Diakonie ČCE Středisko humanitární a rozvojové spolupráce


Děti, mládež, rodina Humanitární pomoc

Postní sbírka 2021

Vzdělání dětí v Libanonu není samozřejmostí. Váš dar podpoří komunitní vzdělávací centrum Tahaddi v Bejrútu. Chodí sem děti z rodin, které uprchly před válkou ze sousední Sýrie. Tým pedagogů a psychologů tu připravuje předškolní děti na regulérní školní docházku a učí děti, které se do libanonských státních škol nedostanou.

Postní sbírka 2021

Podpořím svým darem vzdělávání dětí v Libanonu.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
V libanonském Bejrútu již pátem rokem působíme prostřednictvím místního komunitního centra Tahaddi v chudinské čtvrti Hay el Gharbeh. Spolu s místními organizacemi pomáháme k tomu, aby i ty nejchudší děti mohly chodit do školy nebo se vzdělávat doma. Rodiny podporujeme také materiálně a vytváříme příležitosti, aby si dokázaly zajistit vlastní obživu.Pomáháme rodinám, které se před válkou v Sýrii uchýlily do sousedního Libanonu. Ozbrojený konflikt v jejich domově trvá již 10 let a konec není v dohledu. Hostitelský Libanon je přitom vyčerpán ekonomickou krizí, kterou ještě zhoršila koronavirová pandemie a tragická exploze v Bejrútu v loňském roce. O to víc potřebují naši pomoc.Děkujeme že pomáháte s námi!

Za svůj dar si můžete vybrat dárek, který vyrobily ženy v komunitní šicí dílně v Tahaddi. Dárky si prohlédněte na stránce www.postnisbirka.cz. 

Pokud se chcete na cokoliv zeptat, prosíme kontaktujte nás: Ivana Dingová, koordinátor Postní sbírky a péče do dárce, +420 731 621 439, dingova@diakoniespolu.cz.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu


Navzdory pandemii vynesla Postní sbírka Diakonie ČCE na podporu syrských uprchlíků v Libanonu přes milion korun. 

 
 
Před vleklou občanskou válkou uteklo ze Sýrie do sousedního Libanonu přes milion a půl lidí. To je pro zemi o rozloze Jihočeského kraje velká zátěž. Libanon trápí vážné politické a ekonomické problémy. Krizi prohloubil loňský výbuch v bejrútském přístavu i pandemie covid-19.b  Diakonie věnovala svůj 14. ročník Postní sbírky právě na podporu ohrožených dětí v Libanonu a zlepšení jejich přístupu ke vzdělání.  
 
Přestože libanonské školství zavedlo výuku na dopolední a odpolední směnu, 31 % dětí ve věku 6 - 14 let nechodí do školy a ve věku 15 – 18 let je to až 78 %. Výtěžek sbírky podpoří vzdělávací centrum Tahaddi na jihu Bejrútu pro děti z rodin syrských uprchlíků i z nejohroženějších místních rodin.  Tahaddi zajišťuje výuku pro tři stovky dětí, včetně 60 dětí předškolního věku, které mohou díky adaptačnímu programu zvládnout později přejít do státní základní školy. Prostředky ze sbírky zajistí další rok provozu komunitního vzdělávacího centra.
 
„Díky letošnímu mimořádnému výsledku budeme moci podpořit nejen provoz vzdělávacího centra Tahaddi, jak jsme plánovali, ale můžeme také pomoci organizaci Tahaddi v jejich záměru rozšířit stávající zdravotní středisko,“ říká Erik Siegl, vedoucí zahraničních projektů Diakonie.  „Jsme velmi vděční za rekordní výtěžek, který letošní Postní sbírka přinesla. Lidé v Libanonu zažívají velmi těžké období, potřebují dodat naději a každý projev solidarity je vnímán velmi silně,“ říká Ivana Dingová, koordinátorka Postní sbírky.  
 
Děkujeme všem, kteří se k letošní Postní sbírce připojili a podpořili tak potřebné v Libanonu!

Děkujeme za podporu Postní sbírky!

Milí přátelé, velmi děkujeme, že i v těchto dnech, kdy se celý svět potýká s pandemií koronaviru, myslíte na pomoc těm nejpotřebnějším. Výnos letošní Postní sbírky je k dnešnímu dni úctyhodných 678 500 Kč. 

Součástí Postní sbírky byla tento rok i umělecká aukce, která se konala 10.4. a celková částka za vydražená umělecká díla byla 226 000 Kč. Aukce se konala za podpory aukčního portálu OriginalArte a svá díla bez nároku na honorář do Postní aukce věnovali čeští umělci. 

Postní sbírka má tedy k dnešnímu dni na kontě přes 900 000 Kč. Peníze využijeme k podpoře komuního centra Tahaddi v Libanonu, které již pátým rokem podporujeme. Poslouží na provoz centra, platy učitelů, nákup nezbytných pomůcek a svačiny pro děti.

Níže v reportáži Vám chceme ukázat prostředí komunitního centra Tahaddi, ve kterém dostávají děti syrských uprchlíků a nejchudší libanonské děti novou šanci na život. Video vzniklo minulý rok v říjnu, kdy jsme letěli do Bejrútu podpořit kolegy z Tahaddi po srpnovém výbuchu přístavu.

