Apolinářská nedonošeňátka z.s.


Děti, mládež, rodina Zdraví

Resuscitační lůžko

Zemská porodnice u Apolináře má jedno z nejlepších perinatologických center v republice, kde zachraňují extrémně nedonošená miminka. Aktuálně potřebují sálové resuscitační lůžko, které umožní zajištění miminka ihned po vyjmutí z dělohy, bez nutnosti rychle oddělit pupečník a odnést novorozence od matky. Tím zvýší naději na přežití a sníží riziko následného postižení. Hlavní a obrovskou výhodou takového lůžka je možnost placentární transfúze. Nedonošenému miminku dopřeje množství krve, které má při těžkém startu nedostatek. Zároveň tento způsob resuscitace významně sníží riziko krvácení do mozku, tím i riziko budoucího postižení. Usnadní poporodní adaptaci po stránce oběhového systému, čímž sníží riziko poškození plic. Přínos pro miminko je tedy obrovský. Tato metoda zároveň omezí separaci miminka a maminky, což je prospěšné jak pro samotného drobečka, tak blahodárné pro psychický stav rodičky, která většinou po porodu své nedonošeně nevidí a dlouho nemá informace o jeho zdravotním stavu. V současnosti je většina nedonošenců, záhy po porodu oddělena od pupečníku, aby mohla být přenesena na pevné resuscitační lůžko a následně převezena na ARO/JIP, kde tým lékařů pracuje na jejich stabilizaci.

vybíráme od 30.4.2019
17 350 Kč

přispělo

31 lidí
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

SLOVEM LÉKAŘE
"Zlepšení účinnosti metod stabilizace a resuscitace na porodním sále může snížit riziko výskytu poškození mozku a plic těchto křehkých novorozenců a výrazně zlepšit jejich naději na přežití bez závažného postižení. 
Neonatologické oddělení Gynekologicko – porodnické kliniky VFN a 1.LF UK je jediným pracovištěm v České republice, které se této problematice dlouhodobě a systematicky věnuje. 
Optimální metodou stabilizace nejmenších a nejohroženějších novorozenců je současné provedení placentární transfuze a zahájení ventilační podpory na neporušeném pupečníku, v těsné blízkosti matky. 
Tato metoda, je pro zajištění novorozence klíčová. Zamezuje krvácení do CNS – tedy předchází nevratným změnám mozku a zlepšuje adaptaci nezralého oběhového systému. Kromě nesporných výhod pro novorozence, přináší také možnost kontaktu mezi matkou a extrémně nezralým novorozencem v prvních minutách života, což má významně pozitivní vliv na zdraví a psychosociální stav pro oba."

Máloco je tak povzbuzující pro maminku a její dítě, jako když mohou být bezprostředně po porodu spolu. 
U extrémně nedonošeného dítěte jsou rozhodující právě první minuty jeho života. Právě ty ovlivní celý zbytek jeho života.
Dopřejme drobečkům ten nejlepší start.
 
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu
Od Českobrodských maminek z bazárku v centru Leccos.
Martina Vlastnikova
3 400 Kč
Díky a držím palce!
Tomas Martoch
300 Kč
Přeji miminkům hodně zdraví ...
Jan Mertl
300 Kč