Charita Česká republika


Zdraví AKTUÁLNĚ - SPOLU PROTI KORONAVIRU

Fond pomoci zdravotní péči

Charitní zdravotní péče je nesmírně efektivní službou, která pomáhá nemocnicím udržovat potřebnou kapacitu lůžek pro pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19. Značnou úlevu zdravotnickým zařízením přináší i péče, která s nemocí nesouvisí, protože nevyžaduje práci jejich odborného personálu. Což je v době, kdy se každý volný zdravotník počítá, obrovsky cenné.

vybíráme od 7.4.2020

Fond pomoci zdravotní péči

Přispějte našim zdravotním sestřičkám na nezbytné zdravotní vybavení, aby mohly pečovat o nemocné seniory a pomohly tak nemocnicím udržet potřebnou kapacitu lůžek pro pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19. Děkujeme!
1 122 050 Kč

přispělo

150 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

Účelem „Fondu pomoci zdravotní péči“ je zajistit technologický i personální rozvoj domácí zdravotní péče Charity Česká republika.  Z jeho prostředků budou v první řadě pořízeny mobilní kyslíkové koncentrátory, které významně pomohou řešit problémy dýchacích cest, spojené s nemocí covid-19. Pacienty se středně těžkým průběhem nemoci tak bude možné ošetřovat doma v jejich přirozeném prostředí nebo v našich pobytových zařízeních (jsou-li jejich klienty) a zajistit jim dostatečnou zdravotnickou službu a odborný dohled. Rovněž budou zakoupena polohovací lůžka, určená k zapůjčení do domácností pacientů, což výrazně ulehčí manipulaci s nimi i celkovou péči.

Tato sbírka je úředně registrovaná veřejná sbírka a pokud do ní přispějete převodem na účet nebo přes portál Darujme.cz, je dar daňově uznatelným nákladem a můžete dostat potvrzení. O vystavení potvrzení, si prosím napište ZDE. Děkujeme!

Pokud Vás zajímá pravidelné dárcovství, navštivte náš KLUB PŘÁTEL CARITAS.


Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

O další příběh z terénu se s námi podělila  Barbora Pilchová, charitní asistentka z Charita Český Těšín.

„Ráno přicházím do kanceláře. Podívám se na rozpis klientů a zkontroluji všechny ochranné pomůcky. Při odchodu zjišťuji, že jsem si nenasadila roušku a rychle se pro ni vracím do kanceláře. Ke klientovi se vydávám pěšky. Při vstupu do bytu si nasazuji návleky. V koupelně si umyji ruce a nasadím ochranné rukavice. Klient má dnes naplánovanou koupel a tak lovím v tašce ochranný štít. Uvažuji, jak koupel udělat, protože štít se mi zamlžuje, roušku mám zevnitř vlhkou od dechu a zvenku od páry. Klient si mě prohlíží a zjišťuje, ze které planety jsem přiletěla. V koupelně je horko. Jsem celá zpocená, s klientem se tomu zasmějeme, ale i tak jsme vše zvládli. Koukám na hodinky – je čas se přemístit k dalšímu klientovi. Sundám si rukavice a návleky, které vhodím do popelnice a pospíchám dál.
U dalšího klienta je naplánována aktivizace. Jsem z cesty celá splavená, ale nasazuji ochranné prostředky a jdu do toho. S klientem hrajeme karty, a přestože se přes roušku moc neslyšíme, smějeme se a panuje dobrá nálada. Blíží se poledne a já pádím za dalším klientem, kterému budu pomáhat s přípravou oběda...“

O tom jak náročná je práce našich sestřiček, pečovatelek a pečovatelů v terénu asi nikdo z nás nepochybuje. Aby jejich práce, a to nejen ta související s mimořádným nasazením v době koronaviru, nezapadla, rozhodli jsme se je požádat o jejich osobní příběhy a postřehy z práce v rámci naší minikampaně " V jednom kole .. zápisky z terénu".

Tento nám poslala paní Beáta Dulawová, vedoucí charitní ošetřovatelské služby v Českém Těšíně. Moc za něj děkujeme!

