Charita Česká republika


Děti, mládež, rodina Sociálně znevýhodněné skupiny

Sbírka na podporu samoživitelek a samoživitelů

Přišli o práci, mají nižší příjmy, řada z nich bojuje o udržení střechy nad hlavou, přesto se každý den snaží vytvářet domov svým dětem. Samoživitelky (a samoživitelé) patří mezi ty, které současná situace spojená s pandemií koronaviru zasáhla nejcitelněji. Svým darem pomůžete přímo těm, kteří to nejvíc potřebují. Děkujeme!

vybíráme od 3.12.2020

Podpořte rodiče v nouzi.

Váš dar pomůže těm nejohroženějším z nás. Děkujeme!
3 092 506 Kč

přispělo

1610 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Letošní pandemie změnila život každému. Nejvíce však její důsledky pociťují ti nezranitelnější. Mezi ně patří i rodiče – samoživitelé. Někteří z nich přišli ze dne na den o práci. A často se dostávají do situace, kdy přemýšlejí, zda vydat peníze na jídlo, energie či nájem, protože na zaplacení všeho prostě nemají. Rezervy, pokud nějaké měli, vyčerpali na jaře při první vlně pandemie. Teď se nedostává na dětské oblečení, léky nebo třeba i brýle. 
 

Sbírka je úředně registrovaná veřejná sbírka a pokud do ní přispějete převodem na účet nebo přes portál Darujme.cz, je dar daňově uznatelným nákladem. Stačí vyplnit žádost o vystavení potvrzení. Děkujeme!

Pokud Vás zajímá pravidelné dárcovství, přidejte se k Dobročinným

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Speciální kočárek

Šárka se stará o dvě děti. Syn chodí do třetí třídy; vzhledem k jeho specifickým potřebám má určený speciální vzdělávací plán a věnuje se mu i asistentka pedagoga. Čtyřletá dcera má dětskou mozkovou obrnu, a tedy i zdravotní omezení ve více oblastech – pohybu, chůzi, řeči i motorice. 

Obě děti vyžadují odbornou lékařskou péči, a proto s nimi Šárka jezdí za specialisty i mimo okres Znojmo. Do rodiny dochází asistentka ze Společnosti pro ranou péči, aby poskytovala rodině odborné služby, podporu a pomoc v oblasti komplexního rozvoje holčičky.

Paní Šárka se snaží dávat svým dětem všestrannou péči. Vzhledem k složitému zdravotnímu stavu dívenky jí Šárka zajišťuje odbornou lékařskou péči, rehabilitaci a doporučené zdravotní pomůcky. Zvládla jí opatřit už mnoho edukačních hraček a rehabilitačních pomůcek (chodítko, vertikalizační plošinu atd.). V současné době jedná s firmou Eldomed s. r. o. ze skupiny Medesa, která tyto rehabilitační a kompenzační pomůcky vyrábí. Jednatel firmy rodinu navštívil a nabídl jí výrobu speciálního kočárku pro dítě, upraveného na míru jeho potřebám. Cena kočárku je ale 68 tisíc korun; Šárce se podařilo získat od jedné nadace alespoň 25 tisíc. Nyní už ale nemá nikoho, kdo by jí mohl finančně vypomoci. Aby tedy mohla tento kočárek dceři pořídit, zažádala o finanční příspěvek ve výši 20 tisíc korun z veřejné sbírky Adventního koncertu ČT, který organizuje Charita spolu s Českou televizí na podporu rodin samoživitelů a samoživitelek.

Boj s nemocemi 

Paní Zuzana žije s devítiletou dcerou, které byl diagnostikován autismus, a s dvacetiletým synem, který je po transplantaci kostní dřeně. Zuzaně doktoři zjistili rakovinu, připravuje se tedy na operaci. Jelikož má navíc také problémy s váhou, musí pít pravidelně nutridrinky, což je tekutá výživa pro posílení nemocného.

Doposud jí vystačil jeden na den, ale pro zlepšení výsledků by měla množství navýšit, což samozřejmě není levná záležitost. Čtyři tyto drinky stojí totiž zhruba 300 korun. Protože mají obě její děti oslabenou imunitu, snaží se jim kupovat vitaminové doplňky. Na ty už ale nemá dostatek peněz. Po zaplacení nezbytných poplatků jí zbývá okolo 5 tisíc korun na měsíc.

Díky vánoční sbírce pro samoživitele a štědrým dárcům jsme paní Zuzaně mohli pomoci. Z projektu jsme jí pomohli pořídit vitaminy a výživu pro ni i obě děti v hodnotě 10 tisíc korun. Všem dárcům ze srdce děkujeme, vaše pomoc má smysl.

Když se azylový dům mění v domov

Paní Eva se společně se svou rodinou dlouhodobě potýká s krizovou situací – přišla o bydlení, trápí ji vleklé zdravotní problémy a zajišťuje náročnou péči o dva syny s onemocněním zraku.

