Bez mámy, z.s.


Děti, mládež, rodina Rozvojová spolupráce

Ovoce a mléko dětem

V Mahangu téměř žádné ovoce neroste, je to vyprahlá savana dokonce i bez trávy. Děti potřebují správnou výživu, energii a vitamíny, a proto bychom chtěli pro ně zajistit 2x týdně ovoce a 1x týdně hrnek mléka. Živočišná bílkovina a vitamíny děti posílí nejen nyní v období pandemie, ale napomohou i k jejich zdravému rozvoji. Obojí se však dováží z horských oblastí, bohatších na srážky. Ovoce ani mléko nejsou běžně dostupné chudým lidem venkovských oblastí. Pomozte nám posílit výživu dětí z Mahanga.

vybíráme od 30.7.2020

Ovoce a mléko dětem

Darujme to, co v Mahangu není samozřejmé. Děti budou zářit úsměvem a jejich životy byly plné zdraví.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Ovoce dětem jsme začali dodávat na začátku koronavirové pandemie (jaro 2020) . Děti byly nadšené, protože se v minulosti stávalo málokdy, že by mělo jedno dítě celý pomeranč nebo jiné ovoce samo pro sebe. Ano, ani tropické ovoce není pro děti z Mahanga samozřejmostí!

Nyní bychom rádi přidali mléko.  O přínosech konzumace mléka by se sice dalo dlouze polemizovat, ale zde tato debata není na místě. Jednak i nadále zůstane konzumace mléčných výrobků na rozumné úrovni (1x týdně hrnek mléka), jednak se mléko konzumuje obvykle kvašené, což je přínosnější. Co si od toho slibujeme? Že k cca 100g masa týdně (v neděli) přibyde ještě energie z jiné živočišné bílkoviny (150 ml mléka).

Strava v Mahangu je jednostranná a pokud není správně doplňována vitamíny a bílkovinami může vést k podvýživě. Takovou podvýživu nelze vidět na první pohled, ale projeví se v pozdějším věku na zraku, chřadnutí zubů, kostí apod. Posílit imunitu dětí chceme rovněž z důvodu pandemie koronaviru, která v Tanzanii ještě není zažehnána.Dokumentace jednoho zrealizovaného nákupu ovoce pro sirotky v Mahangu v létě 2020Myslíme i na budoucnost! 
V rámci projektu STROMY PRO DĚTI V MAHANGU sadíme nejen stromy vhodné pro stín, ale také pro ovoce. Jde to pomalu, ale jistě. Učíme děti se o stromy starat a chránit je před dobytkem (na pozadí fotografie vidíte zebu, což jsou krávy, ale pro produkci masa, ne mléka:-( ). Zatím se zde daří hlavně citrónům a také papáji, ale ještě zdaleka neprodukují dostatek plodů pro 30 dětí. Zdá se, že dařit se bude i guavě, ale s vypěstováním oblíbených mang a avokád nemáme prozatím štěstí - půda a klima nám nepřejí.

Kravičku na mléko by si děti i sestra Epifanie do Centra pro sirotky také přály, ale oblast pro chov takové krávy není úplně ideální, musí se daleko chodit pro trávu.  Ale třeba se to jednou povede, až bude v Centru zaměstnán někdo, kdo se bude moci zvířatům věnovat naplno, třeba někdo z našich dospívajících sirotků.


Rádi bychom dětem nabídli OVOCE ideálně 2x-3x týdně, MLÉKO 1x-2x týdně

- za 200 Kč pořídíme 30 banánů pro dětí v sirotčinci
- za 250 Kč pořídíme 30 pomerančů pro dětí v sirotčinci
- za 300 Kč pořídíme 30 hrnků mléka pro dětí v sirotčinci

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Ať vám chutná!

Lucie Tulejová
300 Kč

Krásný den dětí, drobci! 😊

Dárce
200 Kč

:)

Alexandr Gebauer
200 Kč

No co, 50,- kč, jsou taky prachy, pošlete alespoň tolik a bude to fajn :)

Ovocář
50 Kč