Demagog.cz, z.s.


Osvěta a poskytování informací Vzdělávání a výzkum

Hlídači demokracie

Byly doby, kdy nebylo možné veřejně říct, že politik nemluví pravdu. To už naštěstí neplatí. Pojďme hlídat politiky a ověřovat, co říkají. K listopadu letošního roku Demagog.cz ověřil 10 693 faktických výroků českých politiků a političek. Od 17. listopadu 1989 uběhlo 10 957 dnů. A v ověřování bychom chtěli rozhodně pokračovat. Buďte jedním z hlídačů demokracie i Vy a podpořte český fact-check!

Hlídači demokracie

Děkujeme, že chcete být hlídači demokracie. Na pravdu!
30 641 Kč

přispělo

29 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Fact-check pomáhá kultivovat veřejnou debatu prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politických špiček. Hledáme zdroje informací a na jejich základě poukazujeme na pravdivost, nepravdivost, zavádějící informace nebo manipulaci. Ověření si můžete přečíst na našem webu. Věříme, že veřejná debata vedená s důrazem na fakta je pro demokracii klíčová.

NEZÁVISLOST. Nejsme spojeni s žádnou politickou stranou nebo uskupením. Naše financování lze sledovat na transparentním účtu. 

TRANSPARENTNOST ZDROJŮ. V každém ověření odkazujeme na veškeré zdroje a podkládáme jimi hodnocení. 

NESTRANNOST. Vybíráme veškerá faktická tvrzení z daného projevu, vybíráme tvrzení různých politiků napříč politickým spektrem. 

OBJEKTIVITA. Výběr i hodnocení výroků se řídí stálou a jednotnou metodologií. Každý výstup prochází vícestupňovou kontrolou několika expertů i metodologa. 

FAKTA. Sledujeme pouze ověřitelná tvrzení, tedy ta postavená na faktech v různých podobách, ať už to jsou numerické informace, minulé činy dané osoby (hlasování o zákonech nebo vyjádření), nebo historické události. I tak se některé výroky mohou stát neověřitelnými, důležité však je, že hodnocení pravdivosti vždy probíhá na základě faktů a zdrojů, nikoli dojmů.

JAK POMŮŽETE ČESKÉMU FACT-CHECKU?
Vaše dary nám pomůžou pravidelně sledovat politickou diskuzi, ověřovat faktická tvrzení a hlídat tak projevy politiků. Budeme vydávat ozdrojované a ověřené analýzy. Budeme vybírat různé typy rozhovorů poskytnutých pro různá média, abychom tak pokryli co nejširší prostor veřejné diskuze. Umožníte nám také průběžně sledovat plnění slibů vlády a hlídat ji tak po celé funkční období. S blížícími se volbami se také zaměříme na ověřování faktických tvrzení kandidátů. 

A jak fact-check v Demagogu v praxi probíhá? 

Experti sledují diskuze a rozhovory, starají se o to, aby byli zastoupeni různí představitelé různých stran. Poté vybírají faktické výroky. To znamená, že vybraný rozhovor je třeba znovu pročíst a vybrat veškerá řečníkova faktická tvrzení. Následně se naši analytici věnují samotnému ověřování a probírají se stovkami informačních zdrojů (zákony, statistiky, dokumenty, zápisy z jednání i mediální články a mnoho dalšího…). Náš tým analytiků, expertů, korektorů, IT odborníků a dalších čítá více než 40 odhodlaných členů.
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Diky!

Milos Kobalicek

Korunka ke korunce :-))

Eva Lichková
10 Kč

Ať se vám daří

Miloslav Mrázek
200 Kč

Děkuji

Michal Müller
1 111 Kč