kč

přispělo

12531 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz


I letos k vám přicházejí tři králové. Jako vždy přinášejí radost a boží požehnání, netradiční okolnosti však vyžadují netradiční řešení, a proto koledníci dorazili také v online podobě. Jejich cíl zůstává stále stejný – i letos chtějí spolu s vámi pomoci lidem v nouzi.Tříkrálovou sbírku pořádá každoročně Charita Česká republika. Skupinky koledníků, doprovodné akce i distribuci pokladniček organizují jednotlivé místní Charity, často ve spolupráci s farnostmi, školami či různými mládežnickými organizacemi. Úspěch celé sbírky závisí na aktivitě tisíců lidí ve všech koutech republiky, často i v obcích o několika desítkách obyvatel.


Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí u nás. Koledování probíhá v první polovině ledna, ale na účet Tříkrálové sbírky můžete přispívat celý rok.
Sbírka je úředně registrovaná veřejná sbírka a pokud do ní přispějete převodem na účet nebo přes portál Darujme.cz, je dar daňově uznatelným nákladem. Stačí vyplnit žádost o vystavení potvrzení. Děkujeme!

Pokud Vás zajímá pravidelné dárcovství, přidejte se k Dobročinným

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (2)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Tříkrálovou sbírku dárci letos podpořili téměř 81,5 milionu korun. Peníze už pomáhají. Děkujeme!

Tříkrálová sbírka je spočtena do poslední koruny. Vynesla 81,476 milionu Kč. To je značná částka. Kvůli epidemiologické situaci se totiž letos tradiční koleda musela obejít bez toho hlavního: bez koledníků v ulicích. Do sbírky bylo možné letos přispět pouze online nebo prostřednictvím „statických pokladniček“. A vybrané peníze dávno neleží jen tak na účtu, ale už pomáhají po celé republice – lidem, kteří se ocitli v nouzi. Třeba i kvůli epidemii covid-19.

Letos tedy nešly pokladničky k dárcům, ale naopak dárci k pokladničkám. Umístěny byly na úřadech, v obchodech, v kostelech nebo na pracovištích Charity. Dokonce i na čerpacích stanicích – třeba na benzinkách na Břeclavsku či u Obřan.
 
„Místní koordinátoři sbírky a dobrovolníci byli postaveni před složitou situaci, která se měnila každým okamžikem, a obstáli na výbornou. Jsem velmi vděčný a srdečně děkuji všem, kdo se sbírky zúčastnili a kdo do ní přispěli, zvláště v letošních náročných podmínkách,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku už 21. rokem organizuje.

Možnost přispět bezhotovostně se osvědčila a online pokladnička na webu Tříkrálové sbírky (která byla k dispozici až do konce dubna) měla mimořádný úspěch. „Výtěžek sbírky ukazuje, že solidarita mezi lidmi a myšlenka sbírky je silnější než epidemiologická omezení. Věříme, že v roce 2022 proběhne již tradičně s živými koledníky,“ říká Gabriela Víšová, celostátní koordinátorka Tříkrálové sbírky.

Sečteno a podtrženo: Letošní, v pořadí 21. ročník Tříkrálové sbírky vynesl celkem 81 476 288 Kč. „Celkový výsledek oznamujeme po pečlivé kontrole, že všechny peníze došly na centrální sbírkový účet, kde celou sbírku můžeme sečíst,“ říká Gabriela Víšová. Mezitím již část vybraných peněz byla rozeslána do míst, kde peníze pomáhají.  

Z účtu se výtěžek rozděluje každý rok podle stejného klíče a předem daných a jasných pravidel: 65 % částky putuje přímo k Charitám, které peníze vykoledovaly, 15 % využívají na své projekty diecézní Charity, 10 % jde na pomoc potřebným do zahraničí a do krizového fondu, z něhož se čerpá při mimořádných událostech, 5 % se využije na celostátní projekty a 5 % pokrývá podle zákona režii sbírky.

