S.O.S. Karviná, z.s.


Kultura, umění a historie Regionální a komunitní rozvoj

Záchraňme karvinské nádraží

Bylo by škoda nechat karvinské nádráží svému osudu. Pojďme ho společně zachránit!

vybíráme od 15.12.2020
203 282 Kč

přispělo

190 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz


Zachraňme karvinské nádraží spolu!
Nádražní budova v Karviné - Novém Městě, pocházející z roku 1898, je jednou z mála dochovaných historicky cenných staveb na území města a symbolem průmyslového rozvoje obce na počátku 20. století. V době svého vzniku se stala onou pomyslnou bránou do světa.
Když jsme se ve spolku S.O.S. Karviná na jaře letošního roku dozvěděli o chystané demolici historické nádražní budovy, rozhodli jsme se, že ji zachráníme. Oslovili jsme proto Správu železnic s žádostí o zastavení demoličního řízení a odprodej nebo pronájem budovy našemu spolku. Na základě naší iniciativy Správa železnic demoliční řízení pozastavila. Přímý odprodej budovy ovšem možný nebyl. Správa železnic dle platné legislativy připravila 4. kolo veřejné soutěže na prodej nádraží, která byla vyhlášena na začátku prosince letošního roku a potrvá do 10. března 2021. Nabídková prodejní cena činí 1.000.000,- Kč.
První krok, zastavení demolice, se podařil, pomozte nám s krokem dalším, a to odkupem nádražní budovy. Zřídili jsme pro tento účel veřejnou sbírku. Finanční dary můžete zaslat buď prostřednictvím této platformy Darujme.cz nebo přímo na transparentní účet: 2301882720/2010. Budeme vděčni za jakoukoli finanční částku, každá nás přiblíží k vytčenému cíli. Děkujeme.

A co dál?
Podaří-li se nám nádraží získat, zachráníme nejen kus karvinské historie, ale pokusíme se mu vdechnout druhý život. 
V nádražní budově hodláme v bývalých prostorách kancelářských a v části (prostor) bytových zřídit zázemí pro karvinské spolky, jednu čekárnu využít jako výstavní prostor pro místní umělce, půdní prostor jako ateliér. V druhé čekárně a suterénu uvažujeme o expozici věnované historii místní dráhy. V prostoru bývalého bufetu v přízemí by mohla fungovat menší kavárna. Alternativní možností je využití prostor pro tzv. Re-use centrum. Na pozemku před nádražím plánujeme komunitní zahrádku. 
Již nyní nás kontaktují jednotlivci i spolky s nabídkou pomoci se záchranou budovy. 
V současné době spolupracujeme například s Klubem vojenské historie v Chotěbuzi a karvinskou buňkou polských skautů. Pokud byste se chtěli více zapojit do našich aktivit, napište nám na e-mail: info@karvinskenadrazi.cz. Rádi Vás mezi námi uvítáme.

Zachraňme karvinské nádraží spolu!
Členové spolku S.O.S. Karviná, z.s.Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Takto jsme vstoupili do Nového roku. Věříme, že sedmičky nám přinesou štěstí.

První karvinský video mapping - jak jinak než na budově našeho nádraží:-)


Založení projektu

Ve spoustě měst lidé přišli na to, že staré budovy nejen že mají velký potenciál, ale že pomáhají budovat identitu města a jeho obyvatel. Netřeba chodit daleko – v Ostravě opravené Trojhalí, otevřená Dolní oblast Vítkovice, rekonstrukce bývalých jatek. Tato iniciativa je skvělý nápad!

Dominika Škrabalová
500 Kč

Děkujeme za milá slova podpory. To, že to lidé cítí stejně nám dává energii pro další pokračování.

S.O.S. Karviná, z.s.

BUDEME RADI ZA ZACHRANU TÉTO KRASNE BUDOVY..

Dagmar Steinbergerová
1 000 Kč

Nebojte, budeme se za to rvát.

S.O.S. Karviná, z.s.

Přeji ať to dobře dopadne, každá snaha o záchranu této budovy zaslouží podporu... SŽ by měla budova bezplatně převést na město Karviná a město Karviná by mělo objekt rekonstruovat.. škoda že to u nás takto nefunguje..

Daniel Pawlik
301 Kč

Děkujeme za podporu. Bohužel máte pravdu. Ale snad se blýská na lepší časy, už i v parlamentu se demolice a péče o majetek Správy železnic začal řešit. Uvidíme. Chystáme se rovněž oslovit vedení města Karviné a získat jejich podporu pro náš záměr.

S.O.S. Karviná, z.s.

Držím palce, aby se vše povedlo jak je naplánované. Bude to stát hodně úsilí. Ale věřím že jsou lidé na správném místě a vše zvládnou k zdárnému konci. Ať se dílo daří 👍

Lukáš Smažak

Děkujeme za podporu a pevně věříme, že kde je vůle, je i cesta.

S.O.S. Karviná, z.s.

Ať se projekt podaří, fandím vám. Jana z Třince.

Jana Jadviščoková
500 Kč

Zdravíme do Třince a děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Jako kluk jsem se kolem nádraží potuloval, jestli ho zachráníte, přijedu se podívat. Dar jsem odeslal. Tak hodně štěstí přeji.

Milan Mlynář

Udělal jste nám radost a doufáme, že Vám ji budeme moci oplatit tím, že se budete moci do opravené budovy podívat. Děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Ať se dílo podaří 👍 moc držím palce

David Kulla
500 Kč

Také tomu věříme. Děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Určitě tam jednou budou hezké výstavy fotografií.

Lukáš Řezník

Také tomu věříme. Budeme se na ní těšit.

S.O.S. Karviná, z.s.

Dzierzym palce

Martin Štěrba
300 Kč

Dziynkujymy.

S.O.S. Karviná, z.s.

Držím palce ✊✊

Marek Lotter

Děkujeme za podporu!

S.O.S. Karviná, z.s.