Liga lidských práv


Legislativa a právní pomoc Lidská práva

Soud chce vynutit očkování dítěte proti vůli rodičů. Podpořte právní zastoupení rodiny.

Aktuálně potřebuje vaši pomoc 10letá dívka a její rodina v urgentním a dosud bezprecedentním případu, kdy nemocnice, OSPOD a soud zneužili institut předběžného opatření k vynucení očkování navzdory nesouhlasu zákonných zástupců nezletilé dívky.

124 850 Kč
vybráno 125 % z 100 000 Kč

přispělo

328 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!

Co se stalo? 

25. listopadu 2020 byla v Nemocnici České Budějovice ošetřena neočkovaná pacientka, kterou do hlavy kopnul kůň. Po vyloučení traumatických změn byla zjištěna zhruba půlcentimetrová ranka zasahující do podkoží. Poranění bylo očištěno a dívka hospitalizována na pozorování na dětském oddělení. Zde jí byla indikována profylaxe (tedy "preventivní léčba") tetanu. 
 
Matka odsouhlasila podání imunoglobulinu a antibiotik v tabletách, odmítla ale navrhovanou vakcínu proti tetanu a následně podepsala negativní reverz, čímž tentýž den ukončila hospitalizaci dítěte. Text propouštěcí zprávy a negativního reverzu obsahoval výslovné konstatování, že "pacientka t. č. není v přímém ohrožení života" - toto je tedy informace, kterou matka o stavu své dcery měla. Lékaři doporučili dítě naočkovat, s čímž ale rodiče nezletilé z důvodu svého přesvědčení nesouhlasí.

Navzdory tomu, že dítě nebylo dle nemocnice v přímém ohrožení života, se další den odpoledne v bydlišti rodiny objevila soudkyně Jitka Juřicová z Okresního soudu v Českém Krumlově se soudním vykonavatelem, úřednicemi OSPOD a následně i policií, protože nemocnice jim podala informace, že dítě je v přímém ohrožení života a zdraví. Zasahující „komando“ se s předběžným opatřením domáhalo vydání nezletilé a jejího předání do péče nemocnice k jejímu naočkování. Nezletilá ale nebyla v místě bydliště nalezena, k opakovanému pokusu o její odebrání rodičům došlo dalšího dne, rovněž bez úspěchu. Následně policie obvolávala celou rodinu nezletilé a snažila se vypátrat, kde se nachází. Nezletilá je přitom  v naprostém pořádku, pouze užívá antibiotika a jediné její ohrožení představuje agresivní trvající útok státu. 

Svévolné rozhodnutí nekompetentní soudkyně 

Soudkyně do svého předběžného opatření naprosto nekriticky a poslušně převzala rozporuplný a neodůvodněný názor lékařů a rovnou přistoupila k drastickému zásahu do práv rodiny. Přitom zcela opomenula rozpor informací, které o stavu dítěte personál uvedl do propouštěcí zprávy, oproti těm, které podal soudu, tak i vyhodnocení, zda se v případě s ohledem na „zaléčení“ nezletilé antibiotiky a imonoglobulinem nejedná již o dostatečnou prevenci onemocnění. Nezávislými lékaři nám bylo potvrzeno, že další riziko je v tomto případě pouze hypotetické a že podání vakcíny rozhodně nesplňuje podmínky pro nezbytnou a neodkladnou zachraňující péči. Soudkyně názor žádných jiných odborníků nezjišťovala.

Soudkyně také nevzala do úvahy rizika nařízeného postupu – psychickou traumatizaci nezletilé výkonem nucené hospitalizace a očkování, ale i rizika vystavení dítěte zdrojům nákazy v nemocnici. Soudkyně nezjistila názor rodičů, ani názor nezletilé, ale rovnou přistoupila k pokusu o odebrání, který doslova připomínal obléhání domu při honu na čarodějnice.