Peníze již mezitím proudí „do terénu“. Třeba na přímou pomoc rodinám: „V dubnu jsme předali dva tablety pro distanční výuku rodině s osmi dětmi,“ říká Hana Čížková, koordinátorka Tříkrálové sbírky z Holubova na Českobudějovicku. Tři větší děti z této rodiny se mimo jiné pravidelně účastní tříkrálového koledování. Na tablety pro distanční výuku byl přímo cílen jeden ze dvou záměrů Tříkrálové sbírky v obci Křemže.

Jinde šly peníze na dofinancování záměrů pro lidi v nouzi. „Nedávno jsme otevřeli nízkoprahovou ambulanci psychiatra pro lidi v nouzi a bez domova. Psychické problémy a onemocnění trápí mnoho lidí bez domova, kteří většinou nejsou schopni využívat běžné psychiatrické ordinace. Rozjezd nové zdravotní služby bez pomoci z Tříkrálové sbírky by ani nebyl možný,“ říká Leona Martinková, vedoucí Střediska zdravotních služeb Charity Olomouc.

„Naše Charitní pečovatelská služba je financována dotacemi z kraje, dále pak z měst a obcí, kde službu poskytujeme. Bohužel ne ze všech obcí dotaci dostaneme, a proto peníze z Tříkrálové sbírky využijeme k tomu, abychom mohli péči poskytnout i tam,“ říká Vladimíra Havránková, vedoucí Charitní pečovatelské služby v Mnichově Hradišti. „Mnohdy od klientů slýcháme, že jsme jediní, kteří přijedou a neřeší vzdálený dojezd.“

„Prostředky z Tříkrálové sbírky využijeme na dofinancování Domácího hospice Porta Vitae, jehož provoz veřejné prostředky zdaleka nepokryjí. Rozrůstající se služba a 24hodinová dostupnost hospicového týmu s sebou nese také potřebu výměny poruchového automobilu za nový, aby se k nemocnému i pečující rodině dostala pomoc lékaře či sestry vždy spolehlivě a včas,“ uvedla Jaroslava Klapalová, ředitelka Oblastní charity Tišnov.

Peníze ze sbírky na Tišnovsku podpoří také provoz bezplatného sociálněprávního poradenství lidem, kteří řeší obtížnou životní situaci a nedokážou nebo nemohou ji zvládnout vlastními silami. Poradna se zároveň zabývá dluhovou problematikou, je akreditovaným pracovištěm s právem podávat návrh na oddlužení. „Služby poradny jsou v našem regionu ojedinělé a zájem o ně neustále roste,“ upřesňuje ředitelka Jaroslava Klapalová z Oblastní charity Tišnov.

„Z výnosu Tříkrálové sbírky v Rumburku podporujeme provoz Občanské poradny, která pomáhá lidem v nouzi například při hledání cesty ven z dluhové pasti formou oddlužení. Jsou mezi nimi senioři, které vnoučata dostala do dluhů a hrozí jim ztráta střechy nad hlavou, ale i mladé maminky s dětmi, které procházejí rozpadem partnerského života a nevědí jak dál. V poslední době poradkyně pomáhala nejen seniorům i s registrací na očkování a s vyplňováním formulářů ke sčítání lidu,“ říká Martina Škodová, ředitelka Charity Rumburk.

Nedávno se jim dostalo písemného poděkování od maminky tří dcer, která se kvůli klíšťové meningoencefalitidě ocitla na pokraji smrti. Poté se musela učit znovu jíst, psát, chodit a mluvit. Nyní je s dcerkami už doma a v plném nasazení. „Samozřejmě víme, že největší kus práce udělala na sobě ona sama, protože boj nevzdala, a samozřejmě lékaři, kteří o ni pečovali. Jsme rádi, že tady můžeme být i pro lidi, kteří se octli v mezní situaci,“ uzavírá rumburská ředitelka Martina Škodová.

Historie Tříkrálové sbírky

Zkušební běh sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 proběhl 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. Celkový výtěžek loňské (2020) Tříkrálové sbírky činil rekordních 133 803 733 Kč. Letošní (2021) výnos výrazně ovlivnila nařízení kvůli pandemii nemoci covid-19, která znemožnila tradiční koledování v ulicích.

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou online.

Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Přispívat lze také na webu www.trikralovasbirka.cz.

Tříkrálová sbírka žije také na sociálních sítích Facebook Youtube a Instagram.

