S.O.S. Karviná, z.s.


Kultura, umění a historie Regionální a komunitní rozvoj

Záchraňme karvinské nádraží

Bylo by škoda nechat karvinské nádráží svému osudu. Pojďme ho společně zachránit!

vybíráme od 15.12.2020
342 664 Kč

přispělo

339 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz


Zachraňme karvinské nádraží spolu!
Nádražní budova v Karviné - Novém Městě, pocházející z roku 1898, je jednou z mála dochovaných historicky cenných staveb na území města a symbolem průmyslového rozvoje obce na počátku 20. století. V době svého vzniku se stala onou pomyslnou bránou do světa.
Když jsme se ve spolku S.O.S. Karviná na jaře letošního roku dozvěděli o chystané demolici historické nádražní budovy, rozhodli jsme se, že ji zachráníme. Oslovili jsme proto Správu železnic s žádostí o zastavení demoličního řízení a odprodej nebo pronájem budovy našemu spolku. Na základě naší iniciativy Správa železnic demoliční řízení pozastavila. Přímý odprodej budovy ovšem možný nebyl. Správa železnic dle platné legislativy připravila 4. kolo veřejné soutěže na prodej nádraží, která byla vyhlášena na začátku prosince letošního roku a potrvá do 10. března 2021. Nabídková prodejní cena činí 1.000.000,- Kč.
První krok, zastavení demolice, se podařil, pomozte nám s krokem dalším, a to odkupem nádražní budovy. Zřídili jsme pro tento účel veřejnou sbírku. Finanční dary můžete zaslat buď prostřednictvím této platformy Darujme.cz nebo přímo na transparentní účet: 2301882720/2010. Budeme vděčni za jakoukoli finanční částku, každá nás přiblíží k vytčenému cíli. Děkujeme.

A co dál?
Podaří-li se nám nádraží získat, zachráníme nejen kus karvinské historie, ale pokusíme se mu vdechnout druhý život. 
V nádražní budově hodláme v bývalých prostorách kancelářských a v části (prostor) bytových zřídit zázemí pro karvinské spolky, jednu čekárnu využít jako výstavní prostor pro místní umělce, půdní prostor jako ateliér. V druhé čekárně a suterénu uvažujeme o expozici věnované historii místní dráhy. V prostoru bývalého bufetu v přízemí by mohla fungovat menší kavárna. Alternativní možností je využití prostor pro tzv. Re-use centrum. Na pozemku před nádražím plánujeme komunitní zahrádku. 
Již nyní nás kontaktují jednotlivci i spolky s nabídkou pomoci se záchranou budovy. 
V současné době spolupracujeme například s Klubem vojenské historie v Chotěbuzi a karvinskou buňkou polských skautů. Pokud byste se chtěli více zapojit do našich aktivit, napište nám na e-mail: info@karvinskenadrazi.cz. Rádi Vás mezi námi uvítáme.

Zachraňme karvinské nádraží spolu!
Členové spolku S.O.S. Karviná, z.s.Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

V sobotu 11. září 2021 se uskutečnila první brigáda, jejímž cílem bylo vyklizení vnitřních prostor nádraží Karviná-město. V době od 9:00 do 12:30 se v průběhu vyklízecích prací prostřídalo celkem dvanáct dobrovolníků, kteří z interiérů budovy vynesli více než  jednu tunu odpadu. Přesné číslo se dozvíme zkraje příštího týdne, kdy bude kontejner zvážen. Všem, kteří se brigády zúčastnili, velmi děkujeme a doufáme, že nás podpoří i v dalších akcích. Speciální poděkování pak patří členům spolku Adesse Ecology, kteří představovali téměř polovinu celkového počtu brigádníků, a navíc zajistili kontejner, ochranné pomůcky, nářadí a drobné občerstvení pro všechny účastníky akce. Chlapi, moc děkujeme. 
Pokud chcete na vlastní oči vidět interiéry této historické nádražní budovy, máte příležitost. V sobotu 25. září 2021 při
jďte na Den otevřených nádražních dveří, který organizujeme v době od 10:00 do 17:00. V rámci akce se budou konat komentované prohlídky budovy, komentované projížďky vlakem od nádražní budovy Karviná-město do Petrovic a zpět, koncert kapely Benjammin a další aktivity. Podrobnosti uvedeme v příštím týdnu.

Spolku S.O.S. Karviná se podařilo zabránit demolici historické budovy nádraží v Karviné-Novém Městě a odkoupit ji za 300 tisíc od Správy železnic. Právě tuto sumu se karvinským nadšencům podařilo vybrat za necelé čtyři měsíce od spuštění veřejné sbírky na portálu Darujme.cz. Na záchranu sto dvacet let starého nádraží se složily stovky drobných dárců z Česka i sousedního Polska, politici i místní podnikatelé jako třeba bohumínský výrobce železničních dvojkolí Bonatrans. Na podporu sbírky fandové projektu navíc vytvořili 2,5 kilometru dlouhou naučnou železniční stezku doprovázenou originální hrou o ceny pro rodiny s dětmi. Zájem překročil očekávání a do soutěže se přihlásilo přes dvě stě objevitelů. Spolek teď kromě spousty papírování plánuje úklid, drobné opravy i letní komentovanou projížďku drezínou pro veřejnost.

„Koupí nádraží to samozřejmě nekončí, ale začíná, také veřejná sbírka pokračuje dál. Nádraží se musí vyklidit, zabezpečit, chceme brzy zkulturnit i okolí. Přestože jsme kolem nádraží s dobrovolníky uklízeli nedávno, je tam zase spousta práce. Samozřejmě teď řešíme spoustu papírování, upravili jsme stanovy spolku, máme už podepsanou kupní smlouvu a zanedlouho bude nádraží oficiálně naše i podle záznamu v katastru nemovitostí. Snad během června už bychom konečně mohli budovu převzít a pustit se do práce,“ komentuje s neskrývaným zápalem Radim Kravčík, člen rady spolku S.O.S. Karviná a iniciátor celého projektu. 

Střecha budovy je v havarijním stavu, takže právě její oprava bude prioritou. „Letos máme především za úkol zajistit, aby nám nádraží dál nechátralo a trochu prokouklo. Chceme zpracovat projekt rekonstrukce a oslovovat další dobrovolníky i sponzory. Navázali jsme proto spolupráci s Klubem vojenské historie, spolkem Olza Pro nebo Slezským železničním spolkem, se kterým na léto plánujeme komentovanou projížďku drezínou pro děti i dospělé a další akce na podporu našich aktivit. TJ Jäkl Karviná v květnu zorganizoval virtuální běh, jehož výtěžek šel právě na záchranu nádraží,“ vysvětluje Tomáš Chorzempa, člen spolku S.O.S. Karviná a také velký propagátor udržitelné mobility, ke které patří právě i téma renesance železnice.

 „Karviná a její obyvatelé si zaslouží komunitní projekt, který ukáže, co všechno dokážeme, když se spojíme pro dobrou věc. Je skvělé, jak už teď nádraží lidi stmeluje, chceme, aby tomu tak bylo i do budoucna a nádraží fungovalo jako komunitní centrum. Náš spolek se chce zapojit také do transformačního programu POHO2030 a aktivně se podílet na rozvoji a obnově pohornické krajiny na Karvinsku,“ dodává Zuzana Klusová, dlouholetá členka rady spolku S.O.S. Karviná.

Příběh karvinského nádraží prozatím tedy zdá se skončí happy endem. Bohužel například nádraží v Dětřichově tolik štěstí nemělo a i přes snahy Hnutí Duha i protesty místních lidí šlo v květnu k zemi. Jeho demolice vyšla na 6 milionů Kč. Správa železnic v Česku vlastní stovky chátrajících nádraží, kterým teď hrozí demolice. „Záchranné iniciativy okolo nádražních budov teď probíhají v celém Česku. Je skvělé, že si lidé uvědomují jejich hodnotu a význam. Bohužel nelze zachránit všechny, ale část určitě ano. Správa železnic je někdy v těžké pozici a někdy dá přednost výstavbě nové budovy. Snažili jsme se proto dát  dohromady jakýsi manuál pro další zachránce z řad spolků a neziskových organizací a připravili společně webovou stránku, kde zájemci zjistí, jak postupovat a koho kontaktovat. Důležité je zejména mít podporu vedení města nebo obce alespoň formou záštity primátora/starosty, dále včas podat nabídku a sehnat alespoň část peněz na koupi. Podle platné legislativy není možné státní majetek převádět spolkům za korunu, “ dodává poslanec Ondřej Polanský, který se zabývá záchranou historických nádraží i tzv. lokálek. 

Tak o nás psali na Aktuálně.cz. Můžete si počíst tento článek
https://magazin.aktualne.cz/bydleni/architektura/karvinske-nadrazi/r~f991aa0e824211eba22aac1f6b220ee8/

Tak a je to tady! Ve středu 10. března ve 12:00  skončil termín pro podání nabídek do veřejné soutěže na prodej nádražní budovy Karviná-město. Od 15. prosince 2020 do 10. března 2021 se nám podařilo prostřednictvím veřejné sbírky získat cca 300.000 Kč . Všem 262 dárcům patří velké poděkování  a věříme, že naše společné snažení bude mít dobrý konec. Do veřejné soutěže jsme vstoupili s nabídkovou kupní cenou ve výši 300.000,-Kč, čímž jsme všechny podmínky veřejné soutěže splnili. Nyní budeme netrpělivě čekat na vyhodnocení soutěže, které by mělo být oznámeno nejpozději do tří měsíců. Ve veřejné sbírce i nadále pokračujeme až do definitivní záchrany nádraží. Doufáme, že nás budete podporovat i nadále. Držme si palce .

Pokud plánujete procházku  na víkend, tak Vám s radostí oznamujeme, že můžete vyrazit na dnes instalovanou naučnou  železniční stezku . Je dlouhá 2,5 km a je tak vhodná i pro rodinný výlet. Začněte u budovy nádraží v Novém Městě a přes Mizerov pokračujte dál přes Ráj, Lázeňský park až k cyklostezce na náspu u řeky Olzy, kde na Vás čeká poslední zastávka s ptačí budkou  zařazenou do projektu Radibudky. Na každé zastávce jsou instrukce, jak se dostanete k té další. Nezapomeňte dobrou náladu a krmení pro ptáky, které můžete nechat v krmítku.
Celou trasu si můžete projít virtuálně na https://www.google.com/maps/d/viewer...
U každé zastávky najdete QR kód pro platbu do veřejné sbírky na transparentní účet 2301882720/2010. Přispět můžete samozřejmě i přes platformu Darujme.cz - https://www.darujme.cz/projekt/1203818

Takto jsme vstoupili do Nového roku. Věříme, že sedmičky nám přinesou štěstí.

První karvinský video mapping - jak jinak než na budově našeho nádraží:-)


Založení projektu

Držím pěsti, protože ta budova má skvělé umístění a velký potenciál.

Ondřej Schenk

Díky, vidíme to stejně.

S.O.S. Karviná, z.s.

Kousek historie a držím pěsti, ať i budoucnosti.

Anton Svrček
400 Kč

Děkujeme. Bez znalosti minulosti nelze stavět budoucnost.

S.O.S. Karviná, z.s.

Snad to vyjde :-)

Dárce
1 500 Kč

To rozhodně vyjde :-)

S.O.S. Karviná, z.s.

Krasna budova! At se Vam rekonstrukce podari 🤞
.
https://jexo.io

Nikola Zavadska
500 Kč

Děkujeme. Sdílíme Váš názor na krásu budovy. Čeká nás spousta projektové práce.

S.O.S. Karviná, z.s.

Doufam, ze vase plany vyjdou. Diky ze se starate!

Jana Schrammová

Děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Peníze budou a my ne. Do hrobu si je nevezmeme, ale ten dobrý pocit je k nezaplacení.

Michal Najvárek
800 Kč

Děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Přeji karvinskému nádraží, aby se podařilo v jeho zdech, uchovat odkaz minulých generací, které před námi žily a budovaly Karvinou.

Dárce
200 Kč

Děkujeme za povzbuzení.

S.O.S. Karviná, z.s.

Kousíček karvinské historie je třeba zachránit. 👍

Rostislav Souček
1 000 Kč

Děkujeme za podporu a věříme, že tento kousíček se podaří zachránit.

S.O.S. Karviná, z.s.

Držím palce!

Radek Urbanczyk
1 000 Kč

Děkujeme za podporu.

S.O.S. Karviná, z.s.

Držím pěsti!!!

Josef Gál
200 Kč

Děkujeme, držte pevně 🙂.

S.O.S. Karviná, z.s.