Prague Pride z.s.


Děti, mládež, rodina Lidská práva

Jít s barvou ven může být někdy zatraceně těžké. A v pubertě se to může zdát nad vaše síly.

V naší online poradně pomáháme LGBT+ lidem zvládat těžké životní zkoušky.

vybíráme od 29.8.2019

Sbarvouven.cz

Děkujeme, že mladým pomáháte spolu s námi!
223 286 Kč
vybráno 112 % z 200 000 Kč

přispělo

99 lidí
Sbírka je již uzavřena. Děkujeme!
Každý týden nás osloví dvě desítky mladých lidí, kteří se díky své odlišnosti nacházejí v těžké životní situaci. Ujasnění vlastní orientace či identity a veřejný coming-out jsou pro LGBT+ teenagery nejtěžšími životními kroky a odhodlat se k nim trvá často celé roky. V takové situaci hodně pomůže možnost se někomu svěřit. Někomu, kdo si to dovede představit, protože sám stejnou situaci už prožil. Někomu, u koho se není třeba bát reakce. A právě to je smyslem poradny Sbarvouven.cz. 

Za 4 roky jsme pomohli víc než 3000 lidem, patnácti z nich jsme dokonce zachránili život. To má smysl! Pojďte do toho s námi – společně dokážeme víc. 

Možná i pro Vás bylo těžké přijmout svou odlišnost. Možná Vaši blízcí nevzali Váš coming-out zrovna nejlépe. Anebo jste měl/a štěstí a všechno bylo v pohodě, ale víte, že to zdaleka není samozřejmost. Možná chcete druhým pomáhat, protože je to pro Vás znakem vyspělé společnosti. Ať už je vaše motivace jakákoliv, přidejte se k nám. Zaslání daru je tou nejjednodušší cestou, jak mladým gayům, lesbám, bi a trans lidem spolu s námi pomáhat. 

Během září se Vaše pomoc opravdu vyplatí – Nadace Vodafone každý dar ihned zdvojnásobí. Když společně vybereme 100 000 Kč, tak získáme celkem 200 000 Kč, které zajistí další rok provozu poradny. 

Děkujeme! 

Proč je poradna tak důležitá
Duševní zdraví LGBT+ lidí je u nás bohužel stále přehlíženo, a to i přesto, že máme k dispozici znepokojivé výsledky zahraničních výzkumů. Vyšší míru depresí či úzkostí, a s tím související vyšší míru sebevražednosti, ukazují naprosto jednoznačně (víc se dočtete třeba na stránkách Queer Geography). Také u zrodu naší poradny stála tragická smrt Filipa, synovce Ester Janečkové. Od svého spuštění jsme v poradně řešili už 15 dalších suicidálních případů a další tři desítky velmi vážných situací. Tisícům mladých pomáháme se sebepřijetím a s ujasněním vlastní sexuality, věnujeme se coming-outu v rodině i homofobní šikaně. 

Představa, že o jeho odlišné sexuální orientaci ví rodina, kamarádi nebo okolí, byla pro Dominika na střední naprosto nereálná. „Ani nevím, proč jsem v sobě měl takový blok. Mám kolem sebe velmi tolerantní lidi – jak v rodině, tak mezi přáteli,“ hodnotí zpětně.
 
Každý den ho trápily negativní myšlenky, rozhodl se tedy vyhledat pomoc. Při brouzdání na internetu narazil na poradnu Sbarvouven.cz. Začal si psát s mentorkou Katkou a jeho psychický stav se postupně zlepšil. Pak se ale odmlčel.
 
Po čase se Katce ozval znovu. „Někdy před dvěma lety, když byla moje situace opravdu zoufalá, jsem se na Tebe obrátil. Musím říct, že mi to docela pomohlo. Proto jsem se rozhodl, že se Ti ozvu – abys věděla, jak to se mnou dopadlo, a taky abych Ti poslal jedno velké díky, které Ti dlužím.“ 

„Měl jsem tehdy takový strach, že jsem se bál napsat své pravé jméno,“ stálo dále v děkovném dopise, který byl plný dobrých zpráv. Dominik se za uplynulé dva roky vyoutoval rodině a přátelům a spokojeně žije v Praze ve společném bytě s přítelem Kubou – představa, která by byla pro sedmnáctiletého Dominika jen těžko uvěřitelná.

Celý příběh si přečtěte na webu poradny. 
Jak poradna funguje a kolik stojí
Poradna funguje jako online chat / intimní diskuze a bezpečné místo mezi tím, kdo hledá odpovědi na otázky spojené s jeho sexuální orientací nebo genderovou identitou, a mentorem/mentorkou s podobnými životními zkušenostmi. Mentoři jsou proškolení dobrovolníci, jejichž rolí je mluvit s klienty, vyslechnout je a ubezpečit, že nejsou špatní a nezaslouží si urážky nebo posměch. Dávají jim na vědomí, že v tom nejsou sami, a pomáhají jim najít jejich vlastní řešení.
 
Profesionální psychologické zázemí poskytují poradně dva supervizoři a jedna supervizorka, kteří mentory a mentorky koučují a v případě potřeby mohou převzít krizové případy. V roce 2018 prošli mentoři certifikovaným kurzem krizové intervence pod vedením Linky bezpečí. Díky tomu se naše služby posouvají blíž k profesionální pomoci a zároveň zachovávají největší přidanou hodnotu – mentory a mentorky z LGBT komunity s vlastním příběhem.
 
Přímý provoz poradny vyjde na 235 000 Kč ročně – tato částka zahrnuje:
  • provoz a správu webu
  • honoráře třem odborným supervizorům
  • koordinaci poradny
  • základní školení novým mentorům. 
Celkový roční rozpočet poradny je 540 000 Kč a jeho součástí je kromě přímého provozu:
  • PR a propagace, online reklama, inzerce
  • 2 jednodenní a 1 víkendové setkání mentorů včetně školení 
  • 2 akce pro young queers
  • režijní a ostatní náklady
Poradna je financována bez dotací, pouze z darů jednotlivců a firem. Staňte se i Vy součástí komunity dárců. Budeme Vás informovat o tom, jak Vaše prostředky pomáhají a také Vás budeme zvát na zajímavé akce pořádané spolkem Prague Pride. 

Máte zájem o bližší informace, potvrzení o daru nebo darovací smlouvu? Chcete se stát partnerem poradny nebo plánujete založit pro poradnu vlastní dárcovskou výzvu? Napište Tereze na tereza@praguepride.com.

Děkujeme Nadaci Vodafone za podporu a zdvojnásobení darů! Dárcovské výzvy k projektu

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Aktivní (0)  |  Ukončené (1)

Nebyly nalezeny žádné aktivní výzvy.

Díky za vaši práci!

Marek Stanka - pražský gay pěvecký sbor Doodles
2 000 Kč

<3

Tomáš Pazdiora

Snažím se pomáhat, co mi síly stači😁

Svatava Havlíčková
500 Kč

Má to smysl :)

Tom
300 Kč

Kéž by byl časem comingout lgbt lidí stejně přirozený jako comingout heterosexuálů :).

Ester Janečková

Projekt se mi velmi líbí, protože je spousta mladých Lgbt, kteří stále mají problém s COMING outem, a snad se jim tímto podaří být rychleji začleněni a mohou spokojeni být ve vztahu, jako jsem Já s partnerem už 26let.

Oldřich Škurek
200 Kč

Držím palce a děkuji za vaši skvělou práci!

Dárce
500 Kč

Díky za skvělý projekt!

Dárce
800 Kč