Nadační Fond Chance 4 Children


Kultura, umění a historie Děti, mládež, rodina

Pohádky k dočmárání

Pomozte nám vydat knihu ilustrovanou dětmi v nemocnicích - např. předplacením: kniha "Pohádky k dočmárání” pomáhá v nemocnicích proti nudě a stýskání. Autorka Martina čte hospitalizovaným dětem pohádky a kreslí s nimi. Kniha pohádek bude s ilustracemi právě od dětí z nemocnic. Navíc bude “k dočmárání” i na doma – kreslící prostor bude u každé pohádky. Výnos z knihy je určený pro Dr.Klaun.

vybíráme od 19.8.2019
26 550 Kč

přispělo

35 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Pohádky k dočmárání jsou knihou od dětí pro děti. Děti určovaly témata pohádek, kreslily k nim ilustrace a byly také jejich prvními kritiky, když jsem je v nemocnicích a školách předčítala. V knize budou obrázky kreslené dětmi v nemocnicích a školách, a zároveň je u každé prostor pro dočmárání i u vás doma. Do této knihy se smí čmárat!
 
Pohádky jsou krátké s tématy, které řeší současné děti. Ty se někdy cítí být pohádkami ve stylu “a žili šťastně až na věky” obelhávané - vidí, že to nemusí být pravda a cítí pak vinu nebo zmatek. Tyto pohádky jsou jemné a nakusují otázky současných dětí - pocit nespravedlnosti, rebelii, předsudky, závist, zlomyslnost, nespokojenost se sebou - a to lehce a laskavě. Celkem jich v knize najdete 25. Právě čtením v nemocnicích a školách prošly přísným testem a tak vím, že jsou pozitivně přijímány malými i velkými dětmi, rodiči i pedagogy.  Pokaždé se strhlo to samé - děti se k tématu v pohádce rozpovídaly. Někdy i děti velmi mlčenlivé. Zdravotnický personál dokonce někdy označil naše společné čtení za "terapeutické", protože děti řekly i to, co tajily, a to i v krajních případech sebepoškození. Vycítily nějakou důvěru. Využijte toho při čtení těchto pohádek i Vy - a vyslechněte své děti, co si ony myslí a co kdy zažily. Sblíží vás to.
 
Pohádky jsou určené dětem ve věku 6-14 let,  ale ze čtení vím, že zaujaly děti od 5ti do 18ti let! Ti všichni kreslili a diskutovali. Navštěvuji nemocnice Kladno, Kolín, Vinohrady a Thomayerovu nemocnici (tam i dětskou psychiatrii). Ve školách putovaly pohádky do výuky, družiny i na školy v přírodě (1. ZŠ Kladno, Střední škola designu a řemesel Kladno). Všem dětem, sestřičkám a pedagogům děkuji za vše, co jsme spolu zažili! Bylo a je to nádherné. 
 
Výnos z knihy bude věnován projektu Dr.Klaun pro další rozdávání radosti. Knihu vydává nakladatelství Halda.
 
Předplacením nám můžete pomoct vydat tu “opravdickou tištěnou". 1 výtisk je za 350 Kč  a 100 Kč na poštovné. Můžete ale chtít „víc“ a koupit jednu knihu pro sebe a druhou poslat dětem do nemocnice a Dr.Klaun ji předá. Můžete kombinovat počty knih pro sebe a do nemocnic – stačí specifikovat v textu daru.  Kolik potřebujeme vybrat, aby se mohlo tisknout? 280.000 Kč je minimum, aby se tisklo. Cca půlka nákladu půjde do nemocnic.

