S.O.S. Karviná, z.s.


Kultura, umění a historie Regionální a komunitní rozvoj

Záchraňme karvinské nádraží

Bylo by škoda nechat karvinské nádráží svému osudu. Pojďme ho společně zachránit!

vybíráme od 15.12.2020
319 161 Kč

přispělo

307 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz


Zachraňme karvinské nádraží spolu!
Nádražní budova v Karviné - Novém Městě, pocházející z roku 1898, je jednou z mála dochovaných historicky cenných staveb na území města a symbolem průmyslového rozvoje obce na počátku 20. století. V době svého vzniku se stala onou pomyslnou bránou do světa.
Když jsme se ve spolku S.O.S. Karviná na jaře letošního roku dozvěděli o chystané demolici historické nádražní budovy, rozhodli jsme se, že ji zachráníme. Oslovili jsme proto Správu železnic s žádostí o zastavení demoličního řízení a odprodej nebo pronájem budovy našemu spolku. Na základě naší iniciativy Správa železnic demoliční řízení pozastavila. Přímý odprodej budovy ovšem možný nebyl. Správa železnic dle platné legislativy připravila 4. kolo veřejné soutěže na prodej nádraží, která byla vyhlášena na začátku prosince letošního roku a potrvá do 10. března 2021. Nabídková prodejní cena činí 1.000.000,- Kč.
První krok, zastavení demolice, se podařil, pomozte nám s krokem dalším, a to odkupem nádražní budovy. Zřídili jsme pro tento účel veřejnou sbírku. Finanční dary můžete zaslat buď prostřednictvím této platformy Darujme.cz nebo přímo na transparentní účet: 2301882720/2010. Budeme vděčni za jakoukoli finanční částku, každá nás přiblíží k vytčenému cíli. Děkujeme.

A co dál?
Podaří-li se nám nádraží získat, zachráníme nejen kus karvinské historie, ale pokusíme se mu vdechnout druhý život. 
V nádražní budově hodláme v bývalých prostorách kancelářských a v části (prostor) bytových zřídit zázemí pro karvinské spolky, jednu čekárnu využít jako výstavní prostor pro místní umělce, půdní prostor jako ateliér. V druhé čekárně a suterénu uvažujeme o expozici věnované historii místní dráhy. V prostoru bývalého bufetu v přízemí by mohla fungovat menší kavárna. Alternativní možností je využití prostor pro tzv. Re-use centrum. Na pozemku před nádražím plánujeme komunitní zahrádku. 
Již nyní nás kontaktují jednotlivci i spolky s nabídkou pomoci se záchranou budovy. 
V současné době spolupracujeme například s Klubem vojenské historie v Chotěbuzi a karvinskou buňkou polských skautů. Pokud byste se chtěli více zapojit do našich aktivit, napište nám na e-mail: info@karvinskenadrazi.cz. Rádi Vás mezi námi uvítáme.

Zachraňme karvinské nádraží spolu!
Členové spolku S.O.S. Karviná, z.s.Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Tak o nás psali na Aktuálně.cz. Můžete si počíst tento článek
https://magazin.aktualne.cz/bydleni/architektura/karvinske-nadrazi/r~f991aa0e824211eba22aac1f6b220ee8/

Tak a je to tady! Ve středu 10. března ve 12:00  skončil termín pro podání nabídek do veřejné soutěže na prodej nádražní budovy Karviná-město. Od 15. prosince 2020 do 10. března 2021 se nám podařilo prostřednictvím veřejné sbírky získat cca 300.000 Kč . Všem 262 dárcům patří velké poděkování  a věříme, že naše společné snažení bude mít dobrý konec. Do veřejné soutěže jsme vstoupili s nabídkovou kupní cenou ve výši 300.000,-Kč, čímž jsme všechny podmínky veřejné soutěže splnili. Nyní budeme netrpělivě čekat na vyhodnocení soutěže, které by mělo být oznámeno nejpozději do tří měsíců. Ve veřejné sbírce i nadále pokračujeme až do definitivní záchrany nádraží. Doufáme, že nás budete podporovat i nadále. Držme si palce .

Pokud plánujete procházku  na víkend, tak Vám s radostí oznamujeme, že můžete vyrazit na dnes instalovanou naučnou  železniční stezku . Je dlouhá 2,5 km a je tak vhodná i pro rodinný výlet. Začněte u budovy nádraží v Novém Městě a přes Mizerov pokračujte dál přes Ráj, Lázeňský park až k cyklostezce na náspu u řeky Olzy, kde na Vás čeká poslední zastávka s ptačí budkou  zařazenou do projektu Radibudky. Na každé zastávce jsou instrukce, jak se dostanete k té další. Nezapomeňte dobrou náladu a krmení pro ptáky, které můžete nechat v krmítku.
Celou trasu si můžete projít virtuálně na https://www.google.com/maps/d/viewer...
U každé zastávky najdete QR kód pro platbu do veřejné sbírky na transparentní účet 2301882720/2010. Přispět můžete samozřejmě i přes platformu Darujme.cz - https://www.darujme.cz/projekt/1203818

Takto jsme vstoupili do Nového roku. Věříme, že sedmičky nám přinesou štěstí.

První karvinský video mapping - jak jinak než na budově našeho nádraží:-)


Založení projektu

Peníze budou a my ne. Do hrobu si je nevezmeme, ale ten dobrý pocit je k nezaplacení.

Michal Najvárek
800 Kč

Děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Přeji karvinskému nádraží, aby se podařilo v jeho zdech, uchovat odkaz minulých generací, které před námi žily a budovaly Karvinou.

Dárce
200 Kč

Děkujeme za povzbuzení.

S.O.S. Karviná, z.s.

Kousíček karvinské historie je třeba zachránit. 👍

Rostislav Souček
1 000 Kč

Děkujeme za podporu a věříme, že tento kousíček se podaří zachránit.

S.O.S. Karviná, z.s.

Držím palce!

Radek Urbanczyk
1 000 Kč

Děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Držím pěsti!!!

Josef Gál
200 Kč

Děkujeme, držte pevně 🙂.

S.O.S. Karviná, z.s.

Doufám, že se zachrání. :)

Jan Tyc
300 Kč

Děkujeme za podporu. I s Vaší pomocí se to podaří. Věříme.

S.O.S. Karviná, z.s.

Při procházkách kolem této historické budovy jsem vždy doufal, že se ji podaří zachránit, smysluplně využít její potenciál a dál vyprávět její příběh. Držím palce!

Štěpán Januszek
500 Kč

Děkujeme. Teď jste také součásti tohoto příběhu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Snad se podaří zachránit👍

Radim Slíva
500 Kč

O tom nepochybujeme. Díky

S.O.S. Karviná, z.s.

Přeji hodně úspěchů.

Jan Knápek
500 Kč

Děkujeme.

S.O.S. Karviná, z.s.

Hodně zdaru!

Eva Drašnarová
200 Kč

Děkujeme

S.O.S. Karviná, z.s.