Centrum Dialog, o.p.s.


Rozvojová spolupráce

Keňa: rekonstrukce školy po povodních v Paponditi

Keňu letos sužovalo velmi intenzivní období dešťů. Přišla stoletá voda. Nevyhnula se ani vesnici Paponditi a škole, kterou jsme spolu s místními vybudovali. Pomozte nyní - blíží se nový školní rok a na dokončení rekonstrukce potřebujeme získat ještě 190.000 Kč. Pojďte do toho s námi!

vybíráme od 22.8.2018

Jednorázově nebo pravidelně?

Školy v Keni a Guineji podporujeme již 16 let. Nyní potřebujeme jednorázovou pomoc s rekonstrukcí v Paponditi - tím to ale nekončí - zvažte pravidelný měsíční dar a umožněte rozvoj a provoz škol i do budoucna! Za každý dar děkujeme!
199 400 Kč
vybráno 105 % z 190 000 Kč

přispělo

130 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!

Co přesně se stalo?

Keňu letošní rok zužovalo velmi intenzivní období dešťů. Přišla stoletá voda. Nevyhnula se ani vesnici Paponditi.  Voda odnesla 4 třídy naší školy Peace Kids humanist Academy. Hrozí, že se začátkem školního roku děti budou muset učit v nevyhovujících provizorních podmínkách. 

Živě si pamatujeme, co voda způsobila v České republice v roce 2002. Proto jsme z našeho fondu na vzdělávání zaslali, co jsme mohli – částku 100 000 Kč. S penězi od sousedů, rodičů a lokálních dárců se náš koordinátor James za pomoci místních obyvatel a řemeslníků pustil do rekonstrukce. Elán jim nechybí. Finance ano – z peněz dokázali opravit pouze zdi dvou zcela poničených tříd. Před ostrým keňským sluncem bude zvědavé hlavičky chránit pouze igelit.
To, co se stalo na jaře, vyděsilo mnoho lidí a zničilo velké množství domovů a škol! Ale ačkoliv jsou povodně katastrofa, tak mám radost, kolik rodičů a opatrovníků dětí ze školy, sousedů a dalších obyvatel z vesnice, opět přidává ruku k dílu. Sousedé pracují bok po boku řemeslníků, dávají i peníze a pevně věřím, že ve spolupráci s dárci z ČR se nám podaří školu brzy opravit. Děkuji!  
James Omollo, místní koordinátor Paponditi, Keňa 

Čemu přesně pomůže můj dar?

Vámi darované peníze budou využity na dostavbu střechy, rekonstrukci zbývajících dvou poničených tříd a konstrukci nové budovy z cihel a kamene, což jsou materiály, které dokáží případným povodním v dalších letech odolat. Pakliže se rozhodnete darovat pravidelně, tak po dokončení rekonstrukce školy v Paponditi budou peníze směřovat na zlepšení jejího vybavení a do fondu na rekonstrukce a stavbu nových škol. 

Na začátku srpna jsem se vrátila z Keni. Děti o sbírce ví a posílají srdečné pozdravy všem, kterým jejich osud není lhostejný! A já se k nim dovoluji připojit. Děkuji Vám!
Lucie Tamášová, ředitelka Centrum Dialog

DĚKUJEME

Peace Kids humanist Academy

Škola Peace Kids humanist Academy byla už od počátku unikátní. Na jejím vzniku se pod vedením Jamese podílela místní komunita, která do projektu vložila nejenom svůj čas a peníze, ale především srdce. Více než stovka místních se rozhodla, že chtějí kvalitnější vzdělávání pro své děti, než vzdálené státní školy, ve kterých se mačkalo okolo 70 dětí v jedné třídě. Vymysleli plán, ve kterém část svých výdělků věnovali na výstavbu školy, její vybavení i platy učitelů. Rozdělili se do menších skupin a každá svou činností přispívala ke společnému dílu. Jedni pěstovali zeleninu, další vyráběli plastové koše a jiní prodávali vajíčka či mléko. Jenom díky vzájemné spolupráci a touze poskytnout místním dětem kvalitní vzdělání, se jim to podařilo. Z české strany jsme také dělali, co se dalo. Za několik let společného úsilí stála v Paponditi škola, která sloužila více než 400 dětem ve věku od 3 do 15 let. 

Škola dosahuje skvělých výsledků a její žáci se dostávají na prestižní keňské univerzity. V roce 2012, kdy se studenti poprvé účastnili srovnávacích výstupních testů, měli dokonce tak dobré výsledky, že jim nebyly uznány! Krajský úřad žáky obvinil z podvodu a oni museli poslední ročník opakovat. Svoje excelentní výsledky však pod dohledem kontrolorů obhájili a potvrdili nejlepší místo v regionu. Dnešní vysokoškoláci se do Peace Kids ve svých volných chvílích vrací a pomáhají s odpoledními aktivitami pro děti, asistují učitelům ve třídách, účastní se nynější rekonstrukce a jednoduše dělají vše pro to, aby i další ročníky dětí měly šanci opustit bludný kruh chudoby, ve které se nachází.   
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Děkujeme! Spolu s Vámi jsme o dokázali a jste neuvěřitelně úžasní...104% :-)

Založení projektu

Jste nejlepší!

Honza
800 Kč

Držíme palce!

Katarina Jevicka Fialova
1 000 Kč

Tak jsem částku dorovnala, ať je kompletní ☺️.

Vladimíra Niederlová
1 840 Kč

Děkujeme že takhle pomáháte. Držím pěsti ve všech projektech. 777 kč je symbolicky pro štěstí :-)

Dárce
777 Kč

Prej mnoho stesti pri rekonstrukci a doufam, ze nam vitr odvane prebytecny dest z postizenych zemi... dekuji

Jan Vodička

Držím palce, ať se vše podaří. Díky za příležitost být trochu užitečná.

Šárka Jurečková
400 Kč

Obdivuji Jamesovu energii a odhodlání. Ať se mu dílo daří!

Jiří Shameti
5 000 Kč

Držím palce ať se to povede!!!

Ivana Meierová
800 Kč

Rád jsem pomohl. Přeji hodně sil všem z Dialogu a Jamesovi.

Jiří Tomáš
4 000 Kč

Držím palce ať Vám vše vyjde. Děkuji za Vaší práci.

Ivana Bejšáková
5 000 Kč