Rodina pobývala od poloviny roku 2020 v azylovém domě pro rodiny s dětmi v Třebíči. Paní Eva potřebovala svou tíživou situaci dál řešit i po skončení pobytu, proto na doporučení pracovnic azylového domu kontaktovala sociálně aktivizační službu třebíčské Charity. Společně se jim podařilo najít ubytování, uhradit kauci a zvýšit naději na stabilizaci její situace. Slabým článkem se však v tuto chvíli ukázal Evin partner, který použil peníze na ubytování ve svůj prospěch a rodinu opustil.

Sociální pracovnice nás na tento smutný příběh upozornila a doporučila poskytnout k překlenutí akutní krize paní Evě a její rodině finanční pomoc z Adventního koncertu České televize. S jejím návrhem jsme souhlasili a paní Evu jsme v měsíci dubnu podpořili částkou 3 500 korun.

Před rodinou stojí i další překážky, ale v tuto chvíli má Eva a její děti střechu nad hlavou a základní podmínky pro život a vývoj svých dětí. Děkujeme všem dárcům, kteří se svým darem podíleli na tom, že i tento životní příběh se nyní otočil šťastnějším směrem.

Školní potíže v dobách pandemie

Paní Laura dlouhodobě spolupracuje s poradnou pro cizince v rámci centra CELSUZ. Bydlí v Brně, sama se stará o dceru, které byl vzhledem k psychickým a zdravotním problémům přiznán příspěvek na péči prvního stupně.

Otec o dcerku nejeví zájem a stanovené výživné nehradí. Tuto záležitost probírá paní Laura s právním poradcem. Otec neuhradil výživné už rok a půl, vzniká mu dluh a paní Laura nemá dostatek financí na základní potřeby pro dítě. Věc je v řešení a ona doufá, že vše dospěje ke zdárnému konci.

Paní Laura vzhledem k náročné péči o dceru nemůže chodit do zaměstnání. Je v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a vyřídila si dávky státní sociální podpory i dávky pomoci v hmotné nouzi. Finance věnuje na náklady za bydlení, péči o dceru, stravu, hygienu, internet a léky.

Dcera je ve 3. třídě základní školy. K výuce potřebuje počítač – zvláště v období pandemie koronaviru. V danou chvíli rodina notebook vůbec neměla a nový si paní Laura nemohla dovolit. Dárce se nepodařilo zajistit ani přes školu. Dcera se tedy nemohla účastnit online výuky, a zhoršil se jí prospěch. Byla jen v omezeném krátkém čase kontaktována o úkolech přes mobilní aplikace. Se spolužáky se viděla alespoň v odpoledních hodinách, kdy se děti sešly venku v parku.

Pak jí byla přidělena asistentka, která se jí dvakrát týdně věnovala. Navíc začala rodina spolupracovat s dobrovolníkem z Diecézní charity Brno, který dívku doučoval. Díky Charitě a štědrým darům našich dárců se podařilo rodině zajistit notebook a dívka mohla pokračovat v online studiu spolu se svými spolužáky. Všem dárcům tímto děkujeme a velmi si jejich pomoci vážíme.

Šance na nový život paní Dáši

Paní Dáša prochází poslední dva roky velice složitým obdobím. Setkali jsme se v době, která bývá pro většinu žen tím nejkrásnějším v životě. Dáša totiž před sebou měla poslední měsíce těhotenství. Protože ji ale opustil partner, ocitla se najednou bez bydlení, prostředků, a navíc se zdravotními komplikacemi, spojenými s pokročilým stadiem těhotenství.

Nevyřízené administrativní záležitosti, související s jejím příchodem ze Slovenska, komplikovaly zásadním způsobem vyplácení sociální podpory i úhrad za lékařská ošetření. Přesto za pár měsíců v brněnské porodnici přivedla na svět zdravou, krásnou holčičku. Doma na ni ale nikdo nečekal. A o své „doma“ bohužel také záhy přišla.

S čerstvě narozenou holčičkou žila téměř rok v dřevěném přístavku rekreační chaty. Na své životní útrapy byla sama, rodinu měla daleko na Slovensku. Všechny komplikace vyústily v nucený odchod na Slovensko, a až po jejich vyřešení se Dáša mohla vrátit zpět. Zdálo se, že nyní konečně bude mít klidný život. Našla si bydlení, z rodičovského příspěvku si sice nemohla žít na vysoké noze, ale uživila sebe i malou dcerku. Bohužel to všechno nemělo dlouhého trvání.

Zhoršující se Dášin zdravotní stav – nález na ledvinách a štítné žláze – vyžaduje neodkladnou operaci. Z nedávno prožitého těžkého životního období jí navíc zůstal několikatisícový dluh na zdravotním pojištění, který bylo nutné vzhledem k plánované operaci neodkladně uhradit. Její rodinný rozpočet je ale natolik napnutý, že jí neumožňuje tento výdaj zvládnout. Po splacení dluhu Dáše chybí peníze na nájemné i na základní potraviny. Nájemce je sice férový chlap, ale nájem chce celý.