„Zítra mám konečně home office. Nesu si domů tašku s dokumenty a plánuji dodělat všechny resty. Ani nestihnu dopít odpolední kávu a přichází mail. Z nařízení Ministerstva zdravotnictví je nutné otestovat terénní pracovníky! Narychlo se domlouvám s vedoucí služby, ideální je zítřek od 6 hod, pracovníci budou čekat. V sousední Charitě Třinec nemají zdravotní sestru, chceme jim pomoct s testováním, a tak po dohodě s paní ředitelkou nabízím ‚sebe‘. Bude to zítra hned po obědě. Sedám do auta a jedu do práce připravit vše potřebné na ráno. Před 6 ráno už čekám v komunitním centru pro seniory, rychle oblékám předepsané ochranné pomůcky a začínáme! Jde to jak po másle, všichni jsou připraveni a já se začínám potit, štít se mlží. Asi jsem si blbě nasadila respirátor! Jak to můžou v té nemocnici vydržet! Udělám kolem 25 testů, oznámím radostnou správu – všichni negativní a začínám s úklidem a dezinfekcí. Vše začíná páchnout jak špatně vypálená slivovice (já taky) a jedu do kanceláře uložit použitý materiál do lednice. Kolegyně na mne nechápavě kouká: ‚Co tady děláš?‘. Jenom se zasměju a fičím domů. 

Doma vyřídím několik mailů a pár telefonů, na resty mi zbyla tak hodinka. To asi moc neudělám?! Rychle sním oběd, u kterého prohodím s dětmi pár vět a odjíždím testovat do sousední Charity Třinec. Opravují cestu a já čekám v koloně, se kterou jsem nepočítala a tak mám zase zpoždění. Po příjezdu narychlo domluvíme organizaci testování, navlékám ochranné pomůcky a postupuji podle stejného scénáře jak ráno. Testy tady prošlo skoro 40 pracovníků, naštěstí všichni negativní 😊. Úklid, dezinfekce a odjezd domů. Po cestě rychle koupím něco ke svačině a večeři. Doma mne vítají ze slovy: ‚Už zase pozdě!‘ a ze stolu na mne smutně koukají kupky papírů připravené k dodělání.“
Charita Česká republika bojuje společně s Globusem za lepší svět
 
Jako největší nestátní poskytovatel zdravotních i sociálních služeb jsme se v současné situaci rozhodli pomáhat dvěma způsoby. Za prvé v sociální oblasti přímo podpořit ty, kteří už vyčerpali všechny možnosti a bez pomoci by skončili často bez střechy nad hlavou. Za druhé jsme pro segment zdravotní péče nakoupili vybavení, které nám umožní lépe pečovat o naše klienty jak v domovech seniorů a pobytových zařízeních, tak i v domácí péči. Právě do této druhé oblasti putoval dar Globusu z projektu Globus Lepší svět . 
 
Rozhodnout se pro vybavení oxygenerátory byla rychlá volba, protože první zprávy hovořily o dechové nedostatečnosti nemocných covidem-19. Jedná se navíc o přístroje, které budou pomáhat i mimo období pandemie, protože právě dechová nedostatečnost je častým problémem našich klientů. Lepší zásobování kyslíkem jim zkvalitní život, urychlí rekonvalescenci, nebo umožní dožít doma, v kruhu rodiny.
 
Díky darované částce 250 000 Kč mohlo být nakoupeno devět oxygenerátorů a další nezbytné vybavení do oblastních charit, domovů pro seniory a zařízení Domácí péče napříč celou republikou. V současné době již nové přístroje pomáhají například v Domově sv. Rodiny v Praze Liboci, Domově sv. Václava ve Staré Boleslavi, Charitních domovech pro seniory v Mukařově, na Břevnově a ve Střelicích u Brna. Darované oxygenerátory usnadňují nelehkou práci našich sestřiček a pečovatelek, ale především pomáhají zkvalitňovat život desítkám klientů našich zařízení.
 
