Wikimedia Česká republika


Education and Research Elderly

Let's teach seniors to write Wikipedia in 2023

Opening up the digital world for seniors. We have already taught more than 600 of them how to write Wikipedia for free. They are gaining a meaningful new hobby, friends and passing on the wisdom they have gained in life. Will you join us in this unique project?

we started on 2022-12-01
€1,209
raised 103 % out of  €1,179

supported by

33 people
This campaign is already closed. Thank you!

Seniors and Wikipedia? A surprisingly good combination

Seniors often have plenty of free time and are interested in using it in a meaningful way. And Wikipedia is getting richer because of them. The most enthusiastic graduates of our courses have written hundreds of articles on personalities, nature, art or anything else they enjoy. Often these are areas they have spent a lifetime specializing in. Through the project, they gain a sense of belonging, purpose a hobby and the joy of a legacy that they leave behind.
(Turn on english subtitles by clicking on settings in the bottom right corner)

Become a patron of seniors who are not afraid of challenges

If you think that the experience and knowledge gained by seniors should not go to waste, become a patron of the project. You will give them a new tool for self-fulfilment and a chance to contribute to the world's largest online encyclopaedia. Our goal is to teach every Czech senior who wants to write Wikipedia how to do it. Simply because it makes sense.


FOTO: Senior Wikitown Olomouc, Jan Beránek, CC BY-SA 3.0 ,  via Wikimedia Commons

In the words of Helena, a graduate of one of our courses, "No, I think it's a really wonderful thing. Really, I think so. I really do, and I'm glad that my grandson made me do it." 
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Milí patroni a patronky,

moc Vám všem děkujeme za Vaši podporu, přejeme Vám, ať je pro vás rok 2023 rokem radosti, úspěšného hledání rovnováhy a vnitřního klidu. Zároveň Vás zveme 13. 1. 2023 do Didaktikonu Kampusu Hybernská na vernisáž Czech Wiki Photo 2022, debatu Svobodné licence a online databáze a slam poetry pro Wikipedii a vzdělávání (performativní básnická show). Budeme moc rádi, když nám ještě v posledních dnech projektu pomůžete se sdílením našeho Darujme, ať můžeme příští rok naučit psát Wikipedii co nejvíce seniorů.

Za tým Wikimedia ČR
Natálie (péče o dárce a komunikace)

Create project

Ať poslouží!

Stanislav Jermář

Myslím, že senioři můžou hodně přispět k rozvoji wikipedie, jen jim utvořit podmínky. Jsem rád, že jsem na váš projekt mohl přispět a tím seniory podpořit. Za chvíli budu mezi nimi. :-)

Martin Černý
CZK 750

Dobrý den, dnes jsem Vám přispěl malou částkou na Vaše aktivity při vzdělávání seniorů, ke kterým patřím věkem, ale i účastí na výborných kurzech Vami pořádaných. Do nového roku
Vám přeji hodně zdraví a úspěchů ve Vaší práci.

Pavel Karas

Sama jsem absolvovala dva kurzy Wikipedie pro seniory a moc si vážím celého projektu.

Lydie Černá
CZK 2,000

Děkujeme moc za Vaši podporu, Lydie!

Wikimedia Česká republika

Happy to be part of this.

Ony Ezeilo
€30

Moc hezký nápad. Přeji štěstí.

Jakub Heyduk

Mockrát děkujeme, Jakube!

Wikimedia Česká republika

Na podporu těch dříve narozených, které moudrost stáří opravňuje „poučovat“ mladší, dokud sami ještě nejsou úplně dementní.

Mojmír Churavý
CZK 1,000

Mojmíre, děkujeme, jsme rádi, že Vás máme při našich aktivitách na palubě. Včetně Vašeho smyslu pro humor.

Wikimedia Česká republika