Mamince hrozí ztráta bydlení, ohrožený je jak nástup dcerky do školky, tak i nástup paní Dáši do práce. Zůstat bez bydlení a bez příjmů už ale znovu nechce. A tak ji životní cesty opět přivádí k nám. Naše Charita mamince již s nejedním obtížným životním obdobím pomohla a jsme rádi, že můžeme i tentokrát.

Z vánoční sbírky pro samoživitele jsme Dáše poskytli prostředky na zaplacení nájemného i na potraviny. Věříme v úspěch operace a konečně klidný život pro ni i její malou dcerku. Pere se za to statečně! A je dobře, že na to není sama. Všem dárcům děkujeme, vaše pomoc má smysl.


Samoživitelkám pomáhají diváci České televize
 
Neuvěřitelných devět a půl milionu korun poslali diváci adventního koncertu České televize na pomoc rodičům samoživitelům. O jejich rozdělení mezi potřebné z celé republiky se postará Charita, která byla partnerem koncertu. Neúplné rodiny v tíživé situaci se mohou o pomoc přihlásit v nejbližší Charitě. Těch je po republice přes 300.

Rodiče samoživitelé – muži, ženy, ale také babičky, kterým byla svěřena vnoučata – patří k nejvíce ohroženým skupinám obyvatel. Pečují o děti a zároveň finančně zabezpečují rodinu, často pomocí brigád či krátkodobých zaměstnání. Jejich způsob obživy bývá velmi křehký. Pokud dojde k výpadku příjmů, třeba kvůli zrušení pracovního místa, a oni nemají úspory či podporu rozšířené rodiny, ocitají se naráz v kritické situaci. Nevychází jim peníze na bydlení, jídlo a často ani na základní životní potřeby, léky a zdravotní pomůcky pro sebe nebo děti, například brýle. A do toho pečují o svěřené děti, věnují se s nimi distanční výuce, zkrátka zabezpečují všechny jejich potřeby. S tím rozdílem, že jsou na všechno sami. Na jejich podporu proto uspořádala v závěru loňského roku Česká televize společně s Charitou mimořádný adventní koncert.

Úspěch koncertu a vybraných 9 a půl milionu korun byly pro organizátory z řad Charity i České televize velkým překvapením a předčily naše předpoklady. Vstřícnost dárců vypovídá o jejich laskavosti a o solidaritě české společnosti. Každému z nich velmi děkujeme.

Jak o pomoc požádat

Pomoc je potřebným poskytována prostřednictvím místním Charit. Současní klienti Charity se mohou obrátit na svého sociálního pracovníka. Ostatní rodiče samoživitelé mohou kontaktovat tu diecézní Charitu, pod niž územně spadají, kde dostanou kontakt na pracovníka sociální služby v blízkosti jejich bydliště. Ten je provede celou procedurou tzv. sociálního šetření, která zaručí, že peníze z darů budou použity účelně a oprávněně. Sociální pracovník charitní služby s žadatelem detailně probere jeho situaci. Pokud zjistí, že žadatel už využil veškerou dostupnou pomoc (sociální dávky, potravinovou pomoc, charitní šatník, pomoc rodiny, snahu o domluvu s pronajímatelem apod.), může s uživatelem vyplnit žádost o přidělení finanční pomoci.

Forma pomoci

Pomoc může mít podobu poskytnutí nebo úhrady pořízení potřebné věci, může však také jít o finanční dar. V takovém případě musí žadatel doložit sociálnímu pracovníkovi, s nímž vyplňoval žádost, vyúčtování, například daňový doklad.

Omezení podpory

Podpora ze sbírky se nevztahuje na splácení dluhů lidí, kteří jsou v exekuci nebo insolvenci. Zadluženým lidem bude možné poskytnout finanční pomoc pouze na zajištění základních životních potřeb, na základní zajištění chodu domácnosti, a to pokud budou vyčerpány jiné možnosti.


Založení projektu

To je od hráčů a fanoušků našeho skvělého L2 Dark Dragon :-)

Petr Defuse

:)

Dárce
100 Kč

Vsem prejeme klidny vstup do Noveho roku.

Tereza a Vojta Smetanovi
3 000 Kč

Nalezené peníze v obchodě na zemi jsem přesměroval kam je třeba :)

Aleš
500 Kč

Pro lepší Česko!

Matyáš Rejchrt
1 000 Kč

Přejeme vám všem příjemné a poklidné vánoční svátky a štěstí do budoucna.

Karel Kolouch
3 000 Kč

:-)

Dárce
200 Kč

prosím nezobrazovat na stránce přispěvatelů

Zuzana Ševčíková
5 000 Kč

:-)

Šárka Čerkasovová
5 000 Kč

Nechť vám můj dar pomůže na cestě ke šťastnému životu s vašimi dětmi.

Jan Novotný
600 Kč