Čmelák - Společnost přátel přírody z. s.


Životní prostředí

Návrat 1000 tisů do hor

Proč chránit tis? Nebylo by lepší, kdyby z naší přírody nadobro zmizel? Ve Čmeláku si to nemyslíme. Tis je opravdová rarita mezi našimi stromy – dožívá se věku až tisíc let, je to vlastně taková malá česká sekvoj. Jeho větve na podzim zdobí výrazně červené plody, které jsou chutné a jedlé, ačkoliv sám strom – jeho jehličí i dřevo, jsou jedovaté. Tis je jedním z klenotů naší přírody. Pomůžete nám ho zachovat i pro další generace?

vybíráme od 6.8.2020

Návrat 1000 tisů do hor

Pomůžete nám s návratem vzácných a chráněných tisů do české krajiny?
21 712 Kč
vybráno 2 % z 1 000 000 Kč

zbývá

428 dní

přispělo

6 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

O projektu tisů

Záchraně tisu se liberecká organizace Čmelák věnuje již 23 let. Za tu dobu jsme sebrali semena, vypěstovali sazenice a do krajiny Jizerských hor vysadili 644 vzácných tisů. Nyní máme připraveno v lesních školkách dalších více než 1000 sazenic, které začneme vysazovat letos a výsadbu chceme dokončit na podzim v roce 2021.

Proč zachraňujeme právě tisy? 

Tis červený je naše původní, dnes již velmi vzácná dřevina, chráněná zákonem. 
Veřejnost zná tis spíše z parků, kde se pěstují hlavně vyšlechtěné zahradnické
kultivary. Na většině našeho území tis dnes již nenajdete, zbývající stromy rostou
většinou jen v rezervacích nebo na nedostupných místech. Hlavním cílem našeho
projektu je rozšířit počet lokalit, kde se tis v naší přírodě vyskytuje a zvýšit tak šanci
na jeho přežití i do budoucna.

Obrázek 1: Dospělý Tis červený (Taxus Baccata) - zdroj: http://www.plantsoftheworldonline.org/

Kde bude výsadba probíhat?

Většina tisů bude vysazena na lesních pozemcích, menší část pak ve volné krajině. 
Lesní lokality jsme vybrali společně s lesními správci z Libereckého kraje. Mapu vybraných lokalit si můžete prohlédnout detailně ZDE.


Dlouhodobým cílem projektu je spojit síly lesníků, ochránců přírody, vlastníků jednotlivých pozemků a veřejnosti tak, aby se vytvořila dlouhodobá strategie na podporu této vzácné dřeviny. Vysazené tisy by se měly do budoucna, až vyrostou a začnou plodit, šířit s pomocí ptáků na další lokality.

Financování

Projekt záchrany tisu je dlouhodobý, naše organizace se mu chce věnovat nejméně dalších 20 let. Sami si sbíráme semínka a pěstujeme sazenice, které ve školce rostou zhruba 8 – 10 let. Tis do přírody vracíme v malých skupinách po 25 kusech tak, aby do budoucna rostl na co nejvíce lokalitách.


Tomu předchází jednání s vlastníky a správci jednotlivých pozemků a vyhledávání vhodných lokalit. I když je tis pro člověka jedovatý, lesní zvěř ho okusuje. Proto se musí výsadby chránit bytelnými oplocenkami, než malé sazenice vyrostou. To vše je dohromady časově náročné a proto nyní hledáme Patrony tisu, kteří nám pomůžou tuto krásnou dřevinu zachovat i pro budoucí generace.

Vážíme si všech příspěvků na podporu. Dárcům, kteří podpoří projekt částkou alespoň 1 500 Kč, zašleme navíc na email GPS souřadnice podpořeného stromu včetně fotografie, kde „svůj“ tis v přírodě najdete.

Jak nám můžete pomoct? 

Pokud se Vám projekt líbí, budeme moc rádi za finanční příspěvek. I když nemáte možnost zaslat peníze na podporu, pomůžete nám už jen sdílením této sbírky. Rádi spolupracujeme se stejně smýšlejícími lidmi se zájmem o ochranu přírody a krajiny. 

Pokud se chcete přidat jako dobrovolník na některou z našich akcí, vyplňte prosím kontaktní formulář. 

Pokud hledáte originální dárek, můžete si v našem e-shopu koupit i dárkový certifikát Patron tisu. Zde najdete i nabídku pro firmy.

Kontakt na nás


V případě dotazů nás můžete kdykoliv kontaktovat :) 

Tomáš Kolečář tomas.kolecar@cmelak.cz

Novinky můžete sledovat na sociálních sítích


Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Vážení dárci,

máme pro Vás dobré zprávy. V rámci podpory ČSOB a veřejné sbírky na Startovači se podařilo získat další prostředky na výsadbu tisů.
V sekci financování jsme doplnili údaje o jednotlivých položkách. Jak můžete v grafu vidět, velká část rozpočtu stojí budování oplocených konstrukcí a ochranu proti okusu divoké zvěře. Záleží nám na dlouhodobé ochraně stromků, abychom zaručili, že se strom dožije vysokého věku.

Za tým Čmeláka děkuji za podporu a přeji Vám hezký den,
TomášVážení dárci,

máme pro vás zajímavost z přírody. V krátkém informačním videu uvidíte srovnání mezi tisem a topolem.
Přejeme hezký den,
tým ČmelákZaložení projektu