Charita Česká republika si nesmírně váží rozhodnutí společnosti Globus podpořit právě Fond pomoci zdravotní péče. Jako organizace, která těží z téměř stoleté zkušenosti s charitní pomocí lidem v naší zemi, garantujeme, že darovaná částka pomáhá a bude pomáhat těm nejpotřebnějším.

Pro představu o tom, co obnáší práce pečovatelky a to nejen v období koronakrize, zde rádi sdílíme rozhovor s Lucií Čapkovou, který poskytla Arcidiecézní Charitě Praha.

Profese pečovatelky patří k těm méně prestižním. Na jejich pomoc ale spoléhají desetitisíce lidí – našich babiček i zcela opuštěných seniorů. Náročné povolání i za zcela normálních okolností vyžaduje nyní ještě větší nasazení. Jak pečovatelky situaci zvládají, jsme se zeptali Lucie Čapkové z Charity Praha Holešovice.

Co přesně vaše práce obnáší?
Staráme se o pohodu našich klientů podle toho, co přesně potřebují. Některým pomůžeme s úklidem, jiným nakoupíme nebo s nimi vyrazíme na čerstvý vzduch. Někteří od nás žádnou pomoc nepotřebují, ale jsou osamělí a stačí jim, když si s nimi jen sedneme a popovídáme. Pak máme ale třeba i lidičky, kteří už jen leží, za těmi chodíme třeba i třikrát denně a pomáháme jim i s jídlem a hygienou. Když pak odcházíme od voňavých a spokojených lidí, kteří mají zase malou jiskru v očích, je to ta nejlepší satisfakce.

Bohužel možná i svým způsobem jediná. Vaše práce je obecně velmi málo oceňována, nejen finančně, ale i společensky. Změnilo se to třeba trochu v souvislosti s aktuální situací?
To máte pravdu, když řeknete, že jste pečovatelka, lidé si pomyslí, že s prominutím jen utíráte lidem zadky. Je mi to líto, ale opravdu se ve společnosti setkáváme spíše s opovržením. A bohužel nemám pocit, že by se v tomto ohledu něco změnilo. Mluví se o nemocnicích, záchranářích, ale pečující profese vidět nejsou. Možná je to náš osud. (smích) Pro ten kredit to samozřejmě nikdo z nás nedělá. Mně opravdu stačí ten úsměv člověka, kterému jsem pomohla.

Jak do vaší práce zasáhl nouzový stav?
Tak samozřejmě musíme být obecně mnohem pozornější, nosit roušky, rukavice. Je to trochu smutné, protože třeba já jsem hodně taktilní, a tak za normálních okolností klienta i pohladím. S rukavicemi a rouškou je ten kontakt samozřejmě trochu jiný. Pak jsme se také v rámci našeho týmu rozdělily na dvě skupiny a ve službě se střídáme, také minimalizujeme kontakt mezi kolegyněmi.

Jak tuhle situaci zvládají vaši klienti?
Mají obavu, možná i úzkost. Řada z nich se pořád dívá na televizi, což také nepřispívá, takže my pak jsme tak trochu v roli toho, kdo do života vnáší trochu jistoty. Když k nim přijdu s úsměvem a klidem, hned je všechno lepší.

Kde na to berete sílu?
Já jsem od narození optimista a držím se hesla: Stejně je krásně na světě. Možná jsem byla na začátku trochu paralyzovaná, ale na všechno si člověk zvykne. Naštěstí nemám hypotéku, děti mám velké, takže nemusím řešit řadu dalších problémů, které teď lidi trápí. Chodím více pěšky a jediné, co mi trochu vadí, je ta rouška. Mám šest dioptrií, a tak mám prakticky neustále zamlžené brýle. (smích)

Nemáte ale pocit, že jsme k sobě teď víc ohleduplní?
Ale jo, to zas jo. Nedávno jsem byla svědkem, jak se takový chlap jako hora, který vypadal, že jde na rockový koncert, postaral o jednoho velmi starého pána na ulici, který nezvládal zdolat vysoký obrubník. Sousedé teď k sobě také mají blíž, bylo by hezké, kdyby nám něco z toho zůstalo.

