Sueneé Universe, z.s.


Osvěta a poskytování informací Vzdělávání a výzkum

Česká platforma sdílení videí NasTub.cz a sociální síť NasFace.cz

Ve 21. století je svoboda slova, neutralita a nezaujatost médií na sociálních sítích nejistá. Pravidla pro pravdu určují veřejně nevolení zástupci, majitelé a ředitelé nadnárodních společností provozující sociální sítě. Považujeme za důležité zachovat principy základních práv a svobod v této společnosti, aby myšlenkám věcným, kritickým i teoretickým byl dán prostor ve vzájemné úctě a respektu.

vybíráme od 21.4.2021

Česká platforma sdílení videí NasTub.cz a sociální síť

Pojďme společně tvořit nový mediální prostor založený na základních lidských právech a svobodách. Peníze poslouží na budování počítačové infrastruktury, nejnutnější režijní náklady a nezbytné lidské zdroje, abychom dokázali systém udržet v chodu. Více v záložce AKTUALITY.
150 521 Kč

přispělo

465 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Ve 21. století je svoboda slova, neutralita a nezaujatost médií na sociálních sítích nejistá. Pravidla pro pravdu určují veřejně nevolení zástupci, majitelé a ředitelé nadnárodních společností provozující sociální sítě.

Považujeme za důležité zachovat principy základních práv a svobod v této společnosti, aby myšlenkám věcným, kritickým i teoretickým byl dán prostor ve vzájemné úctě a respektu.
Motto: "Nesouhlasím s vaším názorem, ale udělám všechno pro to, abyste jej mohl svobodně říkat."
Tento projekt chce nabídnout respektovaným osobnostem a již fungujícím nezávislým mediálním projektům místo k publikování audiovizuálního obsahu bez obavy, že budou jakkoliv penalizováni za férové vyjadřování svých postojů a názorů nebo sdílení názorů podobně smýšlejících lidí.

Spustili jsme proto NasTub.cz a vlastní sociální síťNasFace.cz.

Plán realizace, rozpočet a s tím spojené náklady na projekt jsou průběžně reportovány v záložce Aktuality v záhlaví stránky.

V momentě, kdy bude projekt životaschopný, budou se příjmy dělit na:
 • Technické vybavení
 • Provozní náklady
 • Odměna autorům obsahu
 • Odměna autorům projektu PeerTube a Mastodon
 • Lidské zdroje: systémový administrátor Linux, programátor, administrátor
Podpora
V této fázi nejvíce oceníme intelektuální podporu od vás, kteří jste:
 • Linux System administrátor: zkušenosti s ukládáním a distribuováním audiovizuálního obsahu, streaming, zabezpečení a load balancing
 • Programátor webových stránek schopný psát rozšíření (pluginy) pro PeerTube a Mastodon.
 • Právník: Specializace na zákony týkající se médií, sdělovacích prostředků, svobody slova, autorské právo, atp.
Spolupracující projekty a media
Antonín Baudyš
Divadlo Kampa (Jaroslav Dušek)
Igor Chaun
Marek Jelínek - Hovory Ze Země
Nadační fond Svědomí národa
Otevři svou mysl
Sueneé Universe
Zdravé forum
662.cz
Vítáme další známé osobnosti a již fungující projekty, kterým nabízíme útočiště...

Více informací o postupu projektu sledujte, prosím, v záložce Aktuality v záhlaví stránky.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Novým autorem obsahu je Marek Jelínek alias Dobroběžník a jeho Hovory ze Země.

 • Povedlo se úspěšně spustit federalizaci a zálohování dat mezi hlavním serverem nastub.cz a dvěma stroji, které jsme díky vám mohli postavit. Provádíme zátěžové testy a ověřujeme správnou funkci.
 • NasFace.cz slaví úspěch s více jak 200 uživateli https://nasface.cz/about/more.

 • Máme spuštěný v testovacím režimu druhý server, na kterém zkoušíme rozchodit zrcadlení obsahu nastub.cz
 • Třetí server bychom měli zapojit během následujícího týdne na páteřní síť. Pokud to vyjde, zvýšíme v následujících týdnech opět rychlost a dostupnost.
 • Čtvrtý server nám leží na stole, protože nám dorazily od prodejce vadné HDD. Museli jsme vyměnit.
 • Česká sociální síť NasFace.cz se těší čím dál větší oblibě. Je na ní od začátku září registrováno 132 uživatelů, kteří si poslali více jak 526 zpráv.
 • Napsali jsme vám jednoduchý návod, jak můžete prostřednictvím sítě NasFace.cz odebírat informace o nových videích na NasTub.cz. Přečtete si příspěvek na našem kanálu.
 • Stále nabízíme místo šikovnému programátorovi, který rád nové výzvy. Jeho úkolem bude vylepšovat platformy Mastodon a PeerTube, na kterých běží naše weby.
Děkujeme vám za vaše finanční dary. Jsme rádi, že jste v tom s námi. <3