Soudkyně při svém postupu také zcela ignorovala judikaturu Evropského soudu pro lidská práva ve vztahu k České republice, podle které v těchto situacích nelze pouze převzít názor lékaře, ale bezprostřední ohrožení musí být skutečně prokázáno a soud se před přistoupením k tak drastickému zásahu musí pečlivě zabývat dopadem opatření na dítě a rodiče a také jinými řešeními než odebrání dítěte. 

Liga rodině poskytuje potřebnou právní pomoc

Liga lidských práv rodině zajišťuje právní pomoc, již jsme podali odvolání proti předběžnému opatření a pomůžeme rodině také s dalšími následnými kroky k vyvození odpovědnosti u všech zúčastněných subjektů. Vývoj případu můžete sledovat na našem webu. Vzhledem k množství času, který si tyto právní služby již vyžádaly a ještě vyžádají, žádáme veřejnost o podporu ve výši 100.000 Kč, která pokryje asi 50 hodin právních služeb a náklady na medializaci případu a komunikaci s dárci. Liga s vaší podporou pomůže rodině učinit všechny právní kroky k zastavení tohoto extrémního pokusu o nedobrovolný zásah do fyzické integrity jednotlivce.

Děkujeme vám za podporu právní pomoci rodině. Případem se zabývá advokátka Zuzana Candigliota a právník Karel Lach. V případě dotazů ohledně této kampaně pište na dan.petrucha@llp.cz.

Ilustrační foto od Janko Ferlič z Unsplash
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Odvolací soud potvrdil předběžné opatření u neočkované dívky. Rodina proti rozhodnutí podá ústavní stížnost.

Vzhledem k dalším plánovaným právním krokům (stížnost na OSPOD, trestní oznámení na soudkyni...) navyšujeme částku kampaně na 100 tisíc korun.

Založení projektu

Děkuji za to, co děláte! Vaše práce je čím dál víc potřebnější !

Dárce
300 Kč

Pár korun na obranu svobody.

Miroslav Provazník

Jako rodiče dvou malých dětí mě tato zpráva šokovala. Proti této zvůli úředníků je třeba se postavit zavčasu a ukázat jim jasně, že si něco takového nesmí dovolit. Za chvíli budeme něco podobného řešit s očkováním proti covidu, tak se na to lidi duševně připravte.

David Hertl
300 Kč

Pro rodiče, stejně jako pro dívku, za kterou odpovídají, plati:
Moje Tělo - Moje Volba (My Body - My Choice)

Mirko
500 Kč

Posielam malú kvapku spoza hraníc. Sledujem tento prípad a držím palce, aby sa to podarilo zastaviť. Inak nás ďalšie vlny tohto šialenstva zmetú všetkých.

Dancul
250 Kč

Držím palce jak z prostého lidského hlediska, kdy nikdo nemá k dítěti větší právo, než jeho rodiče, tak i z právního, protože pokud tento zásah státu projde, bude to další otevření dveří k povinnému a vynutitelnému nejen očkování kohokoliv v této zemi. Bude to příprava pro očkování na Covid 19 a další zlovůle státu pod vlivem EU.

Ludvik Cigna
300 Kč

Držím palce!

Dárce

Je mi úzko když si čtu komentáře veřejnosti k tomuto případu. Doufám, že nikdy nebudu muset být ve vaší kůži a že totalitní černobílé myšlení z naší společnosti vymizí. Každá pravda musí umět ustát diskusi.
Pravda, láska a diskuse zvítězí nad lží, nenávisti a odmítání!

Hanna Bohlin
200 Kč

Přeji vám hodně vám hodně štěstí ve vašem boji za vaši svobodu naložit se svým tělem, jak uznáte za vhodné. Jsem očkovaný proti tetanu a svoje děti bych naočkovat nechal. Naprosto ale respektuji a podporuji právo kohokoli toto odmítnout. Pokud nemáme právo rozhodovat o tom, co se stane s naším tělem, není toto pak naším majetkem a my se stáváme jen otroky státu s velmi volnými pravidly. Držím palce.

Ondřej Krumpolec
500 Kč

Dobrý den, držím vám palce.

Martin Sedláček
500 Kč