Spolek Klub českých turistů Náchod


Kultura, umění a historie Sport a volný čas

Sbírka na Jiráskovu chatu KČT

Téměř stoletá Jiráskova chata Klubu českých turistů, která byla postavena roku 1923 podle plánů architekta Dušana Jurkoviče v Dobrošově na Náchodsku, se chystá na zásadní revitalizaci. Zapojte se do veřejné sbírky, díky níž turisté chatě vrátí původní Jurkovičův odkaz a vdechnou jí nový život.

vybíráme od 3.10.2019

Podpořte turistickou památku!

69 571 Kč
vybráno 7 % z 1 000 000 Kč

přispělo

61 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!

V květnu 1923 byla zbourána  stará chata a v září 1923 stála na vrcholu již nová Jurkovičova chata! U příležitosti  70. narozenin Mistra Aloise Jiráska dostala chata jeho jméno. Nyní jsme odstartovali projekt revitalizace, který má na tuto historii navázat. Jiráskova chata v Dobrošově (okres Náchod) je zdejší významnou dominantou a zároveň národní kulturní památkou, která se v roce 2023 dočká stého výročí své existence. Proč potřebujeme chatu opravit? 
 
V současné době nám chata neumožňuje celoroční provoz - musíme opravit izolaci budovy. Dnes zde vznikají velké energetické ztráty a z toho důvodu je možné ubytovat veřejnost jen od dubna do konce září, jinak je uvnitř jen 12 stupňů Celsia.  
 
Chceme vyjít vsříc současným výletníkům a zlepšit kvalitu ubytování - vícelůžkové pokoje zmenšíme na dvou - či třílůžkové, wc a sprchy se z chodby přemístí do jednotlivých pokojů.
 
Obnovíme hospodářské budovy - tzv. depandance. Toto zázemí je nezbytné pro provoz chaty i jako alternativní způsob lacinějšího ubytování pro větší turistické skupiny. 
 
Počítáme také s venkovními úpravami okolí chaty dle původních plánů D. Jurkoviče a rádi bychom zřídili novou naučnou stezku s pěti zastaveními z Nového Města nad Metují.  
 
Celkový rozpočet představuje 10 milionů korun. Tuto sumu chce náš náchodský odbor KČT pokrýt z vlastních prostředků (v současnosti máme cca 1 milion korun), z dotací a grantů nebo z veřejné sbírky, kterou vám nyní představujeme díky Darujme.cz.

Občanská iniciativa v podobě drobných darů je pro Jiráskovu chatu pověstná. Podle soudobých záznamů přispělo do sbírky na přestavbu chaty v roce 1923   384 občanů  a organizací z celých  Čech.  Sbírka tehdy vynesla 213 149 Kč, 11 000 cihel a 31 m3  písku. Jména 76 význačných dárců jsou vytesána do kamenů podezdívky chaty.

Naši podporovatelé: Město Náchod, Nové Město na Metují, Kabinet architektury, pivovar Primátor a další dárci, jejichž jména zde postupně uvedeme. Děkujeme! 
 

„Veřejnost proto žádáme, aby na sbírku přispěla. Jsme dobrovolný spolek lidí, kteří se věnují turistice a kterým není Jiráskova chata lhostejná. Pouze vlastními silami to nezvládneme,“ 


Jaroslav Rohulán
místopředseda náchodského odboru Klubu českých turistů 

Záštitu města Náchod udělil starosta Jan Birke

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

staré původní chaty KČT valem ubývají, je to škoda. Proto jsem se rozhodla je podpořit.

Jana Skrbková
1 000 Kč

Dar od Míši

Petr Řezníček
100 Kč

Zdravím všechny pěšáky, kolaře , běžkaře prostě ty co se rádi posouvají v naší krásné zemi. Někdo chodí sám druzí jako členové třeba KČT . Abychom nezanechali pouze uhlíkovou stopu ,
přispějme na dobrou věc , kterou využijí naši potomci . Mějte se zdravě a někde na trase ahooj.

Jiří Ptáček
1 000 Kč

Přeji Jiráskově chatě a nadšencům z KČT Náchod hodně dárců a podporovatelů této bohulibé aktivity!

Roman Hrůza
1 000 Kč