Více než 14 milionů korun již věnovali dárci do statických pokladniček letošní Tříkrálové sbírky. Tyto pokladničky, umístěné v sídlech Charit, na místních úřadech, v některých obchodech ale také v kostelech, jsou letos náhradou za skupinky dětí, převlečené za bájné tři krále. Kvůli pandemii nemoci covid-19 a souvisejících přijatých opatření letos tříkráloví koledníci vůbec nemohli vyjít do ulic. Tříkrálové sbírka se tak koná právě pomocí statických pokladniček a to až do neděle 24. ledna. Současně probíhá v online prostředí, kde sbírka pokračuje až do 30. dubna.

Do „statických“ tříkrálových pokladniček věnovali dárci 14 283 685 Kč. „Další výsledky očekáváme příští týden, až budou pokladničky na místních úřadech úředně rozpečetěny,“ říká koordinátorka sbírky Gabriela Víšová. „Všem, kdo do sbírky přispěli a kdo se podílejí na její organizaci v této nelehké době, srdečně děkujeme!“

Další příspěvky přišly od diváků Tříkrálového koncertu, vysílaného 10. ledna na ČT1. Přinesl zábavu, živé hudební výstupy a také reportáže o tom, jak peníze z Tříkrálové sbírky pomáhají. Díky dárcům a jejich dárcovským SMS koncert vynesl částku 2 163 861 Kč. Další podpora od dárců prostřednictvím DMS KOLEDA činí 3 236 113 Kč.
Výsledky průběžně uveřejňujeme na webových stránkách.

Celkový výtěžek letošní Tříkrálové sbírky zatím nelze odhadnout, podle dílčích údajů je však zřejmé, že oproti předchozím ročníkům bude letošní výnos výrazně nižší. Kvůli panujícím opatřením nemohli koledníci lidem osobně roznést požehnání, zazpívat u jejich domovů a poprosit je o dar do pokladniček, a to má svůj negativní dopad. „Věříme však, že do sbírky ještě mnozí z vás a Vašich známých přispějete, ať už do některé z pokladniček ve vašem okolí anebo online, přes mobil či webové stránky. Moc Vás o to prosíme. Na vaše dary čekají tisíce lidí v nouzi,“ vyzývá Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.  
    
Aby o koledu nikdo nepřišel, i kdyby ji zažil jen v online prostoru, je na stránkách www.trikralovasbirka.cz připraveno video se zpívajícími koledníky, požehnání od Mons. Josefa Suchára, faráře a koledníka z Neratova. Na webu je také možné stáhnout kalendář a grafiku samolepky. Po vytištění samolepky na speciální samolepicí papír ji lze nalepit nad vchodové dveře. Na webu je také několik možností, jak do sbírky přispět. Kde všude vybrané peníze pomohou, se dočtete v záměrech jednotlivých diecézních charit.

Tříkrálová sbírka žije také na sociálních sítích Facebook Youtube a Instagram.

Historie Tříkrálové sbírky
Zkušební běh sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 probíhá 21. ročník.Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. V současné době je nejúspěšnější sbírkovou akcí v České republice.

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou on-line.

Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Přispívat lze také na webu www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna otevřena aplikace online pokladnička.
 

Tříkrálová sbírka proběhne kvůli covidu online

Pandemie nemoci covid-19 a související přijatá opatření posouvají Tříkrálovou sbírku do online prostoru. Koledníci hledají způsob, jak přinést do domácností po celé České republice požehnání a neohrozit přitom zdraví lidí, kteří do sbírky – mnohdy již pravidelně – přispívají. Aktuálně přijatá opatření navíc ani nedovolují uskutečnit koledu v její tradiční podobě a vyjít do ulic. Od 1. do 24. ledna 2021 se proto tři králové připravili na koledu virtuální.

„Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však neumožní koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit,“ říká hlavní koordinátorka Gabriela Víšová. „Nechceme však ochudit dárce o zážitek z koledy ani o požehnání, které koledníci do domů přinášejí. Víme, že řada lidí se na koledu těší. Snažíme se proto využít všech možností, které nám nabízí online prostor,“ dodává Gabriela Víšová. Sbírka je připravena ve virtuální podobě na stránkách www.trikralovasbirka.cz, kde všem lidem dobré vůle zazpívají dětští koledníci a odtud je také možné do sbírky přispět prostřednictvím online pokladničky. Ta bude na stránkách až do 30. dubna.

