Skautská nadace Jaroslava Foglara


Regionální a komunitní rozvoj Děti, mládež, rodina

Základna Mauglí v Děčíně

Tak tohle jsme my. Sojčáci, skautské středisko v Děčíně, které letos slaví výročí třiceti let a v současné době sdružuje přes 70 členů. Máme naši oldřichovskou klubovnu rádi, sami jsme si ji zařídili a pořád se o ni staráme. Ale je nás na ty její dvě místnosti čím dál víc, vždyť ten domek sloužil jako šatny k přilehlé fabrice. Letos se nám podařilo získat objekt dříve vlastněný kajakovým klubem v děčínských Březinách. Teď ale potřebujeme získat dostatek financí na obnovu této budovy. Chceme získat až dvě stě padesát a dvě stě padesát tisíc, protože nám Skautská nadace JF dary přijaté do konce roku 2020 zdvojnásobí.

Základna Mauglí

Přispívám děčínským skautům na nákup vlastních kluboven. Můj dar bude zdvojnásoben.
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz

ZÁKLADNA JE NAŠE! 


Díky vašim příspěvkům jsme získali základnu Mauglí, ale tím to celé rozhodně nekončí, naopak pro nás všechno začíná...

ZÁKLADNU UŽ SI MŮŽETE VYPŮJČIT!
https://krizovatka.skaut.cz/skautske-zakladny/1595-zakladna-maugli

Zase jsme pokročili!
Naši vedoucí se činí. Základna díky tomu kvete a až bude skautská činnost zase možná, nestačíte koukat. Trocha nahlídnutí za dveře základny je tady:
Abychom se pořádně s naší novou základnou Mauglí sžili a měli dostatek času a prostoru na její rekonstrukci, uspořádali jsme letošní tábor právě u ní. Některé věci jsme schopni opravit i sami, a tak jsme na táboře s tématem cesty kolem světa každý den vydělávali peníze na další cestu a život i prací na jednotlivých kontinentech u místních obyvatel a domorodců (čti na základně). Stihli jsme obrousit a natřít dveře i se zárubněmi, okenice i rámy oken, oškrábat a vymalovat hlavní klubovnu, chodbu i se schodištěm, komoru, kuchyň, vyklidit a uspořádat garáž i loděnici. A nekončíme. Do konce tohoto roku ještě vymalujeme toalety i společenskou místnost, zařídíme položení koberců a lina v patře, zajistíme základní vybavení klubovny jako jsou stoly, lavice i skříně.S některými pracemi nám pomáhají samozřejmě i děčínští řemeslníci - na základně se už byli podívat třeba klempíř, zedník, kominík nebo elektrikář. Ještě před táborem tak bylo opraveno omítnutí kuchyně, schodiště, chodby a malé klubovny, uskutečněny první sondy kvůli zjištění stavu komínů. A v nejbližší době základnu čeká ještě oprava střechy, upravení rozvodů okapů, odkopání zeminy kolem části domu s cílem odvedení vlhkosti od její nejstarší části, vybudování nového komínu a nejspíš i nové rozvody elektřiny v části budovy.

Na konci prázdnin byly vykonány úpravy, které povedou k odvlhčení domu. Zároveň je položený koberec i lina v horní části domu a my jsme tak zase víc zabydlení! A to je dobře, protože nás čeká další skautský rok.Každý váš příspěvek přibližuje našemu středisku sen mít vlastní, funkční a krásnou základnu.


Tento objekt je vhodný nejen pro pravidelné schůzky, tu správnou oddílovou a družinovou činnost v nejbližším okolí řeky Ploučnice, ale bude sloužit i jako víkendová základna pro další oddíly – k dispozici je kuchyňský kout, dvoje toalety a skladové prostory. Letos jsme si navíc vyzkoušeli, že ji lze využívat i jako zázemí pro pořádání tábora - na zahradě jsme si postavili 7 týpí a přes naši vlastní skepsi jsme si ověřili, že (ač na konečné autobusu městské linky) jsme se cítili být příjemně izolovaní a v přírodě. Základna je totiž umístěna přímo v zahradě s památnými stromy a u Ploučnické cyklostezky - historicky prý patřil k nedalekému sídlu a sloužil jako domek zahradníka, který se mimo jiné staral i o přilehlé arboretum (proto u domu najdete třeba katalpu nebo jinan dvoulaločný). Uvnitř je několik místností, které se dají využívat jako jednotlivě klubovny, jídelna či společenská místnost.

Všechny 3 oddíly našeho střediska mají deset družin a přes 70 členů, historicky pocházíme ze staršího střediska Úsvit Děčín, od kterého jsme se v roce 2011 odpojili, a založili vlastní středisko. Jako takové ale vlastníme pouze jednu klubovnu, která navíc nemá žádnou zahradu, pouze 2 místnosti a žádné skladovací prostory, a pronajímáme si starý sad s maringotkou v okrajové části Děčína, kde sídlí jedna družinka sdružující děti z okolních čtvrtí.

Novou základnu jsme si přáli už dlouho, a když se naskytla příležitost získat tuto budovu, zjišťovali jsme možnosti jejího pronájmu či odkupu. Nákup tak byl nakonec z poloviny financován ze Skautské nadace Jaroslava Foglara. Ta nám poskytla část daru od sestry Jiřího Kolominského - Mauglího, náčelníka exilových skautů, který zemřel v roce 1986 v Německu. O čtvrtinu žádáme Vás dárce, přičemž nám Skautská nadace vybranou částku zdvojnásobí.
Na chybějící část kupní ceny jsme si začátkem roku 2020 museli půjčit od Junáka z Fondu nemovitostí. Nyní sháníme finance na opravy a rekonstruování budovy, aby nám co nejdříve mohla sloužit. A nejen nám. Věříme, že bude k dispozici i pro jiné děti a mládež, které ho budou využívat. Těšíme se i na vaši návštěvu.

Počáteční stav prostor nové klubovny:


Za nemovitostí je přístupný park s památnými stromy.


Potvrzení o přijetí daru bude zasláno na váš e-mail v polovině ledna následujícího roku, pokud si tuto možnost zvolíte v průběhu platby. Dary v souhrnné výši 1000 Kč a více lze odečíst od základu daně z příjmu fyzických osob.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Držíme palce :)

Petr Rybníček
5 000 Kč

Ať se dílo podaří! Se stiskem levice z Brna

Petr Glum Šabata
3 000 Kč

Držím palce!

Dárce