CZ / EN

Charita Česká republika


Pomoc Ukrajině

Zachraňte školku pro ukrajinské dětské uprchlíky

Sháníme 600.000,- Kč na udržení provozu školky pro děti, které utekly do ČR z válkou zmítaných oblastí na Ukrajině. Váš dar pomůže zajistit humanitární a psychologickou pomoc pro tyto děti, včetně léčby posttraumatické stresové poruchy. Pokud dary překročí stanovený cíl této sbírky, přebytek použijeme na rozšíření kapacity školky, hračky, oblečení a mimoškolní aktivity.

vybíráme od 25.7.2022

Zachraňte školku pro ukrajinské dětské uprchlíky

Váš dar pomůže zajistit humanitární a psychologickou pomoc pro tyto děti, včetně léčby posttraumatické stresové poruchy. Děkujeme!
50 Kč

přispěl

1 člověk
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
V přízemní místnosti omšelé budovy v jedné vedlejší ulici v centru Prahy se nachází provizorní třída, kde si hraje skupinka dětí předškolního věku. Před třemi měsíci byly tyto děti ještě na Ukrajině a prchaly před ruskými nálety a dělostřeleckými granáty, zatímco jsem ve své pohodlné kanceláři v New Yorku hltala scény připomínající vyprávění mých českých prarodičů o nejtemnějších dnech druhé světové války. 
  
Nemohla jsem tomu jen tak přihlížet. 
Pořídila jsem si letenku a již několik týdnů trávím tady v Praze se třídou 12 dětí ve věku od čtyř do sedmi let. Jejich otcové, dědečci a často i starší sourozenci museli zůstat na Ukrajině, kde bojují za svou zem. Tyto děti netuší, kdy a zda vůbec se jim znovu poštěstí vidět zbytek jejich rodiny.

Trauma, které prožily, je tak čerstvé, že i zvuk prolétajícího vrtulníku v některých probudí vzpomínky na děsivé zážitky a dokáže je dohnat k slzám.

Cílem této sbírky je zvýšit povědomí o dopadech války na Ukrajině na její nejmenší oběti, zmírnit jejich utrpení a zajistit jim takovou podporu, aby toto neklidné mezidobí šťastně prožily tady v Praze a jednoho dne se mohly opět v klidu vrátit domů. 
Kristina Kotyza, dobrovolnice 
Chcete se o Kristině dozvědět více? Přečtěte si rozhovor na našem webu.


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu