Charita Česká republika


Humanitární pomoc

Charita pro Libanon

V reakci na výbuch, který ve středu 4. srpna otřásl libanonským Bejrútem a vyžádal si několik desítek mrtvých a tisíce zraněných, vyhlašuje Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým katastrofou. Z krizového fondu jsme už do Libanonu odeslali částku 10 tisíc eur na bezprostřední pomoc.

vybíráme od 6.8.2020
313 463 Kč

přispělo

199 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Hlavní město země, kterou v posledních desetiletích drtí hluboká hospodářská krize, postihlo po koronavirové epidemii další zdrcující neštěstí v podobě mohutné exploze. Zničené nebo poškozené domy, přeplněné nemocnice a hlavně desítky předčasně ukončených životů – to je bilance prvních hodin, která zdaleka nepostihuje obrovský rozsah katastrofy. Charita Česká republika proto vyhlašuje veřejnou sbírku na pomoc strádajícím obyvatelům Bejrútu nazvanou Charita pro Libanon. Jakákoli zaslaná částka může pomoci lidem, kteří během několika vteřin přišli o střechu nad hlavou nebo o obživu. 
Koronavirová krize prokázala, že nejsme slepí ani hluší k neštěstí, které postihlo druhé. Proto věříme, že dokážeme účinně pomoci i nyní. 

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Charita pro Libanon: Opravy domů i dodávky potravin v Bejrútu

Ničivá exploze, která v srpnu otřásla libanonským Bejrútem, zasáhla do životů stovek tisíc lidí. Charita Česká republika ihned poslala na pomoc 10 tisíc eur (přes 260 tisíc Kč) ze svého  krizového fondu a vyhlásila veřejnou sbírku, do které přispěli čeští dárci více než 2 miliony korun.
Po výbuchu v bejrútském přístavu na začátku srpna přišlo o střechu nad hlavou přes 300 000 lidí, více než 6 500 jich bylo zraněno a téměř 200 obyvatel zemřelo. Situaci navíc komplikuje fakt, že se Libanon potýká s hlubokou ekonomickou krizí, politickou nestabilitou a rostoucími počty nakažených koronavirem.
 
Okamžitá pomoc 
Bezprostředně po tragédii jsme společně s Charitami z jiných zemí přispěli na okamžitou pomoc z našeho krizového fondu (ten je tvořen z výtěžku Tříkrálové sbírky). Peníze byly použity na ošetření raněných, zajištění potravin, oblečení a hygienických potřeb. Důležitá byla také psychologická podpora pro lidi zasažené výbuchem. Veškeré humanitární aktivity v oblasti koordinovala libanonská Charita.
 
Jak vypadala pomoc na místě v číslech?

-          bylo rozdáno přes 3 700 balíčků se základními potravinami a 44 500 hotových jídel

-          první pomoc byla poskytnuta pro 507 raněných a dalších 8 700 lidí obdrželo potřebné léky

-          psychologové poskytli pomoc 130 lidem

-          s pomocí mladých dobrovolníků byly odklizeny škody ve 644 domech

-          v srpnu poskytla Charita Libanon pomoc více než 64 500 lidem zasaženým explozí


Návrat do normálního života
Souběžně s okamžitou podporou se také rozběhly přípravy plánu na dlouhodobější pomoc. Cílem je, aby se lidé zasažení tragédií postavili znovu na vlastní nohy. Právě na tento záměr půjdou peníze od českých dárců. Zaměříme se především na opravy zničených domů, příspěvky na jídlo a psychosociální pomoc obyvatelům, kteří se vyrovnávají s traumatickým zážitkem.
Tato činnost bude trvat do dubna 2021. Charita Česká republika na něm spolupracuje s Charitou Švýcarsko, Charitou Libanon a dalšími evropskými Charitami. Mezi naše hlavní cíle patří:

-          840 rodinám poskytneme peníze k opravě jejich domů a bytů

-          565 rodin obdrží peníze na pokrytí základních potřeb jako je jídlo, léky nebo oblečení na dobu tří měsíců

-          200 lidem bude poskytnuto psychologické poradenství

-          250 dětí se zúčastní volnočasových aktivit, kde jim bude poskytnuta psychologická podpora


Čeští dárci přispěli na sbírkové konto Charity Česká republika pro Libanon celkovou částkou 2 198 183 Kč (z toho 1 869 812 Kč na charitní účet, 308 143 Kč prostřednictvím Darujme.cz a 20 228 Kč na DMS).
Velmi děkujeme všem, kteří na sbírku pro Libanon přispěli. I díky vaší pomoci má život v Bejrútu šanci se zase vrátit do normálu.

Stále je možné přispívat na sbírkový účet číslo 55660022/0800 u České spořitelny, VS 129.
Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 či DMS CHARITASVET 90


Založení projektu

Děkuji za pomoc lidem v Bejrútu <3

Danuše Strnadová
500 Kč

Držím palce!

Jan Krlín

Solidarita v těžkých časech snad pomůže co největšímu množství trpících.

Věra Benedeková
1 500 Kč

Strávila jsem kdysi dávno v Bejrútu čas, na který nemohu zapomenout. Dívat se na opakující se tragédie v této úžasné zemi bolí.

Jana Maříková
1 000 Kč

S přáním mnoha sil.

Jana Novotná
50 Kč

Moc přeji všem, kterých toto neštěstí týká, aby byli co nejdříve zdraví a už je žádné další neštěstí nepotkalo.

Monika Schwarzová

Dostatek síly a odvahy všem, co přežili.

Petr Plaňanský
1 500 Kč

🙏🙏🙏

Svata Zaplatilová
17 500 Kč

Nic jiného udělat nemůžeme...

David Masař
1 000 Kč

Hodně sil!

Jana Č.
100 Kč