Český svaz ochránců přírody Hradec Králové


Životní prostředí Zvířata

Oázy pro čápy a žabí tůňky

Pro žabky jsou ideální soustavy tůní a jezírek, které během roku střídavě částečně vysychají a zase se naplňují. Sluneční paprsky si v mokřadech také užívá celá řada rostlin a zvířat, z nichž některá pak slouží jako potrava pro čápy. Pomozte vytvořit domov pro čápy, žáby, čolky a užovky, čejky, bekasiny, čírky a jeřáby, ledňáčky, rákosníky a cvrčilky, larvy vážek, potápníky a chrostíky, blatouchy, kosatce a kypreje.

Oázy pro čápy a žabí tůňky

Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Pro žabky jsou ideální soustavy tůní a jezírek, které během roku střídavě částečně vysychají a zase se naplňují.

Sluneční paprsky si v mokřadech také užívá celá řada rostlin a zvířat, z nichž některá pak slouží jako potrava pro čápy.


Co mokřady ohrožuje?

Odvodňování lesů a polí, narovnávání a betonování potoků a říček, které mokřadům dodávaly vodu, zvýšené množství hnojiv ve vzduchu pocházejících ze zemědělské výroby, průmyslu a dopravy. Vlivem odvodnění, přílišného hnojení a nedostatku bobrů a zvířat, která by se zde pásla, mokřady přespříliš zarůstají vrbami a vodními rostlinami, jejichž odumřelé části mokřad dále hnojí a brání dostatku slunečního svitu.


Proč jsou mokřady tolik potřebné pro přírodu i pro lidi?

Fungují jako obří houba, která zadržuje vodu a ukládá skleníkové plyny. Tím brání vzniku povodní a nebo naopak extrémnímu suchu. Vypařená voda zvyšuje vlhkost vzduchu a tím (jako klimatizace) ochlazuje a zavlažuje okolní krajinu.Pomozte vytvořit domov pro:
  • čápy, žáby, čolky a užovky
  • čejky, bekasiny, čírky a jeřáby
  • ledňáčky, rákosníky a cvrčilky
  • larvy vážek, potápníky a chrostíky
  • blatouchy, kosatce a kypreje.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Přispívám, protože naši čápíci jsou neskutečně oprsklá stvoření. A žabek tu máme opravdu požehnaně.
Zdraví Vizovice

Roma Buňková
100 Kč