Evropské hodnoty z.s.


Pomoc Ukrajině Lidská práva

Společně s Ukrajinou proti ruské informační válce

Budujeme bezpečnou základnu pro ukrajinské experty v Praze a společně vytváříme účinnou obranu proti ruské propagandě. Kromě řady neveřejných aktivit (například brífinky pro politiky, experty, úředníky a další osoby s rozhodovací pravomocí), ale také vydáváme analytický newsletter Ukraine Watch Briefing pro širokou veřejnost, k jeho odběru se můžete přihlásit zde.

vybíráme od 4.3.2022
390 180 Kč

přispělo

168 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Rusko na konci února zahájilo vojenský útok na Ukrajinu. Zároveň s tím vede proti Ukrajině a celé Evropě bezprecedentní informační válku. Jak dopadne válka s Ruskem nevíme. Jisté ale je, že informační válka bude pokračovat a dále eskalovat.
 
Ukrajinští experti a expertky již roky čelí ruské agresi v první linii. Jedná se o specialisty a specialistky z ukrajinských nevládních organizacích a státních institucí, se kterými se roky známe. Kvůli aktuální situaci se nachází v bezprostředním nebezpečí a velmi pravděpodobně nebudou moci nadále působit přímo na Ukrajině. Potřebují naši pomoc!

Nutně potřebují bezpečné zázemí a nezbytné pracovní vybavení. To jim díky našim zkušenostem umíme zajistit. Plánujeme s nimi v Praze vybudovat bezpečnou základnu pro rozbíjení ruské propagandy.
 
Potřebujeme Vaši finanční pomoc, abychom dokázali do Prahy ty nejlepší experty a expertky z Ukrajiny dopravit, zajistit jim bezpečné ubytování, pracovní prostor spolu se zabezpečenou pracovní technikou a poskytnout jim nutná bezpečnostní školení. To vše jim umožní pokračovat v boji s ruskou informační agresí přímo z Prahy a spolupracovat nadále s těmi, kteří na Ukrajině budou moci zůstat.
 
V Bezpečnostním centru Evropské hodnoty se tématu ruské informační války věnujeme již šest let. Jeden z našich expertů David Stulík, bývalý diplomat Evropské Unie v Kyjevě, se velmi dobře orientuje v prostředí ukrajinského boje s ruskými dezinformacemi a všechny významné ukrajinské odborníky na ruskou informační válku zná osobně. 
 
Prosím, pomozte nám! Tato válka s Ruskem bude dlouhá a nyní je čas budovat účinnou obranu v Praze.

Děkujeme Vám! 


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

V uplynulém období jsme rozšířili základnu ukrajinských expertek v našem Centru informačního odboje, které vydaly další veřejné i neveřejné brífinky, poskytly rozhovory médiím a účastnily se akcí tematicky zaměřených na podporu a rekonstrukci Ukrajiny.  Expertka na ukrajinskou občanskou společnost a udržitelnost, Khrystyna Rybachok, vystoupila v diskuzním panelu na konferenci Forum 2000 na téma „International Reconstruction Package for Ukraine - An Integral Part of the EU Pre-Accession Assistance“. Panel se zaměřil na rizika a nebezpečí poválečné rekonstrukce v Ukrajině a na to, jak by měla být pomoc poskytována. Účastníci panelu zdůraznili nutnost zajistit potřeby pro zimní období a pokrýt rozpočtový deficit, dále je dle jejich slov potřeba podpořit místní organizace občanské společnosti. Khrystyna Rybachok vyzvala k jednání o architektuře obnovy země a rozdělení práce mezi různé aktéry - EU, ukrajinskou vládu a dárce mimo EU, jako například USA. Větší přehlednost a koordinace rekonstrukce by pomohla vyhnout se podobným chybám známých z rekonstrukcí jiných zemí.

Ve spolupráci s ukrajinskými expertkami připravujeme novou sérii Podcastu: Ukraine Watch Edition.
V prvním díle jsme si povídali s ukrajinskou novinářkou Soňou Koškinou, která se i díky Vaší pomoci může nadále v bezpečí věnovat své činnosti. Soňa je renomovanou ukrajinskou novinářkou, vystudovala Institut žurnalistiky na Kyjevské národní univerzitě Tarase Ševčenka a posledních pět let tam i vyučovala.
Získala doktorát v oboru sociální komunikace (Kyjevská národní univerzita Tarase Ševčenka, Ukrajina) a byla postgraduální studentkou na universitě Degli Studi di Roma Tor Vergata v Itálii.

Soňa pracovala jako politická komentátorka v ukrajinských novinách “Den” a na zpravodajském portálu Obozrevatel. Od června 2009 je šéfredaktorkou a zakladatelkou zpravodajského portálu Livyi Bereh (LB.ua). Soňa je také autorkou a moderátorkou televizního pořadu vysílaném na ukrajinských televiznách stanicích, autorkou projektu YouTube “Kishkina” a autorkou knihy “Majdan. Nevyprávěný příběh” a laureátkou celoukrajinské ceny “Žena III. tisíciletí”.

Od začátku ruské invaze působí v Praze, kde spolupracuje s Rádiem Ukrajina (pořad “Hodina se Soňou Koškinou”), Univerzitou Karlovou (Fakulta sociálních věd, katedra žurnalistiky) a Bezpečnostním centrem Evropské hodnoty. Soňa mluví ukrajinsky, rusky, anglicky, italsky.