Jak může vypadat předplatné při 350 Kč na 1 knihu a 100 Kč na poštovné?
450 Kč - 1x kniha pro vás
800 Kč - 1+1 = 1 kniha pro vás a druhou pošlete do nemocnice
1.150 Kč - 2+1 = 2 knihy pro vás a 1 pošlete do nemocnice (nebo naopak :))
 
Sledujte FB: Pohádky k dočmárání
Děkujeme: Martina Pupcsiková, nakladatelství Halda a Dr.Klaun
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

V sobotu byl Taška Fest v hornickém skanzenu Mayrau - festival umění handicapovaných lidí. Pohádky k dočmárání tam měly svůj stánek s předprodejem. Konečně do knihy kreslí děti zdravé, nemocné i mentálně postižené - takže jsme tu na festivalu správně :) Předprodej se zvrhl v kreslící koutek :) Opět se ukázalo, že arte terapie je správný směr. Nejprve přicházely kreslit děti, pak mentálně postižení až po věk seniorů. Pořád říkám, že jsou senioři jen větší děti - od stolku s kreslením je vypudilo až balení stánku a to, že došel papír, jinak nebyli k odtržení :) Bylo to samé: "Martino, tenhle obrázek je pro tebe" - domečky, kočičky, drak, kytičky, srdíčka a jeden parádní autobus ;)

Opravdu mi záleží na tom, aby se předprodejem nebo sponzorsky vybralo co nejdříve na tiskárnu, aby Pohádky k dočmárání vyšly ještě do Vánoc.
A tak zítra bude další předprodej pro Kladeňáky v hornickém skanzenu Mayrau na akci Taška Fest a další týden jsem se přihlásila na Smart Network pro oslovování lidí, co si vybírají projekty na fpodporu. Držte palce. A podporujte, sdílejte třeba zdejší start up na Darujme.cz mezi své známé: https://www.darujme.cz/projekt/1202042
Děkuji:
- za sebe, protože tímto projektem žiju
- za své děti, které mi daly první impuls k tomu tématické pohádky napsat
- ale především za všcehny děti, které to ilustrují: v nemocnicích a školách .... a především za ty, pro které tohle bude jedinečná příležitost mít v životě úspěch - děti z dětských domovů, děti, které nemají oporu ve svých rodičích nebo děti s mentálním postižením. jejich příběhy jsou silné, jejich obrázky překrásné 

Druha navstva vcera v Koline byla v nemocnici na detske chirurgii. Opet od sestricek obvykle “nikoho tu nemame, jen 15ti letou divku, ktera nesmi sedet a bavit ji pohadky uz asi nebudou a kreslit vleze nemuze”. Ach ti dospelaci 😂 a jejich predsudky v hlave 😂
Sla jsem se te slecny zeptat a hned ze chce pohadku a ze kreslit muze na pokrcenych kolenou. Bohuzel jinak se hnout nemohla. S touto uzasne kultivovanou a velmi chytrou divkou jsem si povidala dve hodiny. Cas utikal, kreslila u toho slavika z pohadky Jak se sojka ucila zpivat. A muj zaver: chtela bych,aby me dve dcery byly v 15ti letech takove, jako tato uzasna slecna s velkym prehledem, jasnym nazorem a srovnanymi hodnotami. Viva jejim rodicum !

