CZ / EN

Open House Praha, z. ú.


Philanthropy and Volunteering Culture, Art and History

Support the festival Open House Praha and also whole year activities!

We offer people unusual experience, we may even fulfil childhood dreams! Thanks to Open House Praha, tens of usually non-accessible buildings and spaces open their gates during one weekend in May. We open the city to all of you, who are eager to know more about architecture and stories of individual buildings you may know only from outside. The entrance to all buildings is free, but the preparation works and practical realization of the festival generate considerable financial costs. We would not be able to manage everything without the support of donors, partners and also hundreds of dedicated volunteers.

Join our members club or become a supporter!

Support the Open House Praha Festival and the whole year activities of the association. Your support is of crucial importance and motivation for us. It confirms and assures us that our work is meaningful. We appreciate any donation at any amount. Thank you!
Donate in :
secured by Darujme.cz
We are enthusiasts who love our city and want to attract other people's attention to the places where they live. Quality of our lives depends, among other things, on the quality of architecture and the public space around us. The purpose of our non-profit organization is to popularize architecture to the general public. We open the capital city to all people, regardless of age, education or profession, and we wish and aim for people to see the city’s architecture and public spaces in wider urban, historical and cultural contexts.

We would like to welcome all who would like to provide long-term support to the Open House Praha festival and thus contribute to organizing our activities throughout the year. If you decide to support us in a long- term way, you become a member of the club of Architecture Lovers

Your long-term contribution will enable us to:

  • Start preparing for Open House Praha.
  • Open some of the buildings worth seeing throughout the year and not just during the festival.
  • Launch a public extra-curricular activity for little architects.
  • Offer various educational courses, workshops and other programmes to our volunteers.
  • Further develop our activities involving people with disabilities.
Don´t miss this unique opportunity! Become a member of the club and you will be amongstthe first to receive invitations to interesting events, walks with architects, photoworkshops and other special offers. We are looking forward to all Lovers of architecturewho we will meet regularly during our events.

How to join in?
Use the safe online gate Darujme.cz and set up a standing order for a minimum of CZK 100 per month or donate a one-off lump sum of CZK 1200 per year.

If you don´t want to accept our offer of membership we will be happy for any contribution! 

Thank you for your support!


Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Celý projekt považuji za přínosný pro vzdělávání nás všech a popularizaci kvalitního stavitelství a urbanismu jako životního prostředí pro nás pro všechny. Akcí se ráda účastním jako návštěvník a protože mi můj zdravotní stav neumožňuje stát se dobrovolníkem, rozhodla jsem se pro podporu finanční.

Nataša Silná PhDr.
CZK 5,000

Díky za pořádání festivalu

Štěpán Czornyj

Super akce, skvela organizace!

Sarka Jedlickova

Jsem velikým fanouškem festivalu!

Jiří Oukropec
CZK 200

Na úspěch náhradního termínu !

Jiří Kvarda
CZK 1,000

Dekuji za podporu architektury a sireni puvodne anglicke myslenky priblizovat a zpristupnovat zname i nezname stavby v Praze siroke verejnosti. Hodne energie a inspirace pri priprave festivalu v teto nelehke dobe.

Lukáš Cichoň

Díky moc, děláte to líp a líp a přináší to mnoho radosti a poučení!!

Jaromír Zajíček
CZK 500

Díky, bylo to skvělé. Moc si vážím možnosti podívat se na místa běžně nepřístupná a poznávat tak město do hloubky. Díky všem, kteří se na tom podílejí. Přispěla jsem moc ráda, jen by mě přišlo skvělé, kdybych nemusela vyplňovat své telefonní číslo a trvalou adresu, když nechci potvrzení. Opravdu je to nutné? Nebojím se z vaší strany zneužití, ale přijde mi, že chcete informaci, která není potřeba. Zrušila jsem to, ale skvělý dojem z akce převážil a klikla na to znova. Tak třeba pro příště. Díky.

Donor

Rád podpořím projekt festivalu Open House Praha.
Letos se zúčastním již po páté této skvělé události ...

Josef Franěk

přeji vydaření rok 2019 pro festival

Tereza Kaucká
CZK 2,019