Ve druhém díle European Values Podcast hovořil analytik David Stulík s Marií Kovač, expertkou ukrajinské vlády pro evropskou integraci a analytičkou Information Defense Hub. Tématem rozhovoru byla mj. možnost získání unijního kandidátského statusu, evropská solidarita a jednota nebo důležité reformy, jež by měly Ukrajina přijmout.

Podcast si můžete poslechnout zde:
https://soundcloud.com/user-407545300/episode-2-interview-with-maria-kovac-ukrainian-government-expert-on-european-integration

Ukraine Watch Briefing

Ukraine Watch Briefing je zpravodaj, který vychází každé dva týdny v anglickém jazyce a shrnuje nejnovější vývoj na Ukrajině, která v tuto chvíli brání své území před ruskou agresí. Ukraine Watch Briefing se věnuje několika zásadním oblastem tohoto konfliktu. Cílem je nabídnout čtenářům komplexní přehled o důsledcích ruských nepřátelských činů vůči Ukrajině.

Ukrajina je už mnoho let terčem ruské hybridní války. 24. února zahájilo Rusko plnohodnotnou kinetickou válku vůči Ukrajině, aby dosáhlo následujících deklarovaných cílů: změna režimu, demilitarizace a okupace velké části ukrajinského území a faktická likvidace ukrajinské státnosti. Tyto původní ruské plány selhaly a konflikt se vyvinul v opotřebovávací válku.

Ukrajina nutně potřebuje (nejen) západní podporu a pomoc v mnoha oblastech (vojenskou, ekonomickou, politickou a humanitární), aby ruskému tlaku odolala. Autoři Ukraine Watch Briefing – náš tým ukrajinských odborníků z Centra informační obrany (Information Defense Hub) – monitorují témata důležitá pro pochopení ukrajinské situace a jejích konkrétních potřeb. Další zásadní oblast, které se Ukraine Watch Briefing věnuje, je proces integrace Ukrajiny.

Jestliže máte zájem newsletter pravidelně získávat, prosím, přihlašte se ZDE.

Zahájení činnosti Centra informačního odboje pro ukrajinské odborníky v Praze
Centrum informačního odboje zahajuje svou aktivitu ve spolupráci s prvními ukrajinskými odbornicemi, mezi ně patří i Sonja Koškina, šéfredaktorka ukrajinského zpravodajského portálu Levij Bereh. „Jsme vděční našim českým kolegům za jejich zájem o naše zkušenosti a za to, že nám pomáhají sdílet naše know-how a znalosti s českými kolegy a kolegy z dalších evropských zemí,“ říká Sonja Koškina. 
V rámci týmu Centra bude figurovat řada dalších expertů a expertek, ovšem kvůli jejich osobní bezpečnosti bude zveřejněna identita jen některých z nich.

Centrum bude pravidelně vydávat veřejné a neveřejné analytické informační přehledy v angličtině i češtině (newslettery), které budou vysvětlovat nejnovější vývoj ruské agrese proti Ukrajině, ukrajinskou reakci a možnosti spolupráce mezi evropskými státy a Ukrajinou.  K odběru veřejného newsletteru, který spolu s ukrajinskými expertkami vypracováváme na dvoutýdenní bázi, se lze přihlásit ZDE

„Spolu s našimi ukrajinskými přáteli čelíme stejnému nepříteli. Ruská agrese se netýká pouze Ukrajiny, ale celého evropského prostoru. Naším cílem je získávat ty nejpřesnější informace zevnitř Ruska a Ukrajiny, což naši ukrajinští experti a expertky díky svým znalostem a kontaktům výborně umí. Válka s Ruskem může trvat dlouho a proto v Praze a do budoucna uvnitř Ukrajiny chceme mít tým specialistů a specialistek, díky kterým budou moci kroky Česka a evropských struktur být co nejinformovanější.“ vysvětluje ředitel Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakub Janda.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE.

Založení projektu

Hodně štěstí a dobrý lov!

Josef Vávra
2 000 Kč

Good luck!

Alastair Maxwell
25 €

Thanks for the effort.

Bogdano Arendartchuk

Stand with Ukraine! Act with Ukraine! Stop propaganda as one of the strongest root cause for this war to start and last. Thank you, Evropské hodnoty z.s. organisation, for your professional support.

Yevgeniy Reginya
40 €

Best wishes to Jakub Janda, whom I admire as a German, as as Slavist and as a European.

Markus Wolf
200 €

Prosím pomůžete dětem

Nataliya Omelyan
5 000 Kč

👍🏻👍🏻👍🏻

Martin Pavlíček
2 000 Kč

Ale co, prachy se zas nějak vydělají, posílám dalších 5000. Ať Vám to vyjde. Moc potřebná věc.

Alexandra Alvarova
5 000 Kč

Ahoj všichni, poslala jsem jen blbých 5000, kdybych měla milion nazbyt, tak ho dám, protože to je alfa a omega celého průšvihu. Saša

Alexandra Alvarova
5 000 Kč

Ať to jde opravdu na to, na co píšete.

Vlastimil Kříž