Zachraň jídlo, z.s.


Životní prostředí Sociálně znevýhodněné skupiny

Obědovka

Obědovka znamená žaludek plný teplého jídla i záchranu nevydaných porcí z firemních jídelen před jistým vyhozením. Je to poukaz, který nasytí potřebné a pomůže neplýtvat jídlem. Její koupí nám pomůžete doručit nevydané obědy z pražských jídelen k potřebným do sociálních zařízení.

vybíráme od 14.3.2022

Darujte Obědovku

85 390 Kč

přispělo

121 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Co je Obědovka?
Obědovka znamená žaludek plný teplého jídla i záchranu nevydaných porcí z firemních jídelen před jistým vyhozením. Je to poukaz, který nasytí potřebné a pomůže neplýtvat jídlem. Její koupí nám pomůžete doručit nevydané obědy z pražských jídelen k potřebným do sociálních zařízení. 
  
Přes snahu provozovatelů co nejlépe plánovat, zbyde v každé jídelně denně 10 – 20 porcí denně. To je zhruba 72 000 nevydaných jídel denně. 72 000 vyhozených šancí nasytit ty, kteří si sami teplý oběd dovolit nemohou. 
  
Pomozte nám to změnit. Stačí málo.
  • za 300 Kč zachráníme 15 porcí a nasytíme 15 lidí v nouzi 
  • za 500 Kč zachráníme 30 porcí a nasytíme 30 lidí v nouzi 
  • za 1000 Kč zachráníme 70 porcí a nasytíme 70 lidí v nouzi 
 
Jeden teplý oběd zahřeje u srdce, ovšem každodenní sytost může pomoci k odhodlání změnit celý život. 
  
Staňte se pravidelným dárcem. ‘‘Obyčejné‘‘ teplé jídlo každý den může dlouhodobě obrátit život k lepšímu. Ne nadarmo se přeci říká, že s prázdným žaludkem nám to nemyslí.

Cílová částka je 500 000 Kč. Ta nám umožní zachránit a převézt potřebným celkem 20 000 porcí jídla v průběhu roku 2023 a spustit aplikaci pro zjednodušení darování.
  
Jak to funguje? 
Spolupracujeme s firemními jídelnami, které vaří ve velkém pro zaměstnance nebo veřejnost, a výrobcem hotových sendvičů a salátů. Jmenovitě Compass Group, Zátiší group nebo Fresh Point. Uvařené obědy, které zde zbydou, od nich převezme distribuční firma DoDo a zdarma je převeze na místa, kde si je lidé ihned sní. Kam je to možné, převážíme jídlo v REkrabičkách, abychom minimalizovali odpad skutečně na minimum. 
  
Ke komu se obědy dostanou? 
Zachraň jídlo spolupracuje se zavedenými charitativními organizacemi, např. Arcidiecézní charitou. Dále pak s nejrůznějšími azylovými domy, kde na teplé jídlo čekají tisíce lidí v tíživé životní situaci, včetně matek samoživitelek. 
  
Jak váš příspěvek využijeme? 
Přebytečné jídlo dostaneme od jídelen zdarma. Potřebujeme ovšem pokrýt náklady na koordinaci převozů nevydaných porcí a na provoz aplikace, která darování usnadní. Víme, že jeden oběd zahřeje u srdce, ale teplé jídlo každý den může změnit život. Proto chceme Obědovku rozšiřovat i dál propojováním nových dárců a příjemců skrze web www.zachranobed.cz.  
 
Co jsme už dokázali? 
V prvním půl roce, kdy byl projekt svozů spuštěn, jsme i díky vám zachránili přes 10 000 obědů a číslo stále stoupá. V současnosti denně převážíme 80 porcí. V azylových domech ovšem čekají tisíce lidí. Aby se darování stalo běžnou praxí, spustili jsme v září 2022 webové stránky propojující dárce a příjemce: www.zachranobed.cz, kde mají možnost se ke službě přihlásit. Díky vašemu příspěvku můžeme s projektem pokračovat a navyšovat každým dnem počet zachráněných jídel, a tím i naplněných žaludků. 
  
Pomozte nám využít naplno potenciál přebytečných porcí z jídelen a cateringů, které se nyní běžně vyhazují. Chceme, aby darování vařených pokrmů bylo v ČR běžnou praxí. Lepší darovat než vyhazovat!  

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Od začátku projektu se nám podařilo darovat 10 000 obědů lidem v nouzi. Děkujeme!

Založení projektu

Dobrou chuť všem!

Petr Kovář
4 000 Kč

děkuji za vaši práci 💎

Petr Dlouhý
300 Kč

Smysluplný projekt, super.

Dárce
200 Kč

Dobrou chuť!

Miroslava Svatošová

Dobrou chuť 🙂

Kateřina ŠPÍRKOVÁ
300 Kč

Děkuji za to co děláte, nikdo si nezaslouží mít hlad, když se potraviny vyhazují.

Aneta Lišková
300 Kč

Jste skvělí! Díky!

Dárce
200 Kč

Skvělé nápady by se měli podporovat

Ondřej Raus
150 Kč

Skvělý nápad !

Eva Kirchner

Díky za smysluplný a potřebný projekt. Kolik lidí si říká, kdyby se nevyhazovalo tolik jídla... a kolik je jen u nás potřebných... a proč to nějak nejde darovat. Díky, že pracujete na tom, aby to šlo!

Klára Mácová