CZ / EN

Sanctus Castulus, z.s.


Kultura, umění a historie Osvěta a poskytování informací

ZVON #9801

VYTVÁŘÍME HLAS TISÍCŮ UMLČENÝCH ZVONŮ. Cílová částka potřebná pro zhotovení Zvonu #9801 je přibližně 9 milionů Kč. Cena bude upřesněna na přelomu února a března. Informaci o aktuálním stavu příspěvků naleznete transparentním účtu #9801 https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=9801198011

ZVON #9801 NA ROHANSKÉM OSTROVĚ BUDE HLASEM NEJEN VŠECH ZNIČENÝCH ZVONŮ, ALE I KAŽDÉHO Z NÁS, KDO PŘISPĚJE K JEHO VZNIKU.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Z Protektorátu Čechy a Morava bylo za II. světové války odvezeno a přetaveno na zbraně 9801 zvonů. Z věží kostelů a radnic jich zmizelo až 90 procent. Nařízení, kterým byly rekvizice zahájeny, bylo vydáno 26. 11. 1941 a zvony byly shromážděny a odvezeny v létě následujícího roku. 

Naším cílem je vytvořit zvon, který bude mementem této kulturní ztráty. Tisíce umlčených hlasů nahradí jeden hlas živý a silný. Za každý zničený zvon bude vložen jeden kilogram do nového zvonu o celkové hmot- nosti 9801 kg. Bude stát na místě, odkud byly rekvírované zvony odvezeny.


Zvon je součástí naší kultury od raného středověku až po dnešní dobu. Nehraje jen signální, ale také společenskou roli. Jedním z nejznámějších symbolů západního světa je Zvon svobody – The Liberty Bell. Se zvony je spojena řada důležitých událostí naší historie a mnoho osudů. Válečné rekvizice proto znamenají nejen devastaci zvonů, ale i společnosti a lidských pout.


Považujeme za důležité zkusit vytvořit věc, která bude oslovovat lidi a nebude virtuální, ale hmatatelná. Chceme říci, že přes všechnu nenávist a zlobu na sociálních sítích spolu pořád umíme mluvit a tvořit. Chceme přetavit kus virtuální dělostřelecké palby v krásnou věc, která bude spojovat.

Zvony byly rekvírovány za první světové války, stejně jako později za té druhé. Krátce po první světové válce byla za neuvěřitelného úsilí našich předků většina zničených zvonů nahrazena novými. V nelehké době mladého vznikajícího státu se povedlo téměř plně nahradit válečnou ztrátu. I tento úctyhodný výkon bychom rádi připomněli. Po druhé světové válce se to však bohužel neopakovalo. Nastupující komunismus zpřetrhání společenských pout vítal. 


Jsme přesvědčeni, že hlas zvonu #9801 bude dávat lidem impuls nezapomenout a nerezignovat na to, co nás drží pohromadě. Zvon #9801 nebude jen mementem, pomníkem či uměleckým dílem. Chceme, aby se po instalaci stal i nástrojem dlouhodobé sbírky a pomáhal shromažďovat finance pro návrat dalších zmizelých zvonů. 


Ondřej Boháč, geograf, zvoník
Marek Vocel, producent
Radek Lunga, kampanolog
Josef Pleskot, architekt
Jiří Padevět, spisovatel
Janek Rubeš, dokumentarista
Kryštof Čižinský, zvoník
Jan Lukačevič, kosmický inženýr, zvoník
Štěpán Valenta, zvoník
Tomáš Lapáček, politolog, zvoník
Leoš Válka, galerista
Jana Tomas Sedláčková, manažerka
Jan Mikulka, dokumentarista
Aleš Berný, novinář
Barbora Musilová, designér, produkční


"Rekviziční akce roku 1942, která vyprázdnila a umlčela české věže, což také bylo kromě získaní kovu jejím skrytým smyslem, se vrátit zpět nedá. Určitě se ale dá vhodně připomenout, s nějakým pozitivním vhledem a nápadem do budoucna.

Ondřejovi a jeho kolegům za to patří dík. 
A dík patří i všem vám ostatním za jakoukoliv podporu, pomoc i spolupráci."


Radek Lunga, památkář, historik, nakladatelský redaktor, kampanolog


Vše o zvonu a jeho podporovatelích najdete na www.9801.cz


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Hodně štěstí ❤️

Simona Limberk

Ať zvoní

Adéla Navrátilová

Historii je potřeba neustále si připomínat. Za všechny umlčené hlasy.

Michal Švarc
250 Kč

:)

Vladimír Langšádl

Už se na něj těšíme :)

Petr Přívratský
500 Kč

Rodina Magdalény a Petra Černíkových

Petr Černík a jeho rodina

Nechť zvony zvoní!!

Ondřej Žárský
1 000 Kč

Ať zvoní česko na veky

Alexandru Ceban
250 Kč

Pro dobrou vec

Petr Kuchynka
250 Kč

😉

František Káninský
250 Kč