Klimatická žaloba ČR, z. s.


Legislativa a právní pomoc Životní prostředí

Vybíráme na klimatickou žalobu (zastupování u soudu)

Stát nedělá dost pro ochranu klimatu: ani pro snižování emisí ani pro adaptaci na změnu klimatu. Proto po vzoru zahraničních iniciativ žalujeme stát u českého soudu. Věříme, že nám soud dá za pravdu a přinutí stát k rozhodné reakci na přicházející klimatickou krizi. V prvním kroku jsme vybrali prostředky na sepsání žaloby, kterou jsme podali v dubnu 2021, nyní potřebujeme finance na právní zastupování u soudu a soudní poplatky.

vybíráme od 9.7.2020

Podpořit klimatickou žalobu

Stát nedělá dostatek pro ochranu klimatu, ani pro snižování emisí či adaptace na změnu klimatu. Po vzoru zahraničních iniciativ žalujeme stát a žádáme opravdovou ochranu klimatu.
159 466 Kč

přispělo

152 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Spolek Klimatická žaloba ČR z.s. sdružuje obyvatele České republiky, kteří se cítí dotčeni neaktivitou státu v adaptaci a boji proti změně klimatu. V našich řadách jsou lidé ze všech koutů Česka pečující o přírodu, lesní hospodáři, zemědělci, lékaři, učitelé a mnoho dalších, kteří důsledky změny klimatu pociťují ve své práci i ve volném čase. Máme již 230 členů a členek.

Pokud soud vyhrajeme, stát bude mít povinnost začít doopravdy jednat a cesta k zásadnímu zpomalení změny klimatu bude otevřena. I kdybychom nevyhráli, podpoří žaloba věcnou debatu na celostátní i regionální úrovni o dostatečnosti současných opatření.

Žalobu nám sepsali právníci z právní kanceláře Frank Bold a podali jsme ji  v dubnu 2021, celá žaloba včetně odborných studií jako důkazů je zveřejněná na našich stránkách.
 
Soud nám uložil poplatek za podání žaloby 56 000 Kč a další finance budou potřeba na zaplacení právníků.

Více informací o našich plánech, kampani, text žaloby a možnosti dalšího zapojení se či přidání k žalobě najdete na www.klimazaloba.cz

K žalobě se přidává právník MARTIN MADEJ:

"
Chci, aby se vláda postavila klimatické krizi čelem. I když to udělá, čekají nás teplotní výkyvy, která nikdo nepamatuje. Neumím mít v takovém světě vyhlídky na budoucnost. Pocházím ze zdevastanované krajiny Karvinska a chci, aby vláda náš region navrátila do rovnováhy s přírodou. Uhelné regiony, jako je ten můj, musí znovu nalézt ztracenou historii a obdržet vyhlídky na budoucnost, které lidi (včetně mě) v zdevastovaném regionu udrží. "


K žalobě se přidává lékařka ŠÁRKA MITLÖHNER:

"Jako lékařka vím, že člověkem způsobená změna klimatu bude mít negativní vliv na zdraví lidí. Nejhůře dopadne na ty nejslabší, tedy děti, staré lidi, těhotné a pacienty trpícími chronickými onemocněními. Častější bude extrémní počasí a z toho vyplývající vyšší riziko zranění při orkánech, požárech, povodních. Inspirovaly mě skupinové žaloby ochránců klimatu v Evropě, jako úspěšná žaloba proti holandské vládě, i úspěšná opozice Londýňanů proti stavbě třetí letištní dráhy v Heathrow. Díky nim existuje naděje, že se při budoucím plánování budou brát větší ohledy na klimatickou zátěž a rychleji snižovat emise skleníkových plynů. "


K žalobě se přidává studentka VERONIKA KLEMENTINA ZEMANOVÁ:

"Moje generace je generace strachu. Místo mládí a volnosti jsme odkázáni na frustraci a nejistotu ohledně vývoje naší planety. Klimatická krize není pouhou politickou ideologií, nýbrž představuje komplexní problém přesahující do sociálních a ekonomických oblastí. Jednou z rolí státu je i chránit své občany a prostředí, ve kterém žijí. V tom Česká republika fatálně selhává. Ignorace naší vlády dosáhla takové úrovně, že nám nezbývá, než se otočit k soudům, tak jako desítky environmentálních spolků po celém světě. "


K žalobě se přidává historička umění TEREZA MACHÁČKOVÁ:

" Žili jsme v Kapském městě v době, kdy ve městě došla voda. Tahle zkušenost nás navždy poznamenala. Vodu už nebereme jako samozřejmost, která kdykoliv vyteče z kohoutku. I v Praze teď toaletu splachujeme minimálně, nádobí nemyjeme pod tekoucí vodou a jednoduše k vodě přistupujeme jako k něčemu vzácnému. "
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Díky za vaši snahu, David

David Ešner
300 Kč

Držím Vám palce a budu Vaši iniciativu sledovat !

Dalibor Janta
1 000 Kč

Co může být důležitějšího?

Matěj Michalk Žaloudek
777 Kč

Ten vyměřený soudní poplatek je tedy fakt nestadnardně vysoký... Nothing can stop us!

Ondřej Liška

Díky! <3

Veronika Nováková
1 000 Kč

Příspěvek na navýšený poplatek za podání žaloby. Díky, že to táhnete!

Martin crysman Zahradník
100 Kč

Držím palce a díky za vše!

Ondřej Hanus
500 Kč

Děkuji za skvělou práci všem členkám a členům týmu Klimatické žaloby!

Anna Kšírová

díky, že to děláte, samo se to neudělá. díky za spirit a vytrvalost. držím nám všem palce

Andre

,,Omnia sponte fluant absit violentia rebus."

Jakub Škoda
300 Kč