Na webu si může také každý vyslechnout požehnání z úst otce Josefa Suchára, faráře a koledníka z poutního místa Neratov v Orlických horách.
 
Tři krále i dárce hlídá PES
Na celostátní úrovni připravila Charita Česká republika krizový plán a doporučila postup pro různé stupně omezení. V 5. stupni PES, který je aktuálně platný, je zakázáno koledování pro celé území státu. Koordinátoři sbírky však mohou umísťovat statické pokladničky na veřejně přístupná místa a po dohodě také do otevřených provozoven, budou vhazovat do poštovních schránek letáky informující o online koledě a samolepky s nápisem K+M+B+ nebo obnovovat požehnání v podobě nápisů nade dveřmi. Tito lidé nebudou oblečeni v kostýmech králů a s dárci se nepotkají.

Pokud se PES vrátí na 4. stupeň, je většina charit připravena na koledu v ulicích v omezeném režimu za dodržení přísných opatření. Termín koledování byl mimořádně prodloužen až do 24. ledna 2021. Zda se bude v konkrétní obci či městě koledovat, záleží na rozhodnutí příslušné diecézní charity a místní charity, které zohlední aktuální situaci i vlastní možnost zajistit bezpečí koledníků a dárců v souladu s platnými nařízeními. Podrobnosti uvádějí webové stránky jednotlivých charit. Pracovníci Charity mají s dodržováním přísných hygienických pravidel zkušenosti ze sociálních i zdravotních služeb, a proto věří, že se jim povede dodržet je i při koledování.

Všechny varianty koledy přitom mají jedno společné – ani tentokrát se Charita neobejde bez armády dobrovolníků a štědrosti dárců. Cíl i motto sbírky totiž zůstávají stejné – hlavní je pomoc lidem v nouzi a pomáhá každá koruna.

Streamované požehnání a tradiční koncert netradičně
Vzhledem k situaci byly při Tříkrálové sbírce zrušeny hromadné akce pro veřejnost a koledníky, jako jsou žehnání nebo tříkrálové průvody. Požehnání přesto zazní: v sobotu 2. ledna 2021 od 10 hodin požehná virtuálním koledníkům Tříkrálové sbírky pomocný biskup Mons. Pavel Posád z poutního místa Vranov u Brna. Požehnání bude přenášeno na Facebooku Tříkrálové sbírky na kanálu ČT 24.

Součástí akce je tradičně Tříkrálový koncert, který se bude vysílat v přímém přenosu na ČT1 v neděli 10. ledna od 18 hodin. Koncertem provází Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Alena Antalová, Anna K., Michal Hrůza a KAPELA HRŮZY, Pokáč a VOXEL & Spol. V průběhu koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomáhají, tentokrát z Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku a Sociálně terapeutických dílen sv. Josefa v Domažlicích a v Meclově. Lednový koncert bohužel proběhne bez přítomnosti těch nejdůležitějších, tedy koledníků v publiku.

Miliony pro potřebné
Jsou to pochopitelně dárci, kteří rozhodnou, zda sbírku finančně podpoří – a tím pomohou lidem v nouzi. V průběhu dvaceti let celostátního konání sbírky dárci přispěli na pomoc potřebným celkovou částkou dosahující těžko uvěřitelných 1 495 360 651 korun. V prvním ročníku se v celé republice vybralo 31 925 317 korun, v roce 2020 to už bylo neuvěřitelných 133 803 733 korun. „Během dvaceti let se podařilo vybrat pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. Ta obrovská lidská solidarita a ochota pomáhat nás každoročně nepřestává udivovat a dojímat a jsme za ni nesmírně vděční,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Za dvacet let pomohla sbírka zlepšit tisíce charitních služeb a jejich prostřednictvím i desítky tisíc životů charitních klientů. Takzvané záměry – tedy účel, kde vybrané peníze pomohou – se schvalují každoročně předem. Pravidelně díky tříkrálovým přispěvatelům Charita obměňuje například vozy pro pečovatelky a ošetřovatelky, které za klienty najedou ročně v terénu statisíce kilometrů. V čerstvých záměrech je tak uvedeno zakoupení vozidla pro charitní pečovatelskou službu v Bystřici pod Hostýnem, v Dolním Újezdě u Litomyšle, Frenštátě pod Radhoštěm a Jičíně či pro odlehčovací službu domácího hospice Bárka v Jihlavě. Dárci dále podpoří i provoz chráněných pracovišť Charity Strážnice, nákup antidekubitních matrací a polohovacích křesel pro seniory v domech pokojného stáří v Chabařovicích a v Sobotce, nákup školních a výtvarných potřeb a svačin a pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin na Šluknovsku a tamtéž i nákup potravin pro klienty v rámci nácviku vaření.