Vcera jsem byla číst pohádky v Kolíně. Nejprve ve speciální škole pro dětis  mentálním postižením. Držím v ruce obrázky - krása střídá nádheru.
Zdá se, že dokonalost ej v nedokonalosti. Asi enní lepší definice jing-jang, než když dáte mentálně psotiženým dětem úkol kreslit. Možná jim bylo někde ubráno, ale asi proto, aby svět viděli jinak a tvořili naprosto dokonale. Výtvarně a hudebně mívají obrovský talen.
Prochízím to zas a znova a snažím se předvybrat ilustrace ke dvěma pohádkám: Jak číst peřinu a Zlomyslné kladívko. A nepřestávám žasnout nad tou nádherou. A detaily jak bonbonek: červené tečky muchomurky na bílém kloboučku např. 
A zní mi v hlavě laskavá slova učitelek: bylo by tak krásné, kdyby se do knihy nějaký obrázek dostal - tyhle děti neznají úspěch a v životě moc úspěch nezažijí, tohle by pro ně moc znamenalo. Já vím, že se dostane. A ne jeden. Jenom teď nevím, které dřív, všechny se tam opravdu nevejdou ... 
ale uděláme v Kolíně v Kulturáku výstavu všech a ukázku z knížky. Termín už jsme dnes domluvily 😉Bude to 7.11.2019Dneska bych chtela vyhlasit andela dne: herni terapeutku Terezu z odd psychiatrie Thomayerovy nemocnice ❤️
Jde o me soucasne trapeni se souhlasy od rodicu, kdyz deti v nemocnici kresli. Nekdy ve zmatku proste odejdou a na podpis souhlasu s publikovanim obrazku zapomenou. Pravnik ma jasno: vse bez souhlasu z knihy vyndat a nahradit. Jenze ja krome kvality obrazku a souhlasu vidim ty konkretni deti, jejich pribehy a i sen mit svuj obrazek v opravdove knizce. Misto vyndavani z knihy tedy shanim dodatecne souhlasy. Ale jak, kdyz jmeno a vek je maximum, co znam. A nemocnice sve udaje kvuli GDPR vydat nesmi? 
Presto dneska mam souhlas, ktery mne trapil nejvic: kavove osliky z Thomayerky. Byla to makacka a velke diky leti do Thomayerky. Je videt, ze pro tamni personal ma duse a sny ditete cenu velkeho usili. Tereza vyhledala kontakt na rodice pres pani doktorku a ta, aby mi ho mohla vydat, nejprve zavolala mamince, zda souhlasi s vydanim cisla mne a pak uz jsem mohla ja kontaktovat kvuli souhlasu. A na druhe strane byla nadsena maminka, ktera se tesi se svou dcerou. Ty urady nam kazi docela dost radosti a davaji zabrat 😂 
Za dnesek moc dekuji ❤️

A takto jsem představovala celý víkend knihu Pohádky k dočmárání spolu s Dr. Klauny na stánku během Dny města Kladna. Děkuji za zájem a potěšilo mne, že někdo už projekt znal z FB a webu! Na podúčet NF Chance 4 Children vložím dalších 5.350 Kč za předprodej voucherů. Děkujuuuuu!
(rekapitulace: součet zde na Darujme.cz a ostatní předprodeje a dary: máme 34.550 Kč z nutného minima 280.000 Kčprotiskárnu :)) Už to roste!!! To do Vánoc dáme vytisknout - veříííím!!!

V pátek grafička vyrobila první náhled, jakýsi prototyp knihy. Zatím asi jen třetina pohádek a pouhá kroužková vazba ... ale jo: vidíme 1:1 velikost, rozložení obrázků v textu a prostor pro domácí čmárání na konci každé knížky. Bomba. Jsem nadšená!
O víkendu se tento prototyp představil na veřejné akci na Dnech města Kladna na Sletišti. Děkuji všem, koho projekt zaujal, podpořil ho tam nákupem voucherů - protože to byli úžasní rodiče, kteří aktivně pracují se svými dětmi. Právě takovým jsou Pohádky k dočmárání určeny - spolu číst, nechat rozvinout téma, nasluchat si navzájem a kreslit.

Hledala jsem v archívu posledního roku, abych si připomněla sílu příběhů, které při čtení a kreslení pohádek s dětmi v nemocnicích zažívám. Zjistila jsem, kolik se toho odehralo. Na této fotce je jeden ze silných příběhů, kdy mi pacientka prozradila víc než lékařům, dala mi důvěru a já ji ani nyní nezklamu vyzrazením. Zažila jsem s ní na vlastní oči něco extra - ve smyslu možnosti pozorovat, jak dítě roztaje a pracuje, když důvěru má, a jak se ztrati, když vejde ..... Bylo to v Kolíně a tak místo tajného příběhu nasdílím dopis vrchni sestry, který jsem take v archívu našla. Ano, zeptala jsem se: chtěla jsem znát dojmy z druhé strany - u pacientů a rodičů vidím reakce, ale neznala jsem dojmy personálu. Na základě tohoto dopisu jsem se rozhodla nepřestat číst i když bude kniha vydaná:

