Open House Praha, z. ú.


Culture, Art and History Philanthropy and Volunteering

Support the festival Open House Praha and also whole year activities!

We offer people unusual experience, we may even fulfil childhood dreams! Thanks to Open House Praha, tens of usually non-accessible buildings and spaces open their gates during one weekend in May. We open the city to all of you, who are eager to know more about architecture and stories of individual buildings you may know only from outside. The entrance to all buildings is free, but the preparation works and practical realization of the festival generate considerable financial costs. We would not be able to manage everything without the support of donors, partners and also hundreds of dedicated volunteers.

Join our members club or become a supporter!

Support the Open House Praha Festival and the whole year activities of the association. Your support is of crucial importance and motivation for us. It confirms and assures us that our work is meaningful. We appreciate any donation at any amount. Thank you!
Donate in :
secured by Darujme.cz
We are enthusiasts who love our city and want to attract other people's attention to the places where they live. Quality of our lives depends, among other things, on the quality of architecture and the public space around us. The purpose of our non-profit organization is to popularize architecture to the general public. We open the capital city to all people, regardless of age, education or profession, and we wish and aim for people to see the city’s architecture and public spaces in wider urban, historical and cultural contexts.

We would like to welcome all who would like to provide long-term support to the Open House Praha festival and thus contribute to organizing our activities throughout the year. If you decide to support us in a long- term way, you become a member of the club of Architecture Lovers

Your long-term contribution will enable us to:

  • Start preparing for Open House Praha.
  • Open some of the buildings worth seeing throughout the year and not just during the festival.
  • Launch a public extra-curricular activity for little architects.
  • Offer various educational courses, workshops and other programmes to our volunteers.
  • Further develop our activities involving people with disabilities.
Don´t miss this unique opportunity! Become a member of the club and you will be amongstthe first to receive invitations to interesting events, walks with architects, photoworkshops and other special offers. We are looking forward to all Lovers of architecturewho we will meet regularly during our events.

How to join in?
Use the safe online gate Darujme.cz and set up a standing order for a minimum of CZK 100 per month or donate a one-off lump sum of CZK 1200 per year.

If you don´t want to accept our offer of membership we will be happy for any contribution! 

Thank you for your support!


Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Moc děkuji, jste úžasní!!

Jana Králíčková
CZK 200

Stihly jsme s kočárkem jen Libeň, ale byla úžasná. Zvláště pak povídání dobrovolníků na Lewitově (Panském) mlýně a příjemné povídání s panem Němečkem v atelieru.
Díky, příště zas.

Blanka Hlaváčková
CZK 200

Děkuji za Vaši obdivuhodnou, obětavou činnost! Kompliment a velký dík všem!!!

Radana Swatek
CZK 1,200

Festival Open House je skvělý, jsem ráda, že ho mohu tímto způsobem podpořit!

Jitka Smrčinová
CZK 1,200

Děkuju za nadšení všech organizátorů, přeneslo se i na mne. Prožila jsem víkend plný krásy. Tělo trochu bolí, ale duše si lebedí.

Eva Vrbová
CZK 1,200

Děkuji.

Eva Smolíková
CZK 200

Moc, moc, mockrát Vám děkuji za Vaší naprosto skvělou práci!
Jste prostě neuvěřitelný tým. Díky Vaší akce jsem zažil spoustu úžasných zážitků a dozvěděl jsem opravdu hodně zajímavosti o známých (a méně známých) pražských symbolech, které není snadné najít prostě tak na Wikipedii...

Zejména byl jsem velice nadšený (a rozhodně ne jenom já) z průvodu parníkem Vyšehrad!
Prosím Vás, byl bych velmi, velmi rád, kdyby to se zopakovalo i příště. Ten úžasný pan (omlouvám se, ale mám hroznou paměť na jména), který reprezentoval pražskou paroplavbu, pořádal natolik atraktivní výklady, že lidem se ani nechtělo rozcházet :)🤩
Je prostě mistr mistrů)

Také byla fakt skvělá přednáška slováckého průvodce v někdejším OD Ara. Zejména bylo fakt zajímavé, když on propojil až několik naproti stojících budov na Jungmannovem náměstí.👏

Vadim Baškarov

dobra prace

Jaroslav Knotek

Festival Open House Praha jsem si užil! Skvělá práce! Děkuji.

Donor

Festival je vždycky skvělý, moc oceňuji práci dobrovolníků a všech, kteří tomu věnují svou energii. S přáteli navštívíme zajímavá místa a strávíme krásný den nebo dva. Díky za vaši práci!

Michaela Průcha
CZK 200