APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství, z.s.


Children, Youth and Family Giving Information

Help to bring the new Maternity Guide to the World

The birth of the child is the most precious moment in our life. APERIO MATERNITY HOSPITALS GUIDE helps parents to choose the right place. Free online Maternity Guide is one of the most popular APERIO services. It was launched 20 years ago and used by more than 100 000 parents since then. Currently the guide urgently needs to be updated, so that it could offer easy selection and the right choices to future parents. Help us with the birth of a new independent Maternity Hospitals Guide.

The birth of a child is one of the most precious moments in our lives. Thank you for your donation.

Donate in :
secured by Darujme.cz
The birth of a child is one of the most precious moments in our lives, and every child is born only once. Our children made this video, a comparison of childbirth in the 70s and nowadays, through children´s eyes.15 years ago we launched a free online Maternity Hospitals Guide.  It has been used by more than 100,000 parents so far. Thanks to the Guide they chose the right place for birth of their baby. 
Once redone, the new GUIDE allows easy selection of maternity hospitals and offers best options for future parents.

By supporting the GUIDE, you will contribute to
 
  • bringing babies to the world in a safe and welcoming environment
  • better mutual communication, openness and trust in maternity hospitals
  • evidence based care in maternity hospitals, 
and to freedom of choice,  democracy and the role of NGOs, all endangered in our country nowadays.

Please, consider a small contribution to this matter! Thank you for your support.APERIO - Healthy Parenting Association
is a non-governmental, non-profit organisation focused on the position and needs of parents in the society. The mission of APERIO is to support informed choice, personal responsibility and active approach to parenting.


Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Posílám příspěvek na Aperio vybraný od hostů KRIZDEN BARU v Lounech při Silvestrovské tombole. Fandíme Aperiu a tomu, že pomáhá maminkám.
Zdravím Mílu Kramnou :-) Zdeněk.

Zdeněk Salač
CZK 3,914

Váš průvodce mi hodně pomohl ohledně zjištění o porodnici, milníků v těhotenství, takže děkuji. Kdybych o něm věděla dříve, ušetřilo by mi to spoustu stresu a nervů. Ale lepší pozdě než nikdy :)

Tu Anh Dao
CZK 1,000

Když můžu, ráda podpořím vaši činnost, protože z vlastní zkušenosti vím, jaké to je být samoživitelka. Hodně zdaru.

Lada Ve
CZK 500

Bohužel na všechny dobré a prospěšné věci není dost peněz, příspěvky od dárců budou muset existovat. Jsem rád, že jsem mohl přispět na dobrou věc.

Jiří Ošlejšek
CZK 300

Děkuji všem v Aperiu 😊 že nám, rodičům a klientům českého zdravotnictví pomáhají a držím palce nám všem, abychom měli dostatek pravdivých informací a uměli se, na jejich základě, správně rozhodnout.

Michaela Kafková

Od doby před pěti lety přemýšlím o tom, že bych přála ostatním maminkám, aby si mohly svůj porod prožít ...ne ho jen přežít . Ta bezmoc, kterou jsem v porodnici chvílemi pociťovala , to vydání systému napospas, to mě opravdu štvalo. Doufám, že touto cestou alespoň malinko přispěji ke změně v našem českém porodnictví.

Jana
CZK 300

Narození se týká všech. Čím pokojněji se budou děti rodit a maminky u toho cítit, tím lépe pro celou společnost. Hodně zdaru při vytváření průvodce! Třeba jej i já jednou budu potřebovat... :-)

Zuzana Bzonková
CZK 300

Držím palce a děkuju za Vaši iniciativu. Naše porodnictví potřebuje transparentnost a změnu jako sůl.

ivona butcher

Držím palce, aby byly k dispozici všem aktuální a objektivní informace a hlavně aby se konečně něco změnilo.

Donor

Před svým porodem jsem sháněla informace o porodnicích a podmínkách porodu. Díky internetu, pomoci známých a vlastní zarputilosti, jsem nakonec prožila náročný, ale přesto krásný porod a mám na něj i na péči po porodu jen krásné vzpomínky. Přála bych si ale, aby informace potřebné ke krásnému zážitku byly dostupné na jednom místě a v takovém rozsahu jako plánují autoři tohoto projektu. Držím vám i nám palce :)

Markéta Podpěrová
CZK 500