SVĚTLO PRO SVĚT


Rozvojová spolupráce Lidé s postižením

Daruj zá*zrak*, zachraň oči

Zá*zrak*y se dějí, ale potřebují svého dobrodince. Už dnes můžete darovat zá*zrak* a zajistit lepší budoucnost člověku z Afriky, který oslepl vlivem šedého zákalu. Dítě se bude moct vrátit do školy, dospělý člověk prací znovu uživí rodinu. Odstranit šedý zákal zvládne 15minutový chirurgický zákrok za 800 korun. Kdyby měli lidé žijící v těžkých podmínkách peníze na to, aby ho zaplatili. Darujte zá*zrak*, darujte naději, darujte lepší budoucnost. Už dnes můžete někomu změnit život! Odteď už napořád!

76 362 Kč
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Světlo pro svět - Light for the World vrací zrak nevidomým a zrakově postiženým v nejméně rozvinutých zemích Afriky. Financujeme oční kliniky a terénní výjezdy do odlehlých oblastí, které ročně provedou desítky tisíc očních operací

Naléhavě teď potřebujeme peníze na operace pacientů se šedým zákalem!
Cílem je během podzimu vybrat 320 000 Kč.

 • V první fázi jde o 80 000 Kč, které zaplatí 100 klasických operací na odstranění šedého zákalu.
 • V druhé fázi o 108 000 Kč na 30 operací oboustranného šedého zákalu u dětí, tyto operace se provádějí v narkóze.
 • Zbylá částka poslouží na zaplacení terénních výjezdů, nástrojů a dalších operací.
Každý z nás může darovat malý zá*zrak* a změnit někomu život. Jako jsme spolu s našimi dárci změnili život i dětem Ainyrovi a Fatimě z Mosambiku, Adjimu z Burkiny Faso nebo 60letému etiopskému farmáři Emeruovi. Přispějte také a darujte zá*zrak*!

Ainyr: 2 roky, oboustranný šedý zákal, Mosambik


Malý Ainyr z Mosambiku začal špatně vidět už ve věku tří měsíců a zrak se mu rychle zhoršoval. Kvůli těžko dostupné péči si však na operaci oboustranného šedého zákalu počkal dva roky. I tak měl obrovské štěstí. Jeho matka Nadja je zdravotní sestra a měla přístup ke zdravotní péči a informacím. “Jsem obrovsky vděčná, že jsme se dostali k jedinému optometristovi v regionu. Jinak by můj syn nikdy neznal správnou diagnózu a zůstal by navždycky slepý,” říká Nadja. V chudých regionech Afriky, kde působíme, se většina dětí k očnímu lékaři vůbec nedostane.
Celý Ainyrův příběh si můžete přečíst zde: https://bit.ly/3JfuJX5

Adji: 10 let, oboustranný šedý zákal, Burkina Faso
Fotka: KIO Photography, Světlo pro svět.

Učitel v první třídě si nejprve myslel, že si tehdy 7letý Adji vymýšlí. Předstírá, že nevidí, aby nemusel chodit do školy. Jenže chlapec říkal pravdu. O rok později musel Adji ze školy odejít, protože už nezaostřil ani na vlastní sešit. Jeho matka byla zoufalá. Chudé rodině z Burkiny Faso chyběly peníze, které by Adjimu zaplatily cestu za lékařem. Naštěstí se matka nebála požádat o pomoc. Světlo pro svět Adjimu zaplatilo cestu do hlavního města Ougadougou i operace katarakty na obou očích. Dnes už Adji normálně vidí. A dělá, co ho baví. “Chci hrát fotbal s kamarády. A chci se naučit obchodovat, abych mohl v budoucnu zajistit sebe i mamku,” říká Adji. Ročně se s pomocí Světla pro svět uskuteční okolo 50 tisíc operací šedého zákalu, některé na klinikách a část přímo v terénu. 

Fatima: 9 let, šedý zákal, Mosambik 

Fotka: Světlo pro svět.

Devítiletou Fatimu z Mosambiku její matka nechtěla na jednoduchou operaci šedého zákalu vůbec pustit. "Možná potíže časem samy zmizí, třeba z toho Fatima vyroste," doufala. Bála se, že její dcera zákrok nepřežije.  Fatimy otec měl však jasno: "Chci, aby si moje dcera dodělala vzdělání a vedla nezávislý život." Fatimu úspěšně odoperoval jediný dětský oční specialista v celé zemi. Když se Fatima po operaci probudila, byla ještě chvíli dezorientovaná. U dětí, narozdíl od dospělých, se totiž rychlý zákrok pro odstranění šedého zákalu provádí v celkové narkóze, a je proto o něco dražší než u dospělého.  Fatima ale byla šťastná. "Vidím!" volala radostně. "Vidím svou maminku, svého tatínka, svoje sourozence, svoje přátele. Vidím svět!"

