Benediktus z.s.


People with disabilities Regional and Community Development

L´ARCHE Benediktus Community - LUNCH

Benediktus is a community where are living people with without disabilities together. In the community, we are all called to cooperate, and we work together because we love each other. We respect and honor that we are walking in the same direction. Everyone has a gift that they are trying to develop, everyone has their own work in which they reveal their talents. All people are equal in terms of their worth, dignity and need for society.

we started on 2018-12-20
€19,810

supported by

77 people
Donate in :
secured by Darujme.cz


Can you give us one lunche every month?
Previously, we needed to co-finance about 500,000 CZK / year ... now we need to get at least 800,000 CZK / year.
Will you help us? Will you join the group of friends who will share their abundance with us once a month and give us the value of lunch for all of us .. is that you? Will you help us? Can you afford to send us 24 EUR per month? Or once othre omount, so we can do a greta purchase?

By sending a gift, you become part of us and change the lives of people with disabilities for the better.
Your donation will help to cover operating costs (food, drink, heat, hygiene aids, etc.).

Good taste and thank you.

Everything we do only makes sense if it is for love and friendship.


Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Video JirkaARCHA

Vážená paní , vážený pane,

jmenuji se Radka a dovolte mi, abych se s Vámi podělila o  jeden příběh. Příběh o velmi statečném a silném „klukovi“ Jirkovi, a  o nás – naší společnosti  Benediktus – tento příběh sdílíme  společně již několik let.

Jiřího schopnost verbálně komunikovat, rozumem chápat a přemýšlet je omezená. S Jiřím si popovídáte jazykem srdce, řečí těla. Jiří neřekne slova, neodpoví na jednoduchou otázku, není schopen samostatného života bez pomoci, je mu 45 let a má krásnou duši/povahu. 

A jak náš společný příběh začal? Jirkova maminka nás oslovila ohledně pomoci se svým synem.  O společnosti Benediktus, která se zabývá sociálními službami se dozvěděla od místního „pošťáka“.  Co si maminka přála? Přála si nějaký dům, kde by mohl Jirka žít. Mamince Jirky bylo 62 let, Jirka potřeboval celodenní péči, měla strach, co se s Jirkou stane, až se o něj nebude moci starat. Nechtěla, aby skončil v ústavu
V té době začal vznikat Domeček v Chotěboři a sen o chráněném bydlení byl ještě téměř v nedohlednu.
V roce 2004 bylo Jiřímu něco přes 30 let, byl trochu při těle a o berlích, přátelský, veselý, laskavý, začal s námi jezdit na letní tábory. Postupem času k nám Jirka začal chodit na denní programy, v roce 2007 většinou na 3 dny v týdnu.  Jirka se seznamoval s keramikou a hudbou, zkoušel různé činnosti, v mnohém našel zalíbení i radost a pocítil sebeuplatnění, ocenění, úspěch. Spřátelil se s lidmi v komunitě, začal navazovat dospělé přátelské vztahy. I maminka si našla čas sama na sebe a na vyřizování nejnutnějších věcí. Oběma to moc prospělo.

Přišla však i doba, kdy nebylo jisté, co  s Jirkou bude. Velmi se mu zhoršil zdravotní stav a přes závažné fyzické obtíže byl nakonec hospitalizován. Během nemoci velmi zesílil, následně zhubl a byl celkově vyčerpaný. Díky pomoci asistentů, ve spolupráci s maminkou Jirky, se podařilo nemoc překonat. Po stabilizaci stavu se Jirka vrátil domů, byl však nesamostatný, polehávající, vyžadující opět úplnou celodenní péči. Domácí prostředí mu nesmírně pomáhalo a díky úzké spolupráci s rodinou se podařilo nastavit velmi úspěšnou pomoc asistentů jak v návazné zdravotní péči, tak v životosprávě a rehabilitaci. Postupně se začal vracet do společenského života. Po různě dlouhých pauzách začal znovu navštěvovat Benediktus, začal se hýbat a chodit (nakonec odhodil i berle), opět tvořil, maloval, zpíval a z denních návštěv přešel k samostatnému životu v chráněném bydlení na Modletíně.

