Nadace Pro půdu


Regionální a komunitní rozvoj Životní prostředí

SVOBODU SADU

Dejme sadu svobodu. Potřebujeme vykoupit 1 hektar a proměnit jej v ráj pro lidi i přírodu. Chybí nám 30 % z celkové částky.

SVOBODU SADU

Osvoboďme půdu a krajinu - darujte nyní.
155 670 Kč
vybráno 104 % z 150 000 Kč

přispělo

114 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Český ráj byl od pradávna tradiční ovocnářskou oblastí. Pozůstatky starých původních sadů jsou místem ptáků, motýlů, chladivé trávy, květů a ovoce, které léčí.

Dnes trpí Český ráj záplavou stovek hektarů sadů průmyslových. Neprostupná krajina, ploty, těžké stroje a tuny chemie, která zabíjí život.


 
Jeden hektar takového průmyslového ovocného sadu koupíme a svěříme jej do péče spolku ZAzemí, který jej promění ve volně přístupný komunitní sad. Deset místních rodin bude přírodě blízkým způsobem pěstovat vysokokmenné jabloně, hrušně, švestky, třešně a ořechy. Půda si odpočine od ovocnářské chemie a vznikne něco trvalého a užitečného pro okolí. Stromy, které tu budou 100 let. Jako to bylo dřív.

Sad v Loučkách je už druhý sad, který rozkvete díky péči spolku ZAzemí. Ukažme majitelům pozemků, že je tu i jiná možnost, než nechat svoji půdu napospas devastujícím technologiím současného průmyslového zemědělství. Je tu možnost navrátit půdě i stromům život, vytvářet ZEMSKÝ RÁJ.

Celková cena sadu je 500 000 Kč, 70% částky už máme.
Pomozte nám sehnat zbývajících 150 000 Kč.

FAQ

  • Jak to v sadu teď vypadá?
V průmyslovém ovocném sadu se pěstuje ovoce na tzv. „nízkých kmenných tvarech“. To jsou hustě vysázené stromky o něco vyšší než lidská postava, které s masivní podporou průmyslových hnojiv a pesticidů plodí cca 30 let (s postupující intenzifikací se životnost zákrsků dál snižuje).

Náš sad je starý pouhých 40 let a rostou v něm višně. Ony tedy už nerostou, protože s náhlým zamezením přísunu chemických látek 99% stromů zkolabovalo a uschlo.

  • Co se bude dít dál?      
Ponecháme cca 10% původních višní - jako hotely pro houby a hmyz a také aby měly děti na co lézt a kde si hrát.

Zbytek odstraníme, dřevo využijeme na uzení a z větví vyrobíme biouhel pro zúrodnění půdy, zlepšení jejího mikrobiálního potenciálu a vodního režimu. 

Na plochu vysadíme vysokokmenný ovocný sad na semenných podnožích. Takové stromy se dožijí až sta let a jak se budou odumřelé průběžně nahrazovat novými, sad bude v podstatě nesmrtelný.

  •  A co půda?
Stromy v sadech sázíme v síti 10x10 m. Mezi řadami stromů je tak akorát prostoru pro malá políčka, na kterých pěstujeme brambory, dýně či další zeleninu, bylinky a kytky. Takové souhře stromů a bylin se říká „polní sad”. A převážně polní sady tvořily krajinu, když psal František Škroup Českou hymnu. 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Držím pěsti. Krásný projekt.

Lucie Löblová

Dnes vám to počasí moc nevyšlo, tak ať vás to neodradí.

Jan Votýpka
1 700 Kč

Krásný záměr, držím palce

Otakar Koudelka
2 500 Kč

Skvělý nápad, snad se povede zrealizovat, držím pěsti

Jitka Píchová

Moc fandím nejen tomuto projektu a držím palce na obnovu sadu i novou komunitu pečujících lidí o tento kus země.

Anička Černá
200 Kč

držím Vám palce !
Moc děkuji za informace, jak projekt pokračuje:-)
Martina

Martina Švejdová
1 100 Kč

Ať se daří !!!

Vládík
700 Kč

Děkujeme za vaši práci, EnergoZrouti.cz

EnergoZrouti.cz

Svobodu sadu! ;)

Jan Gregor
1 100 Kč