CZ / EN

Nadace OSF


Děti, mládež, rodina Pomoc Ukrajině

Podpořte nejvíce válkou ohrožené romské děti a rodiny na Ukrajině!

Lidé na Ukrajině potřebují naši pomoc! Romské děti a rodiny patří k těm nejpotřebnějším a nejohroženějším i v běžném životě, válečný konflikt však pro ně má a ještě bude mít ničivý dopad. Podpořte je společně s námi a partnerskou ukrajinskou nadací!

Podpořím válkou ohrožené romské děti na Ukrajině

385 358 Kč

přispělo

289 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
S romskými a sociálně znevýhodněnými dětmi a jejich rodinami pracujeme dlouhodobě, a proto víme, že potřebují pomoc a podporu.
Na Ukrajině jsou nyní v důsledku ruské invaze, bombardování a válečného stavu tisíce z nich nuceny opustit své domovy, často živelně a bez zavazadel. Ti, kteří zůstávají, žijí v obrovském strachu, nejistotě a zmatku.

Podpořte proto společně s námi ukrajinskou nadaci Transcarpathian Regional Charitable Foundation "Blago", která koordinuje REYN Ukrajina - síť odborníků a organizací věnujících se práci s romskými dětmi, rodinami a komunitami. Aktuálně budou prostředky využity především na distribuci materiální a další humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům z romské komunity. Později pak případně na zmírnění následků tohoto brutálního a ničivého válečného konfliktu.

Děkujeme, že pomáháte těm nejohroženějším romským dětem a jejich rodinám na Ukrajině s námi!🙏

Nadace OSF a Nadácia otvorenej spoločnosti
“Hezký den, milí přátelé!
Moc děkujeme vám všem, že vám není lhostejná tato hrůzostrašná válečná situace na Ukrajině. Vládne zde obrovská panika, strach a horor mezi lidmi. Romové přichází k nám do Zakarpatské oblasti, zatím zde nemáme žádné nepřátelské útoky, ale je zde opravdu mnoho uprchlíků. Posíláme je k romským rodinám, do jejich domovů. Jsou zde i možnosti nouzového ubytování v kostelích, ale tam schází postele, matrace, lůžkoviny, hygienické potřeby, léky, rychlovarné konvice apod. A také je velmi potřebná psychologická péče pro děti, protože děti prožily obrovský horor a strach. Stále proto žádáme o pomoc - finanční i materiální.” 

Eleanora Kulčar, ředitelka Transcarpathian Regional Charitable Foundation "Blago"


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Peníze z naší sbírky již putují romským dětem a rodinám v Užhorodě, další jsou však stále nutně potřeba!

Prvních 300 tisíc korun od 240 lidí je na cestě k organizaci Blago v Užhorodě. Obrovské díky všem dárcům!

Blago je organizace, která se v běžných dobách věnuje komunitní práci s romskými rodinami a vzdělávání romských dětí v zakarpatské oblasti. Její ředitelka, Eleonora Kulčar, současně koordinuje síť organizací zaměřených na včasnou péči po celé Ukrajině (REYN Ukrajina), což je obdoba naší Platformy pro včasnou péči. Ostatně proto jsme se také rozhodli sbírku uspořádat právě pro ně. Víme totiž, že právě rodiny, které i před válkou žily v extrémní chudobě, a rodiny z marginalizovaných komunit, jsou nyní v největším ohrožení

V době války se prostory organizace Blago okamžitě proměnily v azyl a přístřeší pro rodiny s dětmi, které prchají před bombardováním a nálety z celé Ukrajiny. Do Užhorodu od počátku konfliktu míří tisíce lidí, kteří utíkají na západ země, kde zatím panuje relativní bezpečí. Denně přijíždí plné vlaky, další lidé cestují auty, na cestách tráví řadu dní. I v této těžké době však dochází k diskriminaci - ne každý chce poskytnout ubytování a pomoc romským rodinám. Právě romským uprchlíkům v Blagu pomáhají nejvíce. Denně k nim přichází i 15-20 rodin z různých částí Ukrajiny - Charkova, Oděsy nebo třeba i Donětsku - z měst, která jsou často terčem náletů a bombardování. Mezi nimi byla minulý týden i rodina se 7 dětmi, která se skrývala 2 dny ve sklepě svého domu úplně bez ničeho. Jedna z bomb totiž spadla přímo na jejich zahradu. Následně strávili 8 dní ukrytí v metru a několik dní na cestě do Užhorodu. Jako zázrakem nebyl nikdo zraněn, ale děti prožily obrovský děs a stres, jsou nyní velmi zamlklé a stále vyděšené. Obdobně našla v Blagu útočiště i Yulia, která utekla z kompletně vybombardovaného města Izjum společně se svým slepým manželem a jejich třemi dětmi, z nichž nejmladšímu je 1,5 roku. A desítky a desítky dalších.

V azylové bydlení pro uprchlíky se tak proměnilo nejen komunitní centrum, kde si běžně děti hrají, učí se a rozvíjejí se, ale i dvě místní školy. Řadu uprchlíků také přijímají romské i neromské rodiny v okolních vesnicích.

Situace je však den ode dne horší. Prostředky, které aktuálně organizace Blago má k dispozici, jsou využívány na zajištění jídla, vody, léků, hygienických prostředků, matrací, přikrývek a další humanitární pomoci pro tyto rodiny. Situaci ale komplikuje překotný růst cen i to, že některé věci jsou obtížněji k dostání.


Sbírku proto zdaleka neuzavíráme, naopak. Pokud se nám, společně s dalšími partnery ze Slovenska a mezinárodní sítě REYN, podaří sehnat další prostředky, plánují je v Blagu využít na zaplacení nájmu větších prostor a pořízení 7-8 mobilních sprch, toalet a dalšího nejpotřebnějšího vybavení. Mohli by tak poskytnout přístřeší dalším 300-400 lidem. 

“Díky vám víme, že v tom nejsme sami. Vaše pozornost a podpora jsou pro nás v této hrůzostrašné době nesmírně důležité. Děkuji všem, kdo se zapojili a podpořili Ukrajinu a romské rodiny a děti”, říká Eleonora Kulčar.

A my děkujeme, že dál obrovsky pomáháte. Třeba zrovna s námi těm nejpotřebnějším. Každé sdílení, každá částka, projev solidarity i slova podpory znamenají mnoho.

Založení projektu

Thank you for the great work you do! In honor of our loving mother Colleen on Mother's Day, and in solidarity with the mothers you are supporting.

The Schenks
2 000 Kč

Jsme rády, že můžeme tuto sbírku znovu podpořit.

Malé Socky
750 Kč

Kvuli predsudkum, chybam udelanym od nas knim v minulosti a nepochopeni rozdilnosti kultur nemuzeme nikoho soudit. Obzvlast hloupe je to kvuli predsudkum!

Jan Stuchlík
1 000 Kč

Díky za to, co děláte. Slava Ukraini!

Malé Socky
1 800 Kč

I got all your contact details through the Roma Support Group. Solidarity!

Pauline Rowe

I'm sorry I cannot give more. I hope it helps a little.

KAVITA DOODNAUTH

Díky za Vaši práci!

Martin Jiřička

Good luck people. Good bless you.

Jaroslav Facuna
2 000 Kč

Doufám, že symatie vůči ukrajinským Romům a jejich pozici nebudou menší, než ty pro ostatní obyvatele Ukrajiny.

Anthony Stalker
5 000 Kč

💙💛

Pavla Jenková
300 Kč