CZ / EN

Rotary Club Prague International


Zdraví Vzdělávání a výzkum

Podpora výzkumu léčby lymské boreliózy

Lymská borelióza se stává se v posledních letech epidemií. V chronickém stádiu má nemoc řadu příznaků, lékaři většinou nezjistí příčinu potíží a pacienti odkáží na antidepresiva. Někteří léčí chronickou boreliózu antibiotiky, což často není proti perzistentním bakteriím účinné a poškozuje střevní mikrobiom a imunitní systém. V roce 2016 se přišlo na to, že bakterie ničí látka disulfiram (DSF) známá z léčby alkoholismu. To pro pacienty představuje velkou naději. Další výzkum má zajistit vývoj tablety, která bude pro léčbu boreliózy účinná a nebude mít nežádoucí vedlejší účinky.

vybíráme od 7.12.2019
25 100 Kč

přispělo

18 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Lymská borelióza je přenášena klíšťaty a stává se v posledních letech epidemií. Často jsou prvotní příznaky přehlédnuty (nevytvoří se charakteristická skvrna). Potom nemoc přejde do dalších stádií až se stane chronickou. V této fázi má nemoc nejrůznější příznaky od bolesti kloubů až po bolesti a motání hlavy. Pacienti většinou obchází odborné lékaře, kteří nezjistí konkrétní příčinu jejich potíží. Konečný verdikt většinou zní, že je to psychosomatické a chronicky nemocný člověk dostane antidepresiva.

Existují lékaři, kteří léčí chronické stádium boreliózy dlouhodobým podáváním antibiotik. To však není ideální. Antibiotika jsou neúčinná na perzistentní formy bakterie a jsou škodlivá pro střevní mikrobiom a imunitní systém.  
 
V roce 2016 bylo výzkumníky ze Stanfordské univerzity zjištěno, že látka disulfiram (DSF) účinně zabijí perzistentní formy borélie ve zkumavce i v pokusných myších. DSF je již více než 70 let užíván při léčbě alkoholismu, komerční název léku je Antabus. Někteří američtí lékaři jej začali předepisovat svým pacientům s chronickou boreliózou s dobrými výsledky. Mnoho nemocných začalo Antabus užívat bez předpisu. 
 
Další výzkum je však nezbytný pro vývoj tablety, která bude pro léčbu boreliózy maximálně účinná a nebude mít vedlejší účinky. Farmaceutické společnosti výzkum nefinancují, protože látka DSF je již na trhu a nedá se patentovat. Nadaci BioNeoMed založili lékaři, pacienti a vědci, kteří se na výzkumu podílejí. BioNeoMed je registrován jako nezisková organizace v USA. Podrobnější informace viz  https://www.bioneomed.org/. Věříme, že lék na chronickou boreliózu bude brzy vyvinut a trápení mnoha milionů lidí skončí. Pokud máte pocit, že je to důležité, prosím přispějte zde.

Veškeré vybrané peníze poukáže Rotary Club Prague International na účet BioNeoMed.

Rotary International je nejstarší mezinárodní klubovou organizací na světě. Vznikla v roce 1905 v americkém Chicagu, v současné době působí ve více než 200 zemích, kde v 35 000 rotary klubech sdružuje 1,2 mil. členů – žen i mužů, vůdčích osobností a profesionálů z různých oborů.

Tuto celosvětovou síť spojuje myšlenka vyjádřená mottem „Service Above Self“ (Služba na prvním místě), kdy rotariáni dobrovolně věnují svůj čas a schopnosti ve prospěch druhých, a to jak v rámci vlastní obce, tak v mezinárodním měřítku. Na základě etických principů a hodnot, jako je přátelství, integrita, diverzita, služba a vůdcovství, tak naplňují své ušlechtilé poslání – dělat svět lepším.

Více o Rotary https://www.rotary2240.org/cs/homepage/default/o-rotary/kdo-jsme/

Rotary Club Prague International je pražský Rotary klub s více než 50 členy, který je jediným pražským klubem s angličtinou jako oficiálním klubovým jazykem. Díky tomu sdružuje lokální i mezinárodní komunitu. Klub každoročně pořádá řadu charitativních akcí a daruje kolem 1 mil. Kč na dobročinné účely. Nevýznamnější akcí klubu je závod dračích lodí na Vltavě. Více o klubu viz https://rotarypragueinternational.org

Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.