Dalšími záměry jsou například pomoc osobám s těžkým zdravotním postižením prostřednictvím služby osobní asistence Znojmo, nákup zdravotní pomůcky pro handicapované dítě (Lovosice), potravinová pomoc rodinám v nouzi a provoz charitního šatníku (Přelouč), podpora domácího hospice Porta Vitae zajišťujícího péči o nevyléčitelně nemocné pacienty a jejich pečující rodiny (Tišnov), služeb osobní asistence pro lidi v Dobrušce a okolí či terénní práci se sociálně slabými rodinami s dětmi na Semilsku.
 
Historie sbírky
První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 proběhne 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. V současné době je nejúspěšnější sbírkovou akcí v České republice.

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou on-line. Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Letos poprvé lze přispívat také přímo na webu Tříkrálové sbírkywww.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna otevřena aplikace online kasička.
 
S vánočním pozdravem
 
Jan Oulík
tiskový mluvčí
Charita Česká republika

Výtěžek Tříkrálové sbírky dokáže mnoha charitním klientům zpříjemnit pobyt v sociálních i zdravotnických zařízeních, Charita může ze sbírky pořídit věci, na které v rozpočtu nezbývají peníze, zlepšovat provozní zázemí a podobně. Bohužel ale dochází i k situacím, kdy by bez sbírky služby nebyly udržitelné. Jednou z dlouhodobě ztrátových služeb je i Charitní středisko sv. Kryštofa – mobilní hospic a ošetřovatelská služba Charity Ostrava.

Ostravský mobilní hospic tvoří tým zdravotních sester a lékařů, kteří jezdí k umírajícím nebo dlouhodobě nemocným lidem až k nim domů, kde jim poskytují specializovanou zdravotní péči. Na dokrytí provozních nákladů putuje z Tříkrálové sbírky do mobilního hospice v posledních letech vždy okolo tří set tisíc korun – je to velká částka, ale taky velká pomoc.

Mezi personálem, pacientem a rodinou se při poskytování péče mnohdy zrodí nadstandardní vztah a důvěra. Díky tomu nezlepšuje služba život umírajícím jen po zdravotní stránce. Dokládá to i vyprávění vrchní sestry mobilního hospice sv. Kryštofa:
Mobilní hospicová péče. Sestřičky, které se starají doma? – Doteď jsem netušil, co to znamená! Toto prohlášení často slyšíme od našich pacientů při první návštěvě. Například nedávno jsme začali jezdit denně k jedné nové pacientce, poté se stabilizoval její stav a ustoupila bolest. Byla to žena silná, smířená a v úžasné péči svého druha a dvou synů. Často mi vyprávěla o své rodině, toho si velmi vážím. Nejednou jsme se při rozhovoru dostali k jejímu onemocnění. Svěřila se mi, že nevyléčitelná nemoc jí také něco dala. Kdysi dávno se rozkmotřila se svou sestřenicí. Uvědomění si smrtelnosti je vedlo k tomu, aby si vše vyříkaly a udobřily se. Přineslo jí to klid.“

Poslání služby mobilního hospice ilustrují i slova této pacientky, kterými nám potvrdila, že naše práce má svůj hluboký smysl: „Mobilní hospic nejezdí pomáhat umřít doma, ale jezdí a pomáhá žít doma až do konce.“

Všem tříkrálovým dárcům, dobrovolníkům a dalším lidem, kteří se na sbírce podílejí a díky nim může Tříkrálovka pomáhat, patří upřímné poděkování z Charity Ostrava.

