Nadace Pro půdu


Regionální a komunitní rozvoj Životní prostředí

SVOBODU SADU

Dejme sadu svobodu. Potřebujeme vykoupit 1 hektar a proměnit jej v ráj pro lidi i přírodu. Chybí nám 30 % z celkové částky.

SVOBODU SADU

Osvoboďme půdu a krajinu - darujte nyní.
155 670 Kč
vybráno 104 % z 150 000 Kč

přispělo

114 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Český ráj byl od pradávna tradiční ovocnářskou oblastí. Pozůstatky starých původních sadů jsou místem ptáků, motýlů, chladivé trávy, květů a ovoce, které léčí.

Dnes trpí Český ráj záplavou stovek hektarů sadů průmyslových. Neprostupná krajina, ploty, těžké stroje a tuny chemie, která zabíjí život.


 
Jeden hektar takového průmyslového ovocného sadu koupíme a svěříme jej do péče spolku ZAzemí, který jej promění ve volně přístupný komunitní sad. Deset místních rodin bude přírodě blízkým způsobem pěstovat vysokokmenné jabloně, hrušně, švestky, třešně a ořechy. Půda si odpočine od ovocnářské chemie a vznikne něco trvalého a užitečného pro okolí. Stromy, které tu budou 100 let. Jako to bylo dřív.

Sad v Loučkách je už druhý sad, který rozkvete díky péči spolku ZAzemí. Ukažme majitelům pozemků, že je tu i jiná možnost, než nechat svoji půdu napospas devastujícím technologiím současného průmyslového zemědělství. Je tu možnost navrátit půdě i stromům život, vytvářet ZEMSKÝ RÁJ.

Celková cena sadu je 500 000 Kč, 70% částky už máme.
Pomozte nám sehnat zbývajících 150 000 Kč.

FAQ

  • Jak to v sadu teď vypadá?
V průmyslovém ovocném sadu se pěstuje ovoce na tzv. „nízkých kmenných tvarech“. To jsou hustě vysázené stromky o něco vyšší než lidská postava, které s masivní podporou průmyslových hnojiv a pesticidů plodí cca 30 let (s postupující intenzifikací se životnost zákrsků dál snižuje).

Náš sad je starý pouhých 40 let a rostou v něm višně. Ony tedy už nerostou, protože s náhlým zamezením přísunu chemických látek 99% stromů zkolabovalo a uschlo.

  • Co se bude dít dál?      
Ponecháme cca 10% původních višní - jako hotely pro houby a hmyz a také aby měly děti na co lézt a kde si hrát.

Zbytek odstraníme, dřevo využijeme na uzení a z větví vyrobíme biouhel pro zúrodnění půdy, zlepšení jejího mikrobiálního potenciálu a vodního režimu. 

Na plochu vysadíme vysokokmenný ovocný sad na semenných podnožích. Takové stromy se dožijí až sta let a jak se budou odumřelé průběžně nahrazovat novými, sad bude v podstatě nesmrtelný.

  •  A co půda?
Stromy v sadech sázíme v síti 10x10 m. Mezi řadami stromů je tak akorát prostoru pro malá políčka, na kterých pěstujeme brambory, dýně či další zeleninu, bylinky a kytky. Takové souhře stromů a bylin se říká „polní sad”. A převážně polní sady tvořily krajinu, když psal František Škroup Českou hymnu. 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Za LES v Orlických horách vám přejeme hodně zdaru a energie!

LES - společenství pro pěstování, teorii a umění

Ať slouží i k setkávání lidí :)
Martin a Lenka

z Liberce

Dar od Jitky Píchové

Pavla Pěničková
200 Kč

Krásný projekt.

Sarka Tuovinen

S díky za peči o zdravou krajinu, jejíž je ovocný sad přirozenou součástí:)

Ivana Sládková
1 700 Kč

Svobodu sadu! Holky - Aničko, Míšo, Káťo a další srdcařky a srdcaři ze ZAzemí a Nadace Pro půdu ✌🏻 - děláte to skvěle.

Alena Wranova

Držím palce do projektu, více takových!

Středočech
1 063 Kč

Ať se stromům v sadu dobře vede.

Marek Rais
500 Kč

Světový den půdy si zaslouží udělat aspoň jeden malý akční krůček pro půdu :-) Fandím!

Šárka Krčílková
200 Kč

Rozumím tomu co děláte, a moc Vám fandím (Váš kolega "extenzivní sadař")

Jan Kopecký
2 000 Kč