Čmelák - Společnost přátel přírody z. s.


Životní prostředí

Návrat 1000 tisů do hor

Proč chránit tis? Nebylo by lepší, kdyby z naší přírody nadobro zmizel? Ve Čmeláku si to nemyslíme. Tis je opravdová rarita mezi našimi stromy – dožívá se věku až tisíc let, je to vlastně taková malá česká sekvoj. Jeho větve na podzim zdobí výrazně červené plody, které jsou chutné a jedlé, ačkoliv sám strom – jeho jehličí i dřevo, jsou jedovaté. Tis je jedním z klenotů naší přírody. Pomůžete nám ho zachovat i pro další generace?

vybíráme od 6.8.2020

Návrat 1000 tisů do hor

Pomůžete nám s návratem vzácných a chráněných tisů do české krajiny?
24 972 Kč
vybráno 2 % z 1 000 000 Kč

zbývá

400 dní

přispělo

10 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

O projektu tisů

Záchraně tisu se liberecká organizace Čmelák věnuje již 23 let. Za tu dobu jsme sebrali semena, vypěstovali sazenice a do krajiny Jizerských hor vysadili 644 vzácných tisů. Nyní máme připraveno v lesních školkách dalších více než 1000 sazenic, které začneme vysazovat letos a výsadbu chceme dokončit na podzim v roce 2021.

Proč zachraňujeme právě tisy? 

Tis červený je naše původní, dnes již velmi vzácná dřevina, chráněná zákonem. 
Veřejnost zná tis spíše z parků, kde se pěstují hlavně vyšlechtěné zahradnické
kultivary. Na většině našeho území tis dnes již nenajdete, zbývající stromy rostou
většinou jen v rezervacích nebo na nedostupných místech. Hlavním cílem našeho
projektu je rozšířit počet lokalit, kde se tis v naší přírodě vyskytuje a zvýšit tak šanci
na jeho přežití i do budoucna.

Obrázek 1: Dospělý Tis červený (Taxus Baccata) - zdroj: http://www.plantsoftheworldonline.org/

Kde bude výsadba probíhat?

Většina tisů bude vysazena na lesních pozemcích, menší část pak ve volné krajině. 
Lesní lokality jsme vybrali společně s lesními správci z Libereckého kraje. Mapu vybraných lokalit si můžete prohlédnout detailně ZDE.

Popis ikon: zelená fajfka = realizováno, žlutá = probíhá, modrá = již sjednané patronství, červená = bude realizováno 2021)
Dlouhodobým cílem projektu je spojit síly lesníků, ochránců přírody, vlastníků jednotlivých pozemků a veřejnosti tak, aby se vytvořila dlouhodobá strategie na podporu této vzácné dřeviny. Vysazené tisy by se měly do budoucna, až vyrostou a začnou plodit, šířit s pomocí ptáků na další lokality.

Financování

Projekt záchrany tisu je dlouhodobý, naše organizace se mu chce věnovat nejméně dalších 20 let. Sami si sbíráme semínka a pěstujeme sazenice, které ve školce rostou zhruba 8 – 10 let. Tis do přírody vracíme v malých skupinách po 25 kusech tak, aby do budoucna rostl na co nejvíce lokalitách.

 Tomu předchází jednání s vlastníky a správci jednotlivých pozemků a vyhledávání vhodných lokalit. I když je tis pro člověka jedovatý, lesní zvěř ho okusuje. Proto se musí výsadby chránit bytelnými oplocenkami, než malé sazenice vyrostou. To vše je dohromady časově náročné a proto nyní hledáme Patrony tisu, kteří nám pomůžou tuto krásnou dřevinu zachovat i pro budoucí generace.

Vážíme si všech příspěvků na podporu. Dárcům, kteří podpoří projekt částkou alespoň 1 500 Kč, zašleme navíc na email GPS souřadnice podpořeného stromu včetně fotografie, kde „svůj“ tis v přírodě najdete.

Jak nám můžete pomoct? 

Pokud se Vám projekt líbí, budeme moc rádi za finanční příspěvek. I když nemáte možnost zaslat peníze na podporu, pomůžete nám už jen sdílením této sbírky. Rádi spolupracujeme se stejně smýšlejícími lidmi se zájmem o ochranu přírody a krajiny. 

Pokud se chcete přidat jako dobrovolník na některou z našich akcí, vyplňte prosím kontaktní formulář. 

Pokud hledáte originální dárek, můžete si v našem e-shopu koupit i dárkový certifikát Patron tisu. Zde najdete i nabídku pro firmy.

Kontakt na nás


V případě dotazů nás můžete kdykoliv kontaktovat :) 

Tomáš Kolečář tomas.kolecar@cmelak.cz

Novinky můžete sledovat na sociálních sítích


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Vážení dárci,

v uplynulých týdnech se podařilo realizovat výsadbu na celkem 5 lokalitách a na dalších 4 pracujeme. Aktualizovali jsme pro Vás přehled míst do online mapy.
V pondělí 16.11.2020 proběhla výsadba 25 tisů i do Nového pralesa, kde byla vybudovaná nová lesní oplocenka. Počasí výsadbě přeje. Díky velkému množství srážek je dostatek vláhy pro mladé stromky. Nic by tak nemělo ohrozit další růst tohoto ohroženého druhu stromu.

Děkujeme Vám za podporu.

Tým ČmelákVážení dárci,

máme pro Vás dobré zprávy. V rámci podpory ČSOB a veřejné sbírky na Startovači se podařilo získat další prostředky na výsadbu tisů.
V sekci financování jsme doplnili údaje o jednotlivých položkách. Jak můžete v grafu vidět, velká část rozpočtu stojí budování oplocených konstrukcí a ochranu proti okusu divoké zvěře. Záleží nám na dlouhodobé ochraně stromků, abychom zaručili, že se strom dožije vysokého věku.

Za tým Čmeláka děkuji za podporu a přeji Vám hezký den,
TomášVážení dárci,

máme pro vás zajímavost z přírody. V krátkém informačním videu uvidíte srovnání mezi tisem a topolem.
Přejeme hezký den,
tým ČmelákZaložení projektu