Letos Jirka na Modletíně bydlí již 5 rokem, je pevnou součástí a oporou v komunitě. Objevuje a prohlubuje mnohé ze svých schopností  – vytváří krásné nové vzory a dekorace v keramice, maluje svá slunce a panáčky na tašky, hraje a zpívá v kapele BeneBend, uvaří s pomocí asistenta oběd, poklidí stůl nebo pokoj,  zajde do dílny či na zahradu a pomůže chlapům s čím je potřeba. Pomáhá i v kostele panu faráři Jindřichovi při mších. Vše vykonává velmi soustředěně, pečlivě, s láskou a úsměvem. Přivítá a obejme kohokoliv, kdo přijde do komunity. 

I já, když jsem přišla v září do Benediktu, jsem to zažila – přijal mne s otevřenou náručí. A to doslova – Jirkova objetí jsou vřelá, dlouhá a silná, stejně jako jeho pohled očí a stejně jako jeho příběh. Z Jirky číší spokojenost, sebedůvěra a jeho život má směr,  hodnotu a smysl.

Jirka je důkazem toho, že tu nejsme,  abychom přežili a dožili, ale abychom objevili své dary a schopnosti, pracovali na sobě tak jak nejlépe dovedeme, pečovali o sebe a druhé, cítili a dávali radost… tady a teď. Jirka by nebyl takový jaký je nepotkat a nesdílet život v komunitě, obklopen 24 hod denně asistenty.

Benediktus své služby poskytuje 18 let, Jirka je s námi po většinu času, vstupujeme spolu do zralé dospělosti. Staňte se i Vy součástí příběhu Benediktu, příběhu Jirky a dalších členů komunity, i Vy se můžete stát střípkem této pestrobarevné mozaiky. Pojďte ho s námi spoluvytvářet a předávat dál. Nejen slabí potřebují silné, ale i silní potřebují slabé. Bez Vás a Vaší, nejen finanční, podpory tyto změny nedokážeme. 

Darujte nám jakýkoliv finanční obnos, tolik kolik si můžete dovolit. Odměnou Vám bude neuvěřitelně dobrý pocit na duši. O nic nepřijdete, naopak mnohé získáte. Spolu to dokážeme. Každá Vaše koruna se počítá.
Potřebujeme 500.000 Kč /rok...sháníme 500 partnerů kteří nás podpoří částkou 1000 Kč/rok, tj. 83 Kč měsíc... - jste to Vy? Bez Vás to nedokážeme:o).
Zasláním daru se stáváte naší součástí a pomáháte nám primárně v pokrytí nákladů na mzdy asistentů (bez vašeho příspěvku je HM cca 14tis Kč/měsíční plný úvazek) a pokrytí dluhů, které vznikly při opravách a stavbách objektů v Modletíně (fara - chráněné bydlení, aperát, sušírna – terapeutické dílny, roubenka – původně zázemí pro asistenty). Děkujeme za pomoc.

Děkuji Vám za čas věnovaný tomuto zkráceného příběhu Jirky … a Benediktu.
Děkuji za soucit a hrdost a odvahu. Děkuji za Vaši podporu.
Přeji čas plný lásky a přátelství.

za Benediktus z.s.
 Radka a Jirka

Create project

Přeji, ať se vám všem daří. Jana V.

Jana Vošická
CZK 300

Otevřená mysl a sdílená srdce ***

Lenka
CZK 100

Ať vám Pán žehná. Pavel

Pavel Koukal
CZK 1,221

Ať se dobré děje 🕊️🙏

Jaroslav Lacina
CZK 121

Děláte úžasnou práci. Bůh vám žehnej.

Donor

Dobrou chuť.

Jana Lebedová
CZK 1,000

Díky za to, co děláte!

Jan Rosecký
CZK 500

Máme vás rádi.

Věra Dvorská
CZK 100

Dobrou chuť! :)

Ivana Hájíčková
CZK 600

Ať archa pluje dál :)

Martin Buchta
CZK 600