Pomoc z peněz vykoledovaných během Tříkrálové sbírky má mnoho podob – nezřídka jsou příspěvkem na nový charitní vůz, někdy umožní zrealizovat nákladné rekonstrukce a jindy se zhmotní ve zcela prostý dar. Takovým jsou zimní boty pro Tomáše, patnáctiletého chlapce, který nemá právě jednoduchý život.

Tomášova rodina přišla v roce 2019 zcela nezaopatřena do farnosti v okrese Plzeň-Sever, kde z dobroty zdejších farníků obdržela dočasný nouzový azyl. „Tam se mi hrozně líbilo,“ vzpomíná Tomáš. S farností se sžil, chodil na mše a na návštěvy do rodin. Má také velmi rád venkovské prostředí i okolí a na svůj malý telefon fotí záběry z přírody.

Nouzové bydlení však nebylo dlouhodobě udržitelné (dva dospělí a čtyři děti tu žili ve dvou místnostech, v chladných měsících náročných na vytápění) a Tomášova rodina se za pomoci sociální pracovnice přestěhovala do sociálního bytu v Plzni. Chlapec se však do farnosti stále vrací, doléhá na něj přitom řada těžkostí, s nimiž se musí vyrovnávat.

Ve své vlastní rodině má komplikované zázemí. Matka žije s partnerem a jeho třemi dětmi, které jsou výrazně mladší než Tomáš. Sama přiznává, že o nejstaršího se už nezvládá starat. Svého otce zná Tomáš jen z fotografií. „Říkají, že žiju jinačí život,“ vysvětluje Tomáš. Myslí tím, že si žije svým vnitřním životem, například si ve škole povídá pro sebe a ruší tím paní učitelku.

„Je toho na mě moc,“ říká chlapec, „byl jsem v DDÚ a byl jsem tam šest let,“ to mluví o dětském diagnostickém ústavu. „A pak mi řekli, že jdu zpátky domů… a je pro mě těžké se s tím vypořádávat,“ říká o svých návratech do rodiny. Za chvíli dodá: „Řekl jsem si, že si požádám o pěstounskou péči.“ Má ale obavy, že jej pěstouni nebudou chtít.

Většinu oblečení má Tomáš „od lidí“. Farníci se dohodli, že z peněz Tříkrálové sbírky uhradí chlapci zimní boty. Díky laskavému faráři jsem mohl s Tomášem na nákup také vyrazit. Hoch ihned přemýšlel o tom, že v botách musí mít velkou rezervu, kdyby mu noha ještě vyrostla, aby mu vydržely co nejdéle. Ve svých patnácti letech má Tomáš trochu jiný vztah k penězům než většina jeho vrstevníků. Poctivě chodí na brigády a důkladně zvažuje, co si z vydělaných peněz koupí, „aby to bylo důležité“.

Z obchodu vyšel rovnou v nových zimních botách a staré prošlapané polobotky zastrčil do krabice namísto nich.
Milí dárci, informace o využití Tříkrálové sbírky 2020 najdete na tomto odkazu: https://www.trikralovasbirka.cz/vyuziti-sbirky-2019/ Děkujeme vám za podporu. 

Založení projektu

Přeji Vám štěstí v uzdravování. Jirka

Jiří Doležal
2 000 Kč

Všem nám přeji požehnaný rok 2021!

Michal Pešl
1 000 Kč

Na dobré účely :-)

Křesťan
10 000 Kč

Na dobré účely :-)

Dárce
1 000 Kč

Dárce: Zdeněk Matúška

Římskokatolická farnost Petřvald u Karviné
300 Kč

Prosím Vás ještě o zaslání samolepky na vchodové dveře
Děkuji MP

Marek Petrásek

Ježíš řekl: "To je mé přikázání: Milujte se navzájem, jak jsem já miloval vás." ...Bible: Jan 15,12.
Pomáhat si navzájem je dobré.

Dárce
10 000 Kč

Dar

Stanislava Táborská
1 000 Kč

:)

Hana Burešová
300 Kč

Omlouvám se koledníkům, nebyl jsem doma :-)

Dárce
1 000 Kč