Alternativa středočeské D3, z.s.


Životní prostředí

Chráníme 60 km české krajiny před přívalem kamionů a developerů. Pomůžete?

Alternativa středočeské D3, z. s. podporuje obce Posázaví, Benešovska a Voticka před negativními dopady kontroverzního projektu středočeské dálnice D3. Nehájíme si vlastní zahrádky. Naše činnost pokrývá celých 60 km dlouhé území v koridoru středočeské D3. K iniciativě se dosud připojilo 11 obcí, bezmála 2000 jednotlivců a 6 spolků. Jejich kritika SD3 stojí na odborné revizi projektové dokumentace a znaleckých posudcích. Tato dálnice by ohrozila obyvatelnost krajiny pro mnoho lidí (hluk, emise, zábory, ztráta vody aj.) nejen v rekreačním zázemí Prahy. Jako vhodnější dopravní řešení prosazujeme tzv. A0+.

Pomozte zastavit neřáda a prosadit lepší řešení!

Za lepší řešení A0+! Podpořte řešení A0+, které je dostupnější mnohem dříve, je mnohem levnější, šetrnější a technicky proveditelnější, než dálnice. Špatnou a drahou dálnici nechceme. Vyřešit efektivně zdejší dopravní problémy ano. Jaká je šance úspěšně postavit 60 km dálnice s mosty a tunely, když si ŘSD dosud neporadilo s mnohem méně náročným obchvatem Miličína a v Benešově se zahloubením silnice I/3 u Konopiště? Pomozte nám pokračovat v činnosti, zejm. v propagaci lepšího řešení a pořízení dalších odborných posudků!
zabezpečeno Darujme.cz

Podívejte se na naše instruktážní video Nářky babky kořenářky anebo zachraňme Posázaví.

Ministerstvo dopravy i ŘSD odpůrce v médiích prezentují jako „potížisty“, nikde a nikým však není zaručeno převedení stávající dopravní zátěže ze silnice I/3 v případě existence dálnice. Nejsme ekologové a nejsme proti dálnicím obecně. Jsme proti západní variantě středočeské D3 a problematiku řešíme z mnoha hledisek. Pořádáme besedy v obcích, spolupracujeme s experty, účastníme se schvalovacích procesů. Podporujeme obce i jednotlivce, kteří vnímají realisticky rizika středočeské D3 a nepodléhají nátlaku a blamáži dálniční lobby.

Darované peníze použijeme na naši činnost, zejména služby expertů při odborné oponentuře kontroverzního projektu středočeské D3 a podpoře obcí ve správních řízeních.  Pomozte nám pokračovat v činnosti, zejm. v propagaci lepšího řešení a pořízení dalších odborných posudků! 

A0+ řeší zlepšení průjezdnosti a bezpečnosti na páteřní silnici I/3 a celkově zlepší dopravní obslužnost regionu na jih od Prahy. Na rozdíl od dálnice A0+ nepřitáhne z daleka zástupy kamionů, nezpůsobí explozivní nárůst logistických areálů, nezničí vodní zdroje, nebude obtěžovat místní. Jeho podobu najdete ZDE.

Potřebujeme dálnici opravdu za každou cenu?
Náklady a ztráty v souvislosti se středočeskou D3 významně převažují její ev. zisky a přínosy. Absurdně vysoká pořizovací cena (1 miliarda Kč / 1 km dálnice) při tom tvoří pouze jen asi 20 % skutečných nákladů, které by byly vynaloženy na provoz/údržbu/opravy v horizontu uvažovaných 100 let užívání dálnice. Hranice ekonomická výhodnosti této investice už byla významně překročena. V nelehké době po pandemii koronaviru jsou tyto náklady naprosto nepřijatelné. Středočeská dálnice D3 nevede do Prahy, ale do obrovské dopravní zácpy u Jesenice. Odtud odpovídající spojení s vnitřním městem chybí a nebude ani v budoucnu. Praha se naopak snaží přílivu automobilů bránit. Zdejší dopravní problémy dálnice nevyřeší, naopak je bude ještě více komplikovat přílivem další dopravy. Projekt stojí na neaktuálních podkladech, takže musí být neustále záplatován a příprava se tím dále prodražuje a zpožďuje. Experti hodnotí projektovou dokumentaci dálnice jako nezpůsobilou ke schválení pro množství vad. Přesto však hrozí realizace stavby!
Na realizaci dálnice by vydělali jedině dodavatelé stavby, spekulanti s pozemky, developeři a mezinárodní přepravci. Občané ČR by ji platili ze svých daní a schytali při tom všechny negativní důsledky. 

Chceme těch 60 km krajiny pro život, ne pro kamiony!
Alternativní řešení, tzv. „A0+“, je zhruba 10x levnější a časově i technicky dostupnější ve srovnání s projektem středočeské dálnice D3, který za každou cenu prosazuje stát s podporou dodavatelských firem. Pomozte nám pokračovat v propagaci lepšího řešení a pořízení dalších odborných posudků! V nedávné době jsme pořídili doplňková měření hluku a hydrologické posudky. Nyní se chystáme na další odborná témata. Nejdůležitější rozhodovací proces - územní řízení - ještě neproběhl a štěstí přeje připraveným! 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Držíme palce! Vydržte!!!!

Kateřina Řeřichová
2 000 Kč

Moc děkuji za Vaši práci!

Dana Kovaříková
1 000 Kč

Děkujeme za všechno. Dálnice se netýká přímo nás, ale Posázaví za to stojí.

Dagmar Drahošová
1 000 Kč

Blahopřeju k úspěchu s výjimkami a držím palce do další práce.

Jiří Guth

Ať zvítězí rozum...

Tomáš Juříček

Nevzdáváme se!

Jakub Bochin
333 Kč

Velmi Vám děkujeme za Vaši nelehkou práci se státním aparátem ve prospěch nás všech, kterým záleží na tom, nenechat zničit poslední kousky přírody ve Středočeském kraji.....

Pavla Nováková
1 000 Kč

Vážená iniciativo D3,
Zdravím Vás a děkuju vám z celého srdce, že jste přebrali iniciativu v tomto zničujícím projektu, který by nenávratně zničil kus krásné přírody, jedné z mála, která nám ještě v blízkosti Prahy zbývá. Bojujete za nás všechny obyvatele , rekreanty, turisty. Chci se i já zapojit aspoň nepatrným peněžitým darem. Mohu-li pomoci i jinak jsem k dispozici.
Velmi si vážím vaší práce , sleduji stránky a pevně doufám, že se nám podaří zvítězit...
Pavla Nováková

Pavla Nováková
1 000 Kč

Přeji nám všem,aby se nesmyslný projekt dálnice D3 přes Posázaví,který je totálně bezohledný ke zbytkům klidné krajiny v Čechách, nikdy nepodařilo prosadit. Milan Kubic

Milan Kubic
1 000 Kč