Dobrý den, Martino,
budu odpovídat za sebe: 
Za ty krátké chvilky, co jsem měla to potěšení se s vámi vidět, mohu říci, že na mě působíte jednoduše krásným dojmem. Věřím vám, že práci, kterou s dětmi děláte, děláte ze srdce. Předáváte dětem pozitivní energii, radost a lásku, která ve vás je. Je štěstí vás tu mít.
Jistě často pracujete s dětmi, které jsou citlivé a zraněné mnohdy více, než my zdravotníci tušíme. Věřím, že svou prací s dětmi dokážete navodit vzácný stav důvěry mezi vámi, který dětem může velmi pomoci, aniž by si to třeba i samy uvědomily. Kreativita, sebevyjádření kresbou, procházka do světa fantazie, na kterou je zvete, je podle mého názoru velmi účinnou podporou, kterou zejména psychicky zraněné děti velmi potřebují.
Přála bych si, aby jste byla součástí naší pomoci dětem v rámci hospitalizace. Je otázkou, zda by bylo možné vás i cíleně zapojit do psychické podpory některým dětem, které nepotřebují hned psychologa či psychiatra, ale někoho, komu na nich záleží a není mu jejich bolest lhostejná.

Velmi vám děkuji za vaši práci u nás a budu se těšit na příští setkávání.

Krásné zimní dny. Monika
Bc. Monika Matušinová
vrchní sestra 
Dětského oddělení a Dětské chirurgie
Oblastní nemocnice Kolín, a.s.

Dekuji ze ❤️, Martina


Kompletní přehled, jak můžete podpořit vydání tištěné knihy Pohádky k dočmárání je zde. Děkuji všem, kdo dosud přispěli, děkuji i dopředu všem, kdo tak teprve učiní - a je jedno jakou formou a v jaké výši. Ať už předprodejem pro sebe, předprodejem do nemocnic, kombinací 1+1 nebo 2+1 nebo ryzím sponzorstvím s možností potvrzení o daru pro daňové účely .... a nebo: jako mecenáš :)
Mecenáš může být ten, kdo zakoupí větší množství knih pro děti v nemocnicích. Firma nebo dobrá duše, která nemá ráda sponzoring a posílání peněz zbůhdarma, ale chce hmatatelný počin. Umím si představit, že takový podnikatel nebo nepodnikatel pošle několik desítek či stovek ;) knih nemocným dětem přes Dr.Klaun. Možná je na čase informovat své šéfy :) že tuto možnost dobrých skutnů mají ;)
A děkuji i všem, kdo jen sdílí dál mezi své známé, že tento projekt existuje. Těším se, že vám všem vepíši věnování do tištěné knihy.
S láskou,
Martina

Budeme tuto sobotu a neděli v Kladně na Sletišti na akci Dny města Kladno se stánkem Dr.Klaun. Ten se asi nebude dát přehlédnout :)
Představíme připravovanou knihu Pohádky k dočmárání, budeme kreslit s dětmi, malovat na obličej a nafukovat balonky. Poslední dvě aktivitky klauni, protože to já neumím :) A budeme mít vouchery na předprodej knihy v akci 1+1 a 2+1 s sebou ;) Stavte se. Těším se na Vás, Martina

V kladenské nemocnici dnes visí vlajka 😂
Samozřejmě, že jsem přijala výzvu od sestřiček dětské chirurgie. Hezky od začátku: volám do nemocnice, zda mají děti. Na dětském nemají, sláva: Kladno je zdravé. Na dětské chirurgii by ale byly, jenže slyším od sestřiček: “S pohádkami sem rozhodně nejezděte. Máme jen dvě-tři velké holky, puberťačky, ty jsou protivné a votrávené i na sestřičky.” Tak tohle mne naopak zajimá! Holky ve věku 13-15 let podle mých zkušeností pracují naopak úžasně - povídají i kreslí a zodpovědně hodnotí pohádky. Takže chci přijít. Je to prý na mé vlastní riziko 😉 - ale co se může stát horšího, než že mne vyhodí ze dveří a vrátím se? 😂 “Dobre, tak přijďte, když myslíte a my vyvěsíme vlajku, když je zaujmete.” 😂
Takže: strávila jsem s dvěma holkami dvě hodiny a kdyby nepřišel oběd, byla bych tam asi ještě teď. 😍 Byly naprosto úžasné. Vybraly si pohádku Tvrdohlavá vajíčka (o rebelech) a nádherně kreslily. Jedna holka jde po prázdninách na uměleckou školu 😍 a druhá statečně kreslila vleže po operaci břicha ❤️- obě kreslily nádherně a debatovaly ještě lépe. Nepodceňujme “puberťáky” - mají co říct ❤️
Řekla jsem na konci, že mají právo upravit pohádku, jestli chtějí. Prý ji mám nechat tak, jak je, že je skvělá. Děkuji. Martina