Na čem pracujeme:
 • Máme jeden server fungující, druhý oživujeme a zkoušíme zrcadlení a zálohování
 • Jak všichni víme, je nedostatek součástek do počítačových komponent. Rozhodli jsme se proto rovnou koupit ještě jeden server, abychom měli "náše" dva servery, které umístíme u poskytovatelů plus třetí server zapůjčený od 662.cz.
 • Hledáme do týmu parťáka programátora, který by nám pomohl s rozvojem platforem nastub.cz a nasface.cz
 • Do budoucna plánujeme spustit ještě platformy NášPic pro sdílení obrázků, NášDisk jako náhradu za gDrive, vlastní blogy a vlastní index stránek.
Děkujeme všem, kteří nás podporují a přispívají svými dary k udržení svobodného internetu a svobodnému přístupu k informacím.

 • Konfigurujeme server u 662.cz
 • Na serveru se podařilo spustit testovací verzi platformy NášTub.cz
 • V následujícím týdnu bychom rádi provedli migraci dat a spuštění webu na novém serveru.
 • Přišly konečně komponenty k druhému serveru, který budeme během následujících týdnů oživovat.
 • Snížili jsme celkovou částku vybraných peněz o vynaložené výdaje za onen druhý server. Na počítadle tak vidíte náš aktuální disponibilní zůstatek. (Ve výpočtu není zohledněna odměna 3% provozovateli Darujme.cz)

Jsou to paradoxy, ale bohužel realita dnešní doby. Svědomí národa přišlo o svůj VIMEO kanál, takže veškerá zátěž sledovanosti padá na NasTub.cz. Na jednu stranu nás těší důvěra vás diváků a nadšení, se kterým nás sdílíte mezi svými přáteli. DÍKY ZA TO. :-) Je to zpráva pro nás, že děláme důležitou věc. Na druhou stranu nás mrzí ona příměs, kterou tohle zdánlivé vítězství má - cenzura a omezování svobody slova...

Protože vás je opravdu hodně, zintenzivnili jsme práce na přesun našeho serveru na jiné působiště ke spřátelenému 662.cz. Po ověřovacích testech chystáme finální instalace a přesun dat.

Avizovali jsme zakoupení nového serveru a bohužel i na nás dolehla nedostupnost komponent, takže zdánlivě jednoduchá věc se protáhla. Měníme objednávku a hledáme chybějící díly u jiných dodavatelů.

Pokud vše půjde v dobrém, pak bychom měli mít migraci hotovou během příštího týdne a následně se soustředit na stavbu a zprovoznění nového serveru.

O dalším postupu vás opět budu informovat. Děkujeme, že jste v tom stále s námi a podporujete projekt svobodného šíření informací. :)

Spouštíme vlastní sociální síť nasface.cz. Pojďme společně vytvořit vlastní sociální komunitu prostřednictvím nasface.cz. Koncept platformy vychází z twitteru. Nemá sice takové vychytávky, jako FB, ale zase vás můžeme ujistit, že v něm není žádné špehování nebo cenzura. :-) Za velkou výhodu vnímáme možnost komentovat videa nalinkovaná z nastub.cz a současně můžete též zadat si pod svým NášFace účtem odběr novinek z libovoného kanálu na NášTub. Stačí jen využít vzdálené přihlášení na NT a uvést vaše UživatelskéJméno@nasface.cz.

Původně jsme uvažovali, že na současném serveru nastub.cz budeme schopni bezpečně odbavit 300 diváků za sekundu. Je pro nás milým překvapením, že hodnoty jsou řádově vyšší až 1700 diváků za sekundu a vše drží. :)

Postupujeme po malých krocích s instalací serveru u 662.cz. Současně jsme dnes proplatili fakturu (49766 Kč) na druhý fyzický server, který by měl být dodán do konce měsíce.

Novým autorem obsahu je Divadlo Kampa a jeho dvorní herec Jaroslav Dušek. Spouštíme kanál DivadloKampa.cz.

Dnes jsme poprvé virtuálně navštívili náš nový server u 662.cz. Můžete se těšit na rychlejší odezvu (připojení do netu se zvýší z 300 Mbps na 4 Gbps), více místa na disku (budeme moci zaarchivovat celé YT kanály našich autorů) a větší výkon.

Díky, že jste v tom s námi a podporujete projekt svobodného šíření informací. :)

Novým autorem obsahu je Yveta Rychtaříková. Spouštíme kanál Proud národní hrdosti.
.

