Liga lidských práv


Legislativa a právní pomoc Zdraví

Pomozte nám dosáhnout zrušení zákazu přítomnosti otců u porodu

V souvislosti se zákazem otců u porodu i bráněním přítomnosti rodičů u hospitalizovaných dětí se na nás obrací velké množství lidí. Rozhodli jsme se jim pomoci a učinit všechny právní i jiné kroky k tomu, abychom docílili zrušení zákazu a nezákonných praktik. Podpořte prosím naše aktivity proti tomuto zákazu.

vybíráme od 23.3.2020
38 711 Kč

přispělo

82 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
S velkým znepokojením jsme sledovali postupné zákazy otců u porodů v nemocnicích, přestože se ministerský zákaz návštěv na ně výslovně nevztahoval. Nakonec ministerstvo svým opatřením dne 18. 3. 2020 bez odůvodnění vztáhlo plošný zákaz i na otce u porodu. Znemožnilo tak vycházet rodičům vstříc všem nemocnicím, i těm, které otce u porodu nadále chtěly.

Byť je toto opatření formálně vedeno snahou zamezit šíření koronaviru, nemá žádné rozumné opodstatnění z hlediska skutečného snížení rizik a ochrany veřejného zdraví, hrubě zasahuje do práva nastávajících rodičů na ochranu soukromého a rodinného života a má i prokazatelně negativní dopad na průběh a výsledek porodu.

Podpořte prosím naše aktivity proti tomuto zákazu
Hlavní argumenty proti zákazu jsme shrnuli v tiskové zprávě, se zákazem pro jeho nelogičnost opakovaně vyjádřila nesouhlas FN Ostrava a rovněž Světová zdravotnická organizace podporuje přítomnost rodičkou zvoleného doprovodu, a to i u rodiček, u kterých je podezření na nákazu.

Vybrané peníze budou použity na výše uvedené aktivity, zejména na soudní poplatek (5.000,-), přípravu právních dokumentů a právní pomoci rodičům, kteří se na nás obrací, a pravidelné informování veřejnosti a médií.

V případě dotazů ke kampani se obracejte na právničky Ligy Zuzanu Candigliota (zuzana.candigliota@llp.cz) a Annu Štefanidesovou (anna.stefanidesova@llp.cz).

Obrázek u kampaně je ilustrační / Fotka od PublicDomainPictures z Pixabay.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Ať se každý zkusí vcítit do situace, že vaše dítě potřebuje lékařskou péči, aly vy k němu nemůže... Nepřeji to nikomu, natož otcům.

Jirka Veselý

Za všechny rodiče bych si přála, aby jejich kontakt s dětmi nebyl v nemocnicích protiprávně omezován. Fandím zdravotníkům, kteří se už teď snaží práva rodičů a dětí maximálně naplňovat; a také tomuto projektu, který pomáhá, když se to nedaří.

Maminka dvouleté dcerky
300 Kč

Dekuji za to, co delate pro nas rodice v ocekavani!

Kateřina Eklová