Klimatická žaloba ČR, z. s.


Životní prostředí Legislativa a právní pomoc

Vybíráme na klimatickou žalobu

Stát nedělá dost pro ochranu klimatu: ani pro snižování emisí ani pro adaptaci na změnu klimatu. Proto po vzoru zahraničních iniciativ zažalujeme stát u českého soudu. Věříme, že nám soud dá za pravdu a přinutí stát k rozhodné reakci na přicházející klimatickou krizi. V prvním kroku vybíráme na sepsání žaloby a vedení právního sporu profesionály v oboru.

vybíráme od 9.7.2020

Podpořit klimatickou žalobu

Stát nedělá dostatek pro ochranu klimatu, ani pro snižování emisí či adaptace na změnu klimatu. Po vzoru zahraničních iniciativ plánujeme zažalovat stát a pokusit se takto podpořit potřebnou změnu.
105 239 Kč

přispělo

93 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Spolek Klimatická žaloba ČR z.s. sdružuje obyvatele České republiky, kteří se cítí dotčeni neaktivitou státu v adaptaci a boji proti změně klimatu. V našich řadách jsou lidé ze všech koutů Česka pečující o přírodu, lesní hospodáři, zemědělci, lékaři, učitelé a mnoho dalších, kteří důsledky změny klimatu pociťují ve své práci i ve volném čase.

Pokud soud vyhrajeme, stát bude mít povinnost začít doopravdy jednat a cesta k zásadnímu zpomalení změny klimatu bude otevřena. I kdybychom nevyhráli, podpoří žaloba věcnou debatu na celostátní i regionální úrovni o dostatečnosti současných opatření.

Na sepsání žaloby včetně odborných posudků a následné účasti u soudů a další právní služby budeme potřebovat alespoň 200 000 Kč. Žalobu bychom chtěli podat na podzim 2020.

Více informací o našich plánech, právním základu a možnosti dalšího zapojení se či přidání k žalobě najdete na www.klimazaloba.cz

K žalobě se přidává právník MARTIN MADEJ:

"
Chci, aby se vláda postavila klimatické krizi čelem. I když to udělá, čekají nás teplotní výkyvy, která nikdo nepamatuje. Neumím mít v takovém světě vyhlídky na budoucnost. Pocházím ze zdevastanované krajiny Karvinska a chci, aby vláda náš region navrátila do rovnováhy s přírodou. Uhelné regiony, jako je ten můj, musí znovu nalézt ztracenou historii a obdržet vyhlídky na budoucnost, které lidi (včetně mě) v zdevastovaném regionu udrží. "


K žalobě se přidává lékařka ŠÁRKA MITLÖHNER:

"Jako lékařka vím, že člověkem způsobená změna klimatu bude mít negativní vliv na zdraví lidí. Nejhůře dopadne na ty nejslabší, tedy děti, staré lidi, těhotné a pacienty trpícími chronickými onemocněními. Častější bude extrémní počasí a z toho vyplývající vyšší riziko zranění při orkánech, požárech, povodních. Inspirovaly mě skupinové žaloby ochránců klimatu v Evropě, jako úspěšná žaloba proti holandské vládě, i úspěšná opozice Londýňanů proti stavbě třetí letištní dráhy v Heathrow. Díky nim existuje naděje, že se při budoucím plánování budou brát větší ohledy na klimatickou zátěž a rychleji snižovat emise skleníkových plynů. "


K žalobě se přidává studentka VERONIKA KLEMENTINA ZEMANOVÁ:

"Moje generace je generace strachu. Místo mládí a volnosti jsme odkázáni na frustraci a nejistotu ohledně vývoje naší planety. Klimatická krize není pouhou politickou ideologií, nýbrž představuje komplexní problém přesahující do sociálních a ekonomických oblastí. Jednou z rolí státu je i chránit své občany a prostředí, ve kterém žijí. V tom Česká republika fatálně selhává. Ignorace naší vlády dosáhla takové úrovně, že nám nezbývá, než se otočit k soudům, tak jako desítky environmentálních spolků po celém světě. "


K žalobě se přidává historička umění TEREZA MACHÁČKOVÁ:

" Žili jsme v Kapském městě v době, kdy ve městě došla voda. Tahle zkušenost nás navždy poznamenala. Vodu už nebereme jako samozřejmost, která kdykoliv vyteče z kohoutku. I v Praze teď toaletu splachujeme minimálně, nádobí nemyjeme pod tekoucí vodou a jednoduše k vodě přistupujeme jako k něčemu vzácnému. "
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Dobrá akce! Důležitá. Díky.

Tereza Boučková
1 000 Kč

Děkuji Vám za tuto aktivitu.

Miroslav Světlák
300 Kč

Děkuji

Tomasz Heczko
1 000 Kč

Dar

Martin Trmal
1 000 Kč

členský příspěvek + dar

Ester Tajrychová
300 Kč

Děkuji za iniciativu a držím nám palce

Lucie Krčmařová
108 Kč

Členský příspěvek

Jaroslav Staněk
500 Kč

One small step for a man. One giant leap for the planet.

George Knap
500 Kč

Díky že to děláte!

Ridina Ahmedová

Zkusit se musí všechno.

Marek Suchomel
100 Kč