POST BELLUM


Kultura, umění a historie Lidská práva

Viktor Fajnberg: Acharaj! Za mnou!

Podpořte vznik dokumentárního filmu o neúnavném bojovníkovi za svobodu, ruském disidentovi Viktorovi Fajnbergrovi. Byl jedním z osmi účastníků dnes už ikonické demonstrace proti okupaci Československa na Rudém náměstí v roce 1968. Po několikaletém věznění v psychiatrických léčebnách zasvětil svůj život boji za svobodu, za propuštění politických vězňů i za práva těch, jejichž hlas není slyšet. Zúčastněte se české premiéry!

vybíráme od 24.11.2020
199 983 Kč
vybráno 100 % z 200 000 Kč

přispělo

212 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!

Ruští dokumentaristé Kirill a Ksenia Sacharnovi (Sugar Docs) již od roku 2011 zaznamenávají vzpomínky Viktora Fajnbergra.  Natočili také rozhovory s mnoha svědky jeho životních osudů. Objevili unikátní archivní závěry a navštivili místa, kde se příběh odehrával.  Autoři chtějí dokončit film k devadesátým narozeninám Viktora Fajnbergra, které oslaví 26. listopadu 2021.

Stále jim však k dokončení filmu chybí prostředky. Prostřednictvím českých přátel se obrátili na Post Bellum / Paměť národa. Pomozte prosím dokončit zmapování a zachycení životní cesty, která se tak významně dotkla i naší historie. Podpořte vznik filmu o pozoruhodném člověku, který svým odvážným činem spojil svůj život s Českou republikou.

Za Vaši podporu Vás pozveme na českou premiéru v listopadu 2021!

„Cením si toho, že pouto, které mezi námi a občany Československa tenkrát vzniklo, přetrvalo dodnes a dokonce přerostlo v přátelství, které se stále upevňuje,“  říká Viktor Fajnberg.


Dnes už z osmi lidí, kteří 25. srpna 1968 přišli na Rudé náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s okupací, žijí pouze tři. Jména účastníků demonstrace dlouhá léta nebyla většině Čechů známá. Po roce 1989 však Československo nebo Českou republiku navštívili Larisa Bogoraz, Konstantin Babickij, Vladimir Dremljuga, Pavel Litvinov, Natálie Gorbaněvská a před dvěma lety i Taťána Bajeva. Vadim Delone zemřel v roce 1983 a zemi, na jejíž obranu vystoupil, nikdy nenavštívil. Všem účastníkům demonstrace bylo v roce 1990 uděleno čestné občanství hlavního města Prahy. Viktor Fajnberg do České republiky přijíždí opakovaně, Češi tak měli příležitost přímo jej vidět v nejrůznějších debatách i neformálních setkáních. Dodnes nepřestává sledovat dění v naší zemi, stále je v kontaktu s českými přáteli.

Život Viktora Fajnberga je život neúnavného bojovníka za svobodu, který na své disidentské aktivity v Sovětském svazu, po několikaletém věznění v psychiatrických léčebnách, navázal i v emigraci, kde bojoval za propuštění dalších politických vězňů i práva utiskovaných menšin. Narozen na Ukrajině, prožil dospívání a mládí v sovětském režimu, v sedmdesátých letech emigroval nejprve do Velké Británie, později se přestěhoval do Francie, kde nyní žije.Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

K uzavření sbírky zbývá 8 dní. Všechny dárce bychom rádi pozvali na uzavřenou předpremiérovou projekci 26. listopadu v kině Pilotů, která bude zároveň oslavou devadesátých narozenin Viktora Fajnberga. S tvůrci filmu se spojíme prostřednictvím ZOOM. Pokud jste přispěli a neobdrželi jste pozvánku, pište prosím na email: pametnaroda@postbellum.cz

Dnes by Natalii Gorbaněvské bylo osmdesát pět let. Připomeňme si ji společně ve filmu Ksenie a Kirilla, který je nyní k dispozici v originálním znění s českými titulky.

Naši milí přispěvatelé, 

rádi bychom vás pozvali ke sledování jednoho z předchozích filmů Ksenie a Kirilla Sacharnových - 5 minut svobody. Podívat se na něj můžete na Havel Channel.

Připojte se k nám také v živém vysílání ve čtvrtek 4.3. v 19:00 hodin, kde můžete prostřednictvím chatu oběma režisérům položit otázky týkající se jejich práce i situace v současném Rusku. Paralely let 1968 - 2011 - 2021 budeme společně hledat v pořadu Rebelové v Rusku.

Rádi bychom se s vámi podělili o radostnou zprávu. 

Po více než čtyřiceti pěti letech společného života stvrdili Viktor Fajnberg a François tuto sobotu svůj svazek oficiálně. Svatbu oslavili v malém francouzském městečku Dammarie, kde nyní žijí.

Moc jim gratulujeme!

Založení projektu

Good luck with your film!

Marianna Yarovskaya
20 €

Виктору Исааковичу до 120!

Michael Berner
200 €

Ať se daří!

Tomáš Zima
500 Kč

Těším se na film!

Jarmila Poláková
1 000 Kč

Zdravím, přeji vám úspěch,pošlu 200,- kč Naďa Dvorská

Naďa Dvorská
200 Kč

Obdivuji Váši práci, zasloužíte si naši podporu. Je potřeba více lidí jako vy, vydržte!

Lenka Enderlova Kellermann
1 000 Kč

Za naši a vaši svobodu!

Ondřej Pečený

Díky, pan Fajnberg mi utkvěl v paměti, když jsem o jejich činu viděl před lety dokument.
Škoda, že se nemohl účastnit výstavy ve Skautském institutu v Praze.

Lukáš H.
1 000 Kč

Pro Viktora a další statečné.

Adam Hradilek

Konstantin Babickij, Taťána Bajeva, Larisa Bogorazová, Vladimir Dremljuga, Viktor Fajnberg, Natálie Gorbaněvská, Pavel Litvinov a Vadim Delone, osm statečných, svým občanským postojem vykonali hrdinský čin a projev lidskou sounáležitosti s obětmi sovětských okupantů, zločinců, jejichž útlaku a krutosti byli následně dlouholetě sami vystaveni. Nesmíme na to zapomenout a musíme si to neustále připomínat.

John Bok
1 000 Kč