NaZemi, z. s.


Osvěta a poskytování informací Životní prostředí

Pro spravedlivější a udržitelnější společnost potřebujeme nerůst. Podpořte vydání první české nerůstové knihy

Pořiďte si první knihu o nerůstu od českých autorek a autorů. Kniha Čas : dorůst zpřístupňuje současnou akademickou debatu srozumitelným jazykem a zasazuje ji do českého kontextu. Úvodní část knihy představuje kritiku růstového systému, aby následně uvedla vizi nerůstu s konkrétními pozitivními návrhy pro jednotlivce, podniky i celou společnost. Poslední část pak ukazuje způsoby a cesty, jak můžeme systémové změny v době mnohačetných krizí dosáhnout.

vybíráme od 31.7.2023
130 375 Kč
vybráno 87 % z 150 000 Kč

přispělo

279 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Při prvním nákladu knihy Čas : dorůst na podzim loňského roku nás překvapil obrovský zájem ze strany čtenářů i čtenářek. Za necelý měsíc bylo všech 300 kusů pryč a mnoho lidí se ke knize nedostalo. Nerůst se od té doby začal objevovat v mainstreamových médiích, věnují se mu celá vydání časopisů a stále více organizací se k němu přímo hlásí, zatímco jiní se vůči němu začínají hřmotně vymezovat. Nicméně v češtině pořád neexistuje dostatečné množství kvalitních materiálů, které by představovaly nerůstové myšlení. I proto jsme se rozhodli udělat druhý dotisk naší knihy. Podpořte svým darem nerůstové hnutí, přispějte alespoň 350 korun a získejte výtisk knihy Čas : dorůst do vlastních rukou a pomozte nám šířit nerůstové myšlenky.


Kniha Čas : dorůst je dobrým vstupem do tématu nerůstu pro kohokoliv, koho nerůst zajímá a je také důležitým milníkem pro české nerůstové hnutí, protože akademickou debatu zpřístupňuje veřejnosti srozumitelným jazykem a také ji zasazuje do kontextu České republiky. Kniha otevírá debatu o radikálnějších (v původním latinské smyslu slova, tedy jdoucí ke kořenům problémů) cestách i strategiích k vyřešení globální environmentální a sociální krize. Jednotlivé kapitoly pokrývají kritiku růstového kapitalismu, ale také vizi nerůstu s konkrétními politickými opatřeními jako např. maximální příjem, nerůstové byznysy či garantovaná pracovní místa. Závěrečné kapitoly knihy pak ukazují konkrétní způsoby, jak systémové změny v době mnohačetných krizí dosáhnout.

Umělecké zpracování knihy navíc učí číst pomalu. Kniha je protkána básněmi i kresbami. Pasáže plné faktů, myšlenek a intelektuálních pozic tak střídá poezie a obrazy vyzývající ať už k volným asociacím, či doplňkové interpretaci. Umělecký doprovod naší knihy záměrně vybízí ke zpomalení a vlastnímu promýšlení. Kdy jindy než v létě se učit pozvolnosti? Dopřejte si letní nerůstové čtení, schovejte se s knihou na zahradě, v parku, na pláži či na louce uprostřed lesa a jen si čtete a zažívejte na vlastní kůži letní nerůstovou pohodu. 

Se šířením nerůstových myšlenek potřebujeme vaši pomoc. Podpořte nerůstové hnutí svým darem a získejte výtisk knihy do své knihovny. Sdílejte informace o knize i na vašich sociálních sítích, chcete-li podpořit promýšlení spravedlivějšího a udržitelnějšího světa.

Výše darů

Díky vašim darům budeme schopni důstojně finančně ohodnotit naši práci a pokrýt náklady na naše aktivity: přednášky a workshopy pro veřejnost či pro školy, psaní článků do médií, posílání nerůstového newsletteru, či koordinaci české nerůstové pracovní skupiny. Přispějte alespoň 350 korun a za váš dar dostanete knihu Čas : dorůst.

  • Sympatizující dar: do 350 korun
  • Reciproční dar: 350 korun
  • Solidární dar: 650 korun
  • Hojný dar: 1000 korun
Ke knize přikládáme také nové nerůstové samolepky s imaginativními i provokativními frázemi, osobně si můžete podle libosti vybrat, kolik jen ulepíte – právě to je nerůstová hojnost a zároveň autonomní vytváření vlastních limitů.

Jak se ke knize dostat?

Osobní odběr
Pokud si chcete knihu vyzvednou osobně a vybrat si vlastní sérii samolepek, do adresy při daru vyplňte název jednoho z odběrových míst, a to: Obchod NaZemi v Brně, Tři Ocásci v Brně nebo Bezobalu na Hradčanské v Praze. Knihu si na daných místech můžete vyzvednout hned, jak na e-mail získáte automatické potvrzení o zaplacení daru. Řiďte se jen otevírací dobou jednotlivých míst a pro získání knihy ukažte potvrzení obdržené na e-mail.

Odběr na pobočce Zásilkovny
Pokud chcete knihu zaslat na pobočku Zásilkovny, zvolte ve formuláři tuto možnost a vyplňte buďto konkrétní adresu pobočky, nebo jakoukoliv vaši adresu a my za vás tu nejbližší najdeme. Knihu odešleme do zhruba dvou týdnů. Knihu odesíláme i na Slovensko.

Doručení na vlastní adresu
Knihu můžeme zaslat i na konkrétní adresu, stačí ve formuláři zvolit tuto možnost. Knihu odešleme do zhruba dvou týdnů.

Přejeme příjemné i pomalé letní čtení a krásné slunečné i deštivé dny.

Díky, společně tvoříme nerůstové trhliny už dnes.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

🙌🕊🍃

Jana Laňková
350 Kč

Milujem Vašu prácu ❤️

Julián Vrábel

Díky za vaši činnost!

Dárce

Díky, že si s tím dáváte takovou práci a investujete energii do smysluplných témat.

Dominika Herianová

Milevská knihovna děkuje za skvělou přednášku a těšíme se na další ;-)

Dárce

Děkuji

Michaela Davidova
200 Kč

kamarád přispěl o 150 víc, to nesmim tak nechat

Andrea
155 Kč

je čas. Těším se na vydání.

Andrea
350 Kč

Na podporu českého nerůstu. Díky!

Jan Bureš
1 000 Kč

Dobrý den,

přispěl jsem 650 korun, těším se, že to vyjde a na knihu.Vojtěch Klusáček
650 Kč