Máte dostatek ochranných pomůcek?
Ano, zpočátku to byl trochu problém a moc nám pomohly učitelky z MŠ U Uranie. A nejenom rouškami. Děti pro naše seniory vyrobily velikonoční přáníčka. Je úžasné vidět, jak pětadevadesátiletá paní zamáčkne slzu dojetím nad dárkem od úplně cizího dítěte. Aktuálně máme hlavně díky naší úžasné paní ředitelce Janě Fajstavrové všeho dostatek.

Máte nějakou veselou historku?
No tak třeba když jsem šla nedávno na procházku do Letenských sadů se sedmadevadesátiletou paní, která měla roušku právě z dílny mateřské školy a na ní obrázek Karkulky. Není to kouzelné?


Na začátku byl nápad a chuť pomoci zdravotníkům v těžkém období koronakrize. K dnešnímu dni už poskytl projekt Hrajeme a pomáháme na Fond pomoci zdravotní péči přes půl milionu korun‼ 👏
Peníze pomáhají vybavit nezbytnými zdravotními pomůckami naše sestřičky a pečovatelky v domovech seniorů i těch, které se starají o nemocné rámci domácí zdravotní péče.
Děkujeme všem, kteří se do této výzvy zapojili! Organizátorům projektu: TeeTime Česká golfová federace a Asociaci golfových hřišť, dárcům z řad gofistů a také osobnostem, které věnovali do výzvy svůj čas Kláře Spilkové, Ondřeji Hejmovi, Janě Švandové, Jiřímu Bartoškovi, Marku Ebenovi, Jiřímu Kornovi, Jakubu Kohákovi, Tomáši Ujfaluši, Filipu Jichovi, Martinu Strakovi, Jaroslavu Špačkovi, Petru Svěcenému a mnoha a mnoha dalším ❤️ 

Díky dalším 35 hráčům zapojeným do výzvy Hrajeme a pomáháme jsme mohli navýšit částku, kterou dostanou sestřičky a pečovatelky na pořízení nezbytného zdravotnického vybavení, o dalších 157 226 Kč. Nově nakoupené oxygenerátory byly distribuovány do dalších zařízení pro seniory jako jsou Domov pro seniory Naší Paní v Klatovech, Domov sv. Rodiny v Praze 6, Domov pro seniory Bohuslavice a mnoho dalších.
Všem hráčům a koordinátorům této unikátní výzvy děkujeme! 
 

Dnes nám byl na nákup nezbytného vybavení pro naše zdravotní sestřičky a pečovatelky zaslán další dar z výzvy Hrajeme a pomáháme. Během týdne bylo prodáno dalších 75 balíčků hry se známou osobností a zaslaná částka na Fond pomoci zdravotní péči tak mohla být navýšena o dalších 160 151 Kč! Nové oxygenerátory budou pomáhat např. v Domově pokojného stáří Kamenná, v Domově klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích, v Domově sv. Vavřince v Chrastavě a v mnoha dalších.
Děkujeme!

Od 7.4.2020 dokázali zaměstnanci Nestlé vybrat na podporu Fondu pomoci zdravotní péči již více než 130 000 Kč! Přestože do původně stanoveného data ukončení projektu zbývá ještě 16 dní překročili už nyní původně stanovený cíl o 34%! Oxygenerátory tak mohou být vybaveny domovy seniorů i další zařízení spravovaná Charitou Česká republika. Děkujeme všem lidem s dobrým srdcem a věříme, že společně tuto nelehkou dobu zvládneme!


Dnes jsme obdrželi první balík peněz ze společné výzvy společnosti TeeTime, České golfové federace a Asociace golfových hřišť  HRAJEME A POMÁHÁME. Během pouhých čtyř dnů od spuštění výzvy dokázalo 40 hráčů poslat na Fond Zdravotní péče 145 147 Kč! 
Můžeme tak vybavit další domovy seniorů a sestřičky v domácí péči nezbytnými zdravotními pomůckami mj. oxygenerátory pro pacienty s covid-19! Děkujeme!

Založení projektu

na zdraví všem seniorům :-)

Lucie Rolníková
1 000 Kč