Nadace Via


Regionální a komunitní rozvoj Životní prostředí

Místo, kde žijeme: Referendum Dobříš - zastavíme zástavbu okolní krajiny?

Podpořte konání referenda, ve kterém dobříšští občané rozhodnou o tom, jak bude vypadat naše město, jak rychle se bude rozrůstat a zda se budou dál zastavovat okolní louky, pole a lesy. Dobříš by se pak mohla stát příkladem pro další obce. Developeři a někteří místní politikové se snaží referendu zabránit.

vybíráme od 5.12.2022

Zdvojnásobení vybrané částky

Každou korunu, kterou nám přispějete, zdvojnásobí Nadace Via ař do výše 20 000 Kč.
75 361 Kč
vybráno 112 % z 67 000 Kč

přispělo

70 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Dobříš má být podle územního plánu i podle přání občanů malým přívětivým městem do 10 000 obyvatel. Město zahrad, město v zeleni, obklopené lesy přírodního parku Hřebeny. Ale protože je v blízkosti Prahy, čelí obrovskému tlaku na další zástavbu, kterému již mnoho jiných obcí podlehlo. 
Iniciativu pěti dobříšských občanů vyhlásit o další zástavbě ve městě i okolní krajině místní referendum podpořilo během pouhého měsíce dalších 1461 obyvatel. Podařilo se nám tak splnit zákonné požadavky na vyhlášení referenda: NAŠE MĚSTO – NAŠE VOLBA. Přesto zastupitelé odmítli referendum vyhlásit. Nevzdali jsme se, Krajský soud nám dal plně za pravdu a referendum vyhlásil na termín prezidentských voleb. Vedení města ale najalo tým právníků z největší advokátní kanceláře v zemi, zkušených v prosazování zájmů developerů, a snaží se referendu zabránit. „Vehnalo nás do dalšího kola soudního sporu, který bude stát celkově více než 100 tisíc korun, jež vedení města platí ze společné kasy a my z vlastních peněženek. Stejně tak budeme muset hradit náklady na informování o referendu“ říká důchodkyně Helena Kahounová, která je zmocněnkyní přípravného výboru referenda.
Podpořila nás Nadace Via v programu Místo, kde žijeme, ale to pokryje jen menší část nákladů. Proto vás prosíme o podporu. Každou korunu, kterou darujete, nám Nadace Via zdvojnásobí až do výše 20 000 Kč. Děkujeme vám.
 
V referendu pak můžeme rozhodnout o třech otázkách: 
-       Zda se mají vyjmout ze zastavitelných ploch v územním plánu městské pozemky v Brodcích, vstupní bráně do okolních lesů. 
-       Zda se mají zachovat pravidla postupné zástavby již vymezených zastavitelných ploch, aby město mělo čas připravit potřebné zázemí pro nárůst obyvatel.
-       Zda se v budoucnu město už nemá další zástavbou rozšiřovat do okolní krajiny na úkor luk, polí a lesů.
Cílová částka 67 000 Kč je určená zejména na služby právníka, který vyhlášení našeho dobříšského referenda Krajským soudem obhajuje u Nejvyššího správního soudu (právní argumentace čítající desítky stran a několik desítek hodin práce právníka). Když se díky vám podaří vybrat více, použijeme tyto prostředky na informování spoluobčanů o referendu (bannery, plakáty, letáky). O výsledku budeme všechny dárce informovat. 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hodně štěstí!

Valerie Clare Talacková

Hodně štěstí v Dobříši. Nenechte si vzít pole ani louky!

Kryštof Zvolánek
300 Kč

Děkuji

Dárce
500 Kč

Držím palce a doufám, že bude odvozena politická odpovědnost a rada díru v rozpočtu zatáhne ze svýho.

Krystof Remizek
300 Kč