Ještě jednou tímto ze srdce děkujeme našim ambasadorům za osvětu Postní sbírky skrze kampaň Postnise, umělcům za darovaná díla, která se vydražila ve prospěch Postní aukce, farářům za krásná videa a jejich duchovní zamyšlení a farním sborům za stálou podporu a pomoc.

S úctou,

Kristina Ambrožová, ředitelka střediska

Spolu s iniciativou HATE FREE CULTURE pořádáme 30. března od 19:00 on-line besedu "Deset let ve stínu války" aneb jak se žije lidem v Libanonu.

Srdečně Vás zveme ke sledování besedy a k diskusi na našich Facebookových stránkách nebo přímo na Facebook.com/HateFfreeCulture.Aukce uměleckých děl ve prospěch Postní sbírky 

Koupí obrazu nebo fotografie nejenže investujete do uměleckého díla, ale zároveň tím uděláte dobrý skutek: podpoříte vzdělávání dětí, kterým syrská válka sebrala normální život.
Diakonie ČCE, Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, spolu s galerií OriginalArte pořádají za podpory řady umělců dobročinnou aukci, jejíž výtěžek podpoří vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Libanonu. Do aukce věnovala svá díla řada předních českých výtvarníků a fotografů. Můžete si tak pořídit například obraz od Pasta Onera, Vladimíra Houdka, litografii od Martina Salajky, Pavla Příkazkého a Jana Gemrota nebo fotografii od Tomkiho Němce či Terezy z Davle.
Válka v Sýrii letos slaví své smutné desáté výročí, miliony dětí školou povinných kvůli ní nezažily život v míru. Sousední Libanon přijal na 1,5 milionu lidí ze Sýrie. Sám se přitom potýká s politickou nestabilitou a vážnými ekonomickými problémy, které ještě vyostřila covidová pandemie,“ říká Erik Siegl, vedoucí zahraničních projektů Diakonie a dodává: „Od roku 2017 podporujeme komunitní centrum v Bejrútu, které pomáhá chudým syrským i místním rodinám. Poskytuje jim potravinovou pomoc, zdravotní a psychologickou péči i vzdělání. Svou investicí do obrazu nebo fotografie tak investujete do naděje na lepší budoucnost těchto dětí.“ Kvůli současné epidemiologické situaci probíhá celá aukce on-line prostřednictvím stránek www.originalarte.cz. Paralelně s aukcí je celé postní období před Velikonoci otevřena Postní sbírka pro děti v Libanonu na www.postnise.cz
 
„Moc si vážíme ochoty všech autorů, kteří svá díla do aukce věnovali a také galerie OriginalArte, bez jejíž podpory by se aukce nemohla uskutečnit,“ říká Ivana Dingová koordinátorka sbírky pro Libanon.

Rádi bychom Vám v krátkém sestřihu představili naši práci v Libanonu, kde podporujeme již pátým rokem komunitní centrum Tahaddi Lebanon.

Komunitní centrum Tahaddi v chudinské čtvrti na okraji Bejrútu podporuje nejzranitelnější rodiny, syrské uprchlíky a chudé místní. Například formou materiální pomoci či zvyšováním jejich kvalifikace. Provozuje také sociální podnikání – krejčovskou dílnu pro ženy, které si mohou takto přivydělat, naučit se něco nového a socializují se. Právě pro vás šijí zástěry, které jako dárky doputují až k vám.

Postní sbírka každoročně pomáhá těm nejpotřebnějším lidem na světě. Velmi si proto vážíme našich ambasadorů, kteří se s námi rozhodli podpořit vzdělávání dětí v Libanonu.
 
Pokud se také rozhodnete podpořit dobrou věc, máme pro Vás připravené originální dárky, které pochází z šicí dílny v Bejrútu a e-book postních receptů. Ty pro nás sestavil Pavel Drdel, majitel restaurace Sůl a řepa a jeden z našich ambasadorů. Jak našim ambsadorům, tak i všem, kteří nám pomáhají, ze srdce děkujeme.

Založení projektu

Pomoc pro nám blízké země Libanon a Sýrii.

Nikola Slabáková
1 000 Kč

Děkuji za vaši práci

Vít Vykoukal

Přeji všem dětem postiženým válkou pěkné dětsví. Ať jim vzdělání pomůže najít důstojné místo a mohou vybudovat lepší budoucí svět. Děkuji všem obětavým lidem, kteří pomáhají lidem v nouzi.

Dárce

S díky a přáním pokoje a dobra!

Kateřina Vitouchová

Modlím se, aby na celém světě zavládl mír a pokoj. Pro děti vyprošuji domov, lásku a Boží požehnání. Miluše

Miluše Sojková
10 000 Kč

Nevím, jestli to čtete, ale věřím, že ty peníze, které budu posílat každý měsíc, budou využity ve jménu lidství, děkuji

Jana Reichertová
300 Kč

Děkuji za možnost pomoci,nikdy nevíme kdy budeme potřebovat my sami.

Lenka Šarnikova
1 000 Kč

Díky za Vaši práci!!!

Alžběta Čechráková

Všechny děti by měli dostat šanci

Petra Vašková
500 Kč

Jsem ráda , že mohu pomoci i ostatním dětem ,které to nemají jednoduché.👩‍🎓👨‍🎓🏫🎓🚸

Dagmar Zehová