Fatima může nyní žít plnohodnotný život. Může chodit do školy a hrát si s kamarády. Její příběh je připomínkou toho, jak důležité je, aby se lidé v rozvojových zemích dozvěděli o možnostech léčby očních onemocnění. Šedý zákal je léčitelný, ale v mnoha případech lidé nemají k léčbě přístup.

Emeru: 60 let, šedý zákal, Etiopie

Fotka: Ulrich Eigner, Světlo pro svět.

Šedý zákal je zákeřný. Zakalená čočka může člověku znemožnit vidět, a tím i žít plnohodnotný život. Emeru, 60letý farmář z Etiopie, se s touto chorobou potýkal několik měsíců. Jeho zrak se postupně zhoršoval, až nakonec přestal rozpoznávat předměty i tváře kolem sebe.
Emeru byl aktivní a pracovitý muž. Vychovával čtyři děti a osm vnoučat. Jeho práce na poli byla pro jeho rodinu obživou. Když však ztratil zrak, musel se všeho vzdát. Z aktivního muže se stal starý bezmocný muž, který celý den smutně seděl na lavičce ve stínu před chatou.
Jednoho dne do Bongy, vesnice vzdálené 40 kilometrů od Emeruova domova, přijel terénní zdravotnický tým s očním lékařem. Emeru se o této možnosti dozvěděl a rozhodl se, že se pokusí o operaci. S těžkým srdcem prodal své jediné tele, aby zaplatil jízdenky na autobus.

Oční lékař Emerua vyšetřil a šedý zákal na levém oku hned druhý den odoperoval. Operace byla úspěšná a Emeru začal znovu vidět. S úžasem se díval na svět kolem sebe. Poprvé po devíti měsících viděl svůj domov, svou rodinu a své děti.
"Jsem tak šťastný," řekl Emeru. "Díky operaci mohu znovu pracovat na poli a starat se o svou rodinu. Jsem znovu člověkem."

40 milionů lidí žije ve tmě. Většina z nich je z rozvojových zemí. Ztráta zraku člověku znemožní mít plnohodnotný život. Může ho připravit o práci, o rodinu, o přátele. Může ho odříznout od světa, přitom je často léčitelná. 

90 % lidí, kteří špatně vidí nebo nevidí vůbec, lze pomoci.

Jsou takto odsouzeni k chudobě, sociální izolaci a bezmoci.
Nenechme je ve tmě. 
Společně můžeme změnit životy stovek lidí.
Mohou dostat šanci žít plnohodnotný život.
Můžeme jim dát světlo.

 • Za 800 Kč odoperujeme jeden šedý zákal.
 • Za 1600 Kč  odoperujeme oboustranný šedý zákal u dospělého člověka.
 • Za 3600 Kč odoperujeme v celkové narkóze obě oči malého dítěte.
 • Za 6900 Kč pořídíme oftalmoskop.
 • Za 11 800 Kč umožníme terénní výjezd do těch nejodlehlejších oblastí.
 • Za 17 500 Kč pořídíme dvě chirurgické sady s opakovaně použitelnými díly pro operace šedého zákalu.
 • Za 23 200 Kč je možné celý týden provozovat malou oční nemocnici například v Etiopii.
 • Za 37 900 Kč předáme šest sad očních tabulí k měření zraku nejmenších dětí.
 • Za 97 000 Kč poskytneme částečné roční stipendium jednomu studentovi pro specializaci dětský oftalmolog.
Každá minuta ve tmě je těžká - přineste s námi světlo do života a udělejte zá*zrak* ještě dnes. 


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Vím, jaké to je, mít problémy se zrakem, i jaké to je, když se operace povede. Ať se povede!

Štěpánka Fantová
1 600 Kč

Trochu jsem přispěl, ať se vybere potřebná částka.

Tomáš Zahálka
1 000 Kč

Děláte záslužnou práci, jen tak dál! Nedokážu si představit jak těžký musí být život děcka, které je znevýhodněno nejen tím že se narodí do těžkých podmínek Afriky, ale ještě má šedý zákal.

Dárce