Prázdné domy z. s.


Kultura, umění a historie Filantropie a dobrovolnictví

Zachraň kapli!

Pomozte nám zachránit unikátní beuronskou kapli Panny Marie Bolestné pod Barrandovským mostem, která vznikla v r. 1847 přestavbou skladiště střelného prachu a po r. 1900 byla upravena v unikátním beuronském stylu emauzskými benediktiny. Dnes se však nachází v havarijním stavu. Příspěvky z tohoto portálu se shromažďují na transparentním sbírkovém účtu 2401688482/2010.

vybíráme od 12.10.2019
71 350 Kč

přispělo

69 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Beuronská umělecká škola byla založena na konci 19. století benediktiny v beuronském arciopatství u Sigmaringenu v jižním Německu. Když byli mniši z Beuronu roku 1880 vypuzeni z důvodu tzv. církevního boje kancléře Bismarcka, přesídlili na pozvání kardinála Schwarzenberga do Emauzského kláštera v Praze, kde působili do roku 1918. S nimi přišlo i beuronské umění, které se otisklo do naší kaple. Autorem mozaikové výzdoby na vchodem byl přední český mozaikář Viktor Foerster.


Kaple začala sloužit svému účelu v r. 1903, kdy zde byla poprvé sloužena mše. V současnosti je však zchátralá a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. Pozemek s kaplí v nedávné době změnil majitele, od kterého jsme získali kapli do pronájmu na 10 let a společně ji postupně opravíme. Zatím jsme odhalili střechu a vyčistili nejbližší okolí kaple. Ve spolupráci s památkáři začínáme pracovat na projektu opravy.

Zatím netušíme, kolik to bude stát, náklady budou ale určitě vysoké, proto budeme rádi za každý příspěvek.

Stav v květnu 2019

Již nyní však vracíme ke kapli život. V neděli 22. září 2019 byla u kaple po dlouhých letech složena mše svatá za účasti P. Ládi Heryána, sopranistky Ireny Troupové a loutnisty Tomáše Najbrta.


Autor: Martin Mádl
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Chcete přiložit ruku k dílu? Potkat se s námi osobně? Pak máte příležitost 25. 8., kdy od 17.30 hod., kdy ve spolupráci se spolek Darwin pořádáme pravidelný úklid okolo kaple.

Naposledy jsme tam uklízeli v lednu, tak jsme zvědaví, kolik tam toho zase najdeme. Posledně to vypadalo taktoVíce info o plánovaném úklidu zde: https://www.facebook.com/events/1621205811376035/ 

Těšíme se na Vás!

Ve spolupráci s Art a craft mozaika z.s. jsme se pustili do záchrany mozaiky. Kostiček (správně tesser) je zde neuvěřitelných 10 350 ks. Rekonstrukce tak vyjde skoro na 200 tis. Kč. Spustili jsme proto adopci kostiček. Zlatá kostička vyjde na 50 Kč, ostatní na 10 Kč. Pokud chcete adoptovat např. písmeno v mozaice, vypočítáme vám cenu a vy se můžete chlubit, že jste záchranil/a tuto část.  Nebo nám můžete přispět jen tak :-) Všem předem děkujeme.
 

Založení projektu

Moc se těším , až bude zase krásná.

Květuše Maťhová
1 000 Kč

Kéž se dílo zdaří ke slávě Matky Boží :-)

Dárce

Děkujeme za vaši práci! Parta Zakáčů na výletě v Praze.

Eva Ptáčková
2 000 Kč

Držím palce :) a těším se, až to bude.
V současnosti to asi není pro vás aktuální, ale mohla bych přispět i pomocnou grafickou rukou, pokud byste potřebovali vytvořit nějaké propagační materiály.

Milada Hartlová
1 000 Kč

Těším se i na brigádu!

Petra Johana Poncarová

Jsem ráda, že můžu aspoň malou částkou přispět k záchraně této kapličky.
Děkuji všem, kteří tuto bohulibou akci rozjeli.

Livia Klenová

Ať to vyjde!

spaceboy
500 Kč

Výborný nápad. Těším se na výsledek.

Lucie Bohátková
300 Kč

Na kapli vždy koukám při cestě vlakem, doufám, že se ji podaří opravit! :)

Josef Pospíšil
100 Kč

Držím palce, kaple si to zaslouží..... děkuji za Vaši iniciativu

Jitka
1 000 Kč