Děti mne vedou celou tvorbou knihy Pohádky k dočmárání. Děti vymyslely témata, děj, vtípky, zápletky i rozuzleni textu a moc jsme se u toho bavily a tulily. Děti ve školách a nemocnicích pohádky ilustrují a zároveň jsou prvními kritiky, kdy třeba i něco změním. Vážně tvrdý test pro autora stát tomu tváří v tvář 😬 A nyní jásám - protože nepadlo z mé strany žádné zadání, jen na stole ležely první graficky sesazené texty po korekturách a .... má 8mi letá dcera je u oběda popadla a sama od sebe se začetla, už je od doby psaní opomněla. A se zájmem si je sama dočetla, i když se jí ještě papíry bortily v ruce ❤️❤️❤️💋💋💋
Děkuji 😍
Co řekla? “Dobrý. Hodně dobrý.” 

Předvýběr ilustrací k pohádkám z nemocnic i škol jede v plném proudu. Procházím tu hromadu kreseb k pohádkám a pak dávám menší hromadu grafičce Míše. Já vybírám nejen podle posouzení "krásy kresby", ale také podle silných příběhů, které jsme společně zažili s dětmi v nemocnicích a školách. Grafička Míša má pak za úkol vybrat konkrétní obrázky  podle potřeb zalomení do textu, přefotit je, očistit, vyretušovat zlomy papírů atd atd - prostě spousta piplačky.  Výsledek bude určitě velká krása! S láskou, Martina

Thomayerovu nemocnici v Praze Pohádky k dočmárání už znají - jezdím tam od jara na dětskou psychiatrii. Minulý čtvrtek jsem tam ale byla poprvé číst a ilustrovat s dětmi na dětské chirurgii. Měla jsem na oddělení 8 kluků 😂 Hezky pokoj po pokoji. Jeden pokoj vyfasoval pohádku Vosa Cecilka, která je o strachu z nemocnice (na přání hrací terapeutky, že je pacient vyplašený z nemocnice), další pokoje měly Zlomyslné kladívko, protože zrovna mezi sebou něco zlomyslného řešili 😉 a také proto, že je nářadí klučičí téma. Prý to bylo milé a zda i na chíru ještě někdy přijdu. Jasně že ano! Mně se tady také líbilo.
Jo a jedno splněné přání: kluci řekli, že milují hrdiny jako je Iron Man. Tak jsem využila známosti zrovinka s českým dabérem Iron Mana, Radovanem Vaculíkem, poprosila ho a poslali jsme jim druhý den přes sestřičky mobil vzkaz do nemocnice. Mám ráda radost od ucha k uchu :) Poslechněte si ho také:
https://www.facebook.com/pohadkykdocmarani/videos/2177945485763753/?modal=admin_todo_tour
S láskou, Martina

 

Založení projektu

Potřebným od nepotřebných.
Jaroslav Dvořáček
800 Kč
Moc pekny projekt. Drzim palce!
Jakub Carda
450 Kč
hodně radosti z knížky
Hana Nádvorníková
800 Kč
Držím palce, ať je kniha úspěšná a přinese hodně radosti. Moc se na ni těším.
Dana Loew
800 Kč
Děkuji za krásný projekt! (není předprodej je to dar)
Veronika Kabelikova
Skvělý projekt!!!
Šárka Hodová
1 150 Kč
Držím palce ať se to podaří
Adriana Copakova
450 Kč
Dobrý den, prosím pošlete všechny knížky dětem do nemocnic - uděláme jim se synem s potěšením radost :-). Děkujeme za krásnou iniciativu.
Margita Slancová
Gratuluji a doufám že se knížka dostane co nejvíce dětem, jsem moc zvědavá!
Helena Ulrychova
800 Kč
Skvělý počin!
Gabriela Havlůjová
450 Kč