INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, z.s.


Philanthropy and Volunteering

Volunteering towards caring and open minded society

We want to live in society where people respect each other and where people are responsible in regards to the surrounding world. We believe that volunteering and cooperation on a local and global level is the way towards mutual understanding and non-violence. Join us!

Donate in :
secured by Darujme.cz
Over the past 30 years we have built a strong network of volunteers and managed to bring awareness to many good causes supporting various volunteering projects and cooperating with local and international organizations.

We actively create opportunities for anyone who wants to make a change, support a good cause and grow as a person. Volunteering is a great way of contributing to a society and at the same time gaining new experience, developing new skills, sharing knowledge will further improve your life on every level.

Join us and be a part of our amazing volunteering community. Every year we organize around 30 workcamps in the Czech Republic and have around 300 volunteers actively working abroad.

You can support our activities by a donation:

  • 320 CZK/month - to cover food costs for campleaders training
  • 540 CZK/month - to partially cover follow up costs for post-arrival meeting
  • 1260 CZK/month - to coordinate inclusive volunteering projects

How a volunteering has changed me:

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Držte se! Vaše projekty pomáhají skutečně zlepšit svět. Jednou doufám, že třeba i další generace a další generace vycestuji s vámi za poznáním.
Se vší úctou a laskavostí posílám alespoň takhle podporu. 💙

Martina Kopecká

Inex mi pomohl, zlepšit se v organizování aktivit, a neformálním vzdělávání, když jsem to potřeboval a tak jsem se pak zůčastnil i několika jejich dobrovolnických projektů (workcampů) a prostě se mi líbí, jak to dělají, takže je radost Vás aspoň trošku podpořit ;-)

Vincent Anton
CZK 300

Před lety jsem měl možnost vycestovat jako dobrovolník a setkat se tak s úžasnými lidmi z celého světa. INEX mimo jiné pomáhá stírat bariéry a předsudky mezi kulturami, a proto jsem se ho rozhodl podporovat.

Filip Albert
CZK 300

Díky vám jsem se vůbec poprvé postavila na vlastní nohy a vyrazila poprvé sama do zarhraničí na workcamp do Irska. Dodnes jsem s lidmi z workcampu v kontaktu a jsem za zážitky nesmírně vděčná. Díky!

Vladimíra Junková
CZK 300