Dnes jsme objednali komponenty nového serveru. Děkujeme vám, že můžeme věci posunout na vyšší level!

Komponenty by měly dorazit během následujících 10 dnů, pak budeme počítač kompletovat a instalovat.

Díky spolupráci se ZdraveForum.cz se nám podařilo vybrat 60000 Kč, což byla částka, kterou jsme si (viz. rozpočet níže) stanovili, jako jeden z cílů pro další rozvoj našeho záměru. Všem přispěvatelům a podporovatelům tímto děkujeme. Vnímáme to jako jasný úkol a závazek vám dodat to, co jsme slíbili. Peníze použijeme na nákup dalšího serveru, na který během následujících týdnů přestěhujeme nastub.cz, abychom zajistili jeho bezpečný chod.

Současně vás chceme informovat, že jsme se díky spolupráci s OtevriSvouMysl.cz propojili s datovým centrem 662.cz, které nám nabídlo zdarma své služby. Jejich filosofie je nám velmi blízká a je v souladu s myšlenkami, které tu prosazujeme: svoboda slova, nezávislost, decentralizace, spolehlivost... Tímto vlastně vzniká situace, kdy můžeme vytvořit rovnou další místa, kde NasTub.cz (a následně sociální síť) bude existovat. Jinými slovy, rovnou můžeme přislíbit, že vše bude důkladně zálohováno!

Protože vaše nadšení a finanční prostředky přicházejí i dále, chceme vám dát jasně na srozuměnou, jak s penězi bude nakládáno a jaké jsou naše priority, které jsme již dříve naznačili:
 1. postavit další server a umístit jej na páteřní síť (díky vaší podpoře právě začínáme na tomto kroku pracovat)
 2. vytvořit další servery, které budou duplikovat a zálohovat současný systém (dohodli jsme se na spolupráci s 662.cz)
 3. testujeme sociální síť, kterou chceme uvést do provozu v následujících týdnech
 4. rádi bychom získali do týmu programátora, který nám pomůže vylepšit některé detaily platforem nastub.cz a sociální sítě (bude třeba zaplatit jeho čas; dáme vám k dispozici rozpočet a přesný záměr)
 5. až to finančně dovolí situace, chceme dát i část peněz autorům obsahu, aby mohli v klidu tvořit to, co nás zajímá. Též chceme poděkovat autorem (PeerTube, Mastodon a dalších rozšíření), kteří nám umožňují naplnit náš záměr.
Chceme se v nejbližších dnech soustředit na stabilizaci systému a zajistit, že každý kdo je oficiálními kanály cenzurován a mazán, bude mít možnost publikovat své názory na nezávislém mediu.

Informace o rozpočtu na server a další specifikace jsou níže v aktualitách. O dalším postupu vás budeme průběžně zde informovat.


Novým autorem obsahu je Zdravé forum. Spouštíme kanál ZdraveForum.cz.

Díky vašemu obrovskému zájmu a finanční podpoře, můžeme s radostí oznámit, že dnes jsme spustili do testovacího režimu novou sociální síť. V následujících dnech ji budeme ladit a brzy vám dáme více informací.

Novým autorem obsahu je MUDr. Barbora Müllerová alias Ariel Rea. Spouštíme kanál Ariel Rea.

Novým autorem obsahu je Igor Chaun a jeho spolek Goscha. Spouštíme kanál Goscha TV1.

Novým autorem obsahu je David Formánek a jeho projekt Otevři Svou Mysl. Spouštíme kanál Otevři svou mysl.

Nejen publikování videí, ale též omezování svobody projevu a názoru ve formě písemné, či obrazové.... opět mnozí z nás naráží na překážky, cenzuru nebo šikanu. Nedávný informační únik ukázal, že Facebook počítá každému score loajality vůči CV.
Proto chceme spustit vlastní instanci sociální sítě JoinMastodon.org, aby se nikdo z nás nemusel obávat zákazů a cenzury ať už půjde o jakékoliv téma v duchu Listiny základních práv a svobod.

Podařilo se nám zachránit Rozhovor s MUDr. Soňou Pekovou, PhD. Původní video bylo na YouTube smazáno opět pro údajné porušení pravidel komunity.

Novým autorem obsahu je astrolog Antonín Baudyš. Spouštíme kanál Baudyš.

Rádi bychom projekt učili maximálně nezávislým, proto chceme paltformu přestěhovat na vlastní server s dostatkem místa na disku. Cena nových komponent včetně nákladů na sestavení, instalaci, konfiguraci (jednorázová investice) je přibližně 60000 Kč. Server umístíme pro začátek v Praze na páteřní síti Master.cz. Serverhousing stojí: 1500 Kč/měsíc. Náklady na administraci serveru odhadujeme na 10000 Kč/měsíc.

