Skautská nadace Jaroslava Foglara


Regionální a komunitní rozvoj Děti, mládež, rodina

Nová skautská klubovna v Polné

Pustili jsme se do stavby vlastní klubovny, kterou budujeme svépomocí a díky ochotě místních firem. Přidejte se k nám a přispějte nám, prosím, na materiál. Ke každému daru přidá Skautská nadace Jaroslava Foglara polovinu.

vybíráme od 17.5.2020

Klubovna Polná

Ke každému daru přidá Skautská nadace JF polovinu.
72 900 Kč
vybráno 35 % z 210 000 Kč

zbývá

149 dní

přispělo

12 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Středisko Parkán působí v Polné, historickém městečku na Vysočině. Má v současné cca 120 členů, dva dětské oddíly, dva roverské kmeny a kmen dospělých. Vlastní klubovny naše středisko ve své téměř stoleté historii nikdy nemělo. V současné době se scházíme ve starší budově ve vlastnictví města, které je však již nevyhovující a plánována k demolici. Před několika roky jsme se museli začít hledat, jak zabezpečit budoucí generace skautek a skautů v Polné. 

Nakonec nás zachránilo vedení města. Nabídlo nám část pozemku, na kterém skladuje stavební materiál. Téměř tisíc metrů čtverečních! Byli jsme nadšeni. Pozemek je pro naše potřeby ideální! Kousek od centra města, přesto v jeho klidové části. S prostorem na malou zahradu či sportoviště a možností výprav do nedalekých lesů Březiny a Obecníku.
Hned jsme začali pracovat na projektu. Nejprve jsme vyrazili na návštěvu do středisek, která novou klubovnu právě dostavěla. Poučit se z chyb a zjistit, jak vlastně může taková klubovna vypadat. Hotový dům můžete upravit, aby co nejvíce vyhovoval účelu. Když ale můžete postavit cokoli – to je teprve problém! Jak to udělat co nejlépe?


Po dvou letech příprav, v listopadu roku 2019, jsme hotový projekt odnesli na stavební úřad, kde jsme po nezbytném kolečku shánění razítek získali v únoru roku 2020 vytoužené stavební povolení. Hned jsme se dali do práce. Na pile se řezalo dřevo z kůrovcové kalamity, na pozemku začaly vyklízecí práce. Základní harmonogram prvního půl roku byl stanoven v tomto sledu:


  • Duben 2020 – kopání základů, základy, základová deska
  • Květen 2020 – hrubá konstrukce stěn, výroba vazníků, montáž krovu
  • Červen 2020 – laťování střechy, montáž první vrstvy vnějšího opláštění, příčky středové části
  • Červenec 2020 – izolace stěn, fólie, výroba stropů, montáž oken
  • Srpen 2020 – elektroinstalace, sítě, stropy
  • Září 2020 – okapy, střešní krytina, omítky

Svépomocí?

Stavbu zajišťujeme svépomocí. Proč? Abychom ušetřili, abychom si klubovny více vážili, abychom se něco naučili. Zatím nám to jde a plánovaný harmonogram se daří plnit. Záleží, jak nám půjde práce od ruky, a kdy nám dojdou našetřené peníze. Nicméně, do zimy 2020 bychom rádi měli stavbu v takovém stavu, abychom mohli i v mrazu nerušeně pokračovat na úpravách v interiéru.Finance

I když stavbu zajišťujeme svépomocí, nebude zadarmo. Oproti verzi „na klíč“, kdy by celá stavba přišla na přibližně 7 milionů Kč, je reálné se s náklady dostat pod 3 miliony. I tak se pro nás jedná o značnou sumu, kterou rozhodně našetřenou nemáme. Přesto jsme se rozhodli začít stavět. Věříme, že jak bude stavba postupně růst, zvýší se tím i naše motivace sehnat zbylé potřebné peníze na dostavění. A současně že se zvýší i vaše ochota nám přispět. Protože bez vás to nepůjde. Zároveň ke každé koruně, kterou nám věnujete, přidá Skautská nadace Jaroslava Foglara 50 haléřů.

Děkujeme předem za vaše dary. Jejich využití můžete sledovat na webu klubovnapolna.cz, kde budeme průběžně uveřejňovat fotografie ze stavby.Potvrzení o přijetí daru bude zasláno na váš e-mail v  polovině ledna následujícího roku, pokud si tuto možnost zvolíte v průběhu platby. Je zapotřebí vyplnit adresu bydliště, která bude součástí potvrzení. Dary v souhrnné výši 1000 Kč a více lze odečíst od základu daně z příjmu fyzických osob.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Máme hrubou stavbu a čekáme na okna.

Článek a webu Českého rozhlasu.

Začínáme s dřevěnou částí klubovny.

První šáry cihel na místě.

Zakládáme stavbu.

Máme hotovou desku.

Poslední úpravy před vylitím základové desky.

Připravujeme terén pod deskou.

Betonování šalovacích tvárnic.

Další brigáda, tentokrát jsme položili dva šáry ztraceného bednění, abychom stavbu zabezpečili proti případné povodni.

Betonování základů pro klubovnu 

Založení projektu