Podpořte nové vydání Pražského ptactva od Veleslava Wahla
V roce 2023 hodlá Česká společnost ornitologická společně s nakladatelstvím Revolver Revue nově vydat knihu Veleslava Wahla Pražské ptactvo. Kniha, která bude obsahovat původní Wahlovy texty a též nové údaje o výskytu ptačích druhů v Praze v současnosti, tak naplní alespoň zčásti poslední vůli V. Wahla, geniálního ornitologa a statečného člověka, který bojoval proti nacismu i komunismu a svůj boj proti komunismu zaplatil životem.
DĚKUJEME! NA VYDÁNÍ PRAŽSKÉHO PTACTVA SE NÁM JIŽ PODAŘILO ZAJISTIT FINANCE Z DÁRCOVSKÝCH, GRANTOVÝCH I SPONZORSKÝCH ZDROJŮ, PROTO JSME VÝZVU UKONČILI.
V první polovině 20. století žil v Praze nadaný ornitolog a statečný člověk, Veleslav Wahl. Kromě toho, že za svůj krátký život publikoval 26 odborných článků a sdělení o ptácích, vydal knihu Pražské ptactvo. V ní shrnul tehdejší poznatky o avifauně hlavního města, o životním prostředí ptáků i o jejich ochraně. Kniha je dnes nesmírně cenným historickým zdrojem informací o přírodě velkoměsta, i v mezinárodním měřítku je taková dokumentace unikátní.
Veleslav Wahl byl též aktivní v odboji proti totalitním režimům. Za nacistické okupace se stal velitelem Zpravodajské brigády a za Pražského povstání byl nejmladším členem České národní rady. Po převratu v r. 1948 se zapojil do odboje proti režimu komunistickému, jeho skupina však byla odhalena a v roce 1950 byl V. Wahl popraven. Bylo mu 28 let. Přestože věda byla Wahlovi vášní, ještě výše stavěl boj za svobodu a demokracii. Ve své poslední vůli vyjádřil přání, aby jeho kniha Pražské ptactvo byla znovu vydána, vylepšena a texty doplněny ilustracemi K. Svolinského. K tomu však dodnes nedošlo. Veleslav Wahl a jeho Pražské ptactvo.
Chceme tedy naplnit Wahlovo přání a vydat knihu znovu. Budou v ní původní Wahlovy texty o ptácích v Praze, které budou doplněny o nové texty charakterizující dnešní stav. Díky Wahlovi budeme moci popsat změny v avifauně hlavního města, k nimž došlo za posledních 80 let. Takové srovnání je i v rámci světových velkoměst unikátní. Kniha ale bude obsahovat i nové kapitoly popisující život a zejména odbojovou činnost V. Wahla. Dle jeho přání budou texty doplněny ilustracemi K. Svolinského. K nim přibudou nové obrázky Jana Hoška, prostředí v dnešní Praze budou ilustrovat fotografie Karla Cudlína, mj. autora fotografie použité v záhlaví této stránky. Nová kniha bude doprovázena také ilustracemi J. Hoška.
Knihu připravujeme společně s nakladatelstvím Revolver Revue a plánujeme ji vydat v roce 2023. Na vydání dosud přispěl Magistrát Hlavního města Prahy, jednáme o podpoře s dalšími případnými dárci a velmi uvítáme podporu všech individuálních dárců.
Veleslav Wahl si před smrtí přál, aby v doplněném vydání Pražského ptactva byly použity ilustrace Karla Svolinského. Také toto přání splníme a vy se již nyní můžete podívat na ukázku ilustrací od tohoto významného českého malíře a ilustrátora
Srdečně děkujeme! Za dva týdny jste přes portál Darujme.cz nebo přímým převodem na transparentní účet přispěli částkou více než 100 000 Kč. což významně podpoří práce na vydání tohoto unikátního díla. Knihu plánujeme vydat v příštím roce, ve spolupráci s nakladatelstvím Revolver Revue. Práce na ní jsou ale již v plném proudu a my bychom vás rádi informovali, jak jsme na tom nyní s přípravou knihy.
máme zpracovaný historický seznam ptáků Prahy včetně srovnání období, kdy v Praze působil V. Wahl, a současnosti
z 245 druhů, k nimž máme napsat nové texty, je alespoň v hrubé podobě napsáno 200
je napsána polovina kapitol o typech prostředí ptáků v Praze
před posledními úpravami je kapitola o životě a odbojové činnosti Veleslava Wahla
původní Wahlovy texty jsou digitalizovány a čekají na kontrolu
kromě editace dosud napsaných kapitol zbývá tedy ještě dopsat úvodní kapitoly, rejstřík atd.
až na jeden typ prostředí jsou hotovy fotografie prostředí ptáků v Praze
kromě dokončení prací výše uvedených nás čekají diskuse o grafické podobě knihy, kde bude třeba zkombinovat původní Wahlovy texty a texty nové, a v neposlední řadě i získávání dalších prostředků na vydání knihy. Oslovujeme nové partnery např. z řad vzdělávacích institucí, nadací či jednotlivců.
Založení projektu
Díky za skvělý počin! Naplnění přání Veleslava Wahla a připomínání jeho památky je dobrý způsob jak vyzdvihnout a vyjádřit vděk za oběť, kterou této zemi přinesl!
Díky za skvělý počin! Naplnění přání Veleslava Wahla a připomínání jeho památky je dobrý způsob jak vyzdvihnout a vyjádřit vděk za oběť, kterou této zemi přinesl!