Podrobný rozpočet:
Celkem náklady na komponenty: 47698 Kč. (Cena platná k 01.07.2021)
Náklady na testování instalaci a rozchození a vyladění platformy do: 10000 Kč

Provozní náklady na jeden kalendářní měsíc:
 • Serverhousing: 1500 Kč
 • 10 hodin měsíčně na práci profesionálního sysadmina: 10000 Kč
 • 30 hodin měsíčně na práci administrátora: 6000 Kč
V momentě, kdy dosáhneme na pravidelných platbách na částku převyšující přímé provozní náklady, rádi bychom (dle priority):
 1. Vytvářeli finanční rezervy pro mimořádné situace alespoň 5000 Kč/měsíc
 2. Ocenit práci autorů videí, kteří tvoří originální obsah
 3. Ocenit práci autorů platformy projektu JoinPeerTube.org a JoinMastodon.org

Nastub.cz zažívá první zátěž diváky, kteří sledují videa nalinkovaná na zpravodajský server Sueneé Universe. Dali jsme dohromady rozpočet na nový server, který vám zašleme v dalším update. Server bychom rádi umístili na páteřní síť u Master.cz.

Od druhé poloviny května 2021 testujeme živý provoz platformy. Můžete vidět první archivy videí a sledovat testování živých vysílání. Jsme z platformy nadšení. Hodně funkcionalit připomíná známý YT. Migrace videí je opravdu snadná. Stačí mít link na původní úložiště a o vše ostatní se postará NášTub.cz sám. S komunikaci mezi našimi blízkými i vzdálenými přáteli víme, že tento projekt je opravdu důležitý a má pozitivní odezvu. Proto nepolevujeme v našem záměru. Dosavadní testování na VPSFree.cz bychom chtěli přesunout na fyzický stroj a zajistit si tak větší flexibilitu pokud je o nastavení potřebných parametrů. Hodně klíčovým bodem je pak kapacita disku pro ukládání videí, výkon serveru a rychlost připojení. Je jasné, že potřebujeme mít vše pod kontrolou. Dáváme proto dohromady rozpočet na fyzický stroj a zjišťujeme možnosti jeho umístění na páteřní síti. Více by mohlo být jasno po 20.06.2021. Vaše pomoc a zájem projekt finančně podpořit pravidelnými platbami je pro úspěch celé věci klíčová.

Na keltský svátek ohňů BELTINE spouštíme VPS hosting s prvním nodem a registrujeme doménu NasTub.cz. Platformu chceme začít testovat v budoucím produkčním prostředí. Náklady na webhosting se budou v počáteční fázi pohybovat kolem 600 Kč/měsíc. Za každý node a navýšení výkonu bude třeba navýšit cenu režie. Předpokládáme, že náklady na finální produkční verzi budou výrazně vyšší.

Našli jsme na internetu téměř hotové řešení (PeerTube), které právě testujeme a zjišťujeme podmínky nasazení na testovací server.

Ke vzniku projektu nás inspirovala nedávná zkušenost, kdy bylo odstraněno video Jaroslava Duška a Milana Calábka a o zhruba v březnu 2021 pak byl na 14 dnů zablokován YouTube kanál Igora Chauna. Jsme přesvědčeni, že svoboda slova je základem společnosti. Proto jsme se rozhodli vytvořit bezpečný prostor pro sdílení videí...

Založení projektu

Dnes jsem poprvé navštívila Vaši platformu a jsem nadšená. Skvělá práce! Přeji hodně štěstí a podpory. Hanka

Hana Choutková
200 Kč

Dobrá práce!

Alexandra Schrollová
500 Kč

Dost už bylo cenzury...

Dáša Albrechtová
500 Kč

Ať se daří 🙏🏻

Alena Bláhová KB a.s.,
500 Kč

Děkujeme za vaši práci v zájmu svobodného slova.

Jarmila Krátká

Děkuji za novou českou platformu a sociální sítˇ, děkuji za to že jste.

Iveta Strnadová
500 Kč

Moc děkuji za vaši práci, je skvělé, co děláte.

Hana Štambergová
500 Kč

Děkuji za vaši odvahu a osvětu v této době plandemického temna a vlády covidmafie.

Ivana Vondrová
1 000 Kč

Ať se daří!

Tomáš Kadeřábek
300 Kč

Velmi děkuji všem, kteří mají odvahu a chtějí pomoci při hledání pravdy a zachování svobody pro příští generace.

Hana Strnadelová
1 000 Kč