CZ / EN

APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství, z.s.


Giving Information Children, Youth and Family

Help to bring the new Maternity Guide to the World

The birth of the child is the most precious moment in our life. APERIO MATERNITY HOSPITALS GUIDE helps parents to choose the right place. Free online Maternity Guide is one of the most popular APERIO services. It was launched 15 years ago and used by more than 100 000 parents since then. Currently the guide urgently needs to be updated - both the FORMAT and CONTENT accessibility, so that it could offer easy selection and the right choices to future parents. Help us with the birth of a new independent Maternity Hospitals Guide.

we started on 2017-11-20

The birth of a child is one of the most precious moments in our lives. Thank you for your donation.

€6,331
raised 81 % out of  €7,819

expires in

346 days

supported by

195 people
Donate in :
secured by Darujme.cz thanks to Nadace Vodafone. How?

Darujme.cz
supported by

The birth of a child is one of the most precious moments in our lives, and every child is born only once. Our children made this video, a comparison of childbirth in the 70s and nowadays, through children´s eyes.15 years ago, we  launched a free, online Maternity Hospitals Guide.  It has been used by more than 100,000 parents so far, who, thanks to it, have chosen the right place of birth for their baby. 
Once redone, the new GUIDE will allow easy selection of maternity hospitals and will offer best options to future parents.

By supporting the GUIDE, you will contribute not only
 
  • bringing babies to the world in a safe and welcoming environment
  • better mutual communication, openness and trust in maternity hospitals
  • evidence based care in maternity hospitals, 
but also to freedom of choice,  democracy and the role of NGOs, all endangered in our country nowadays.

Please, consider a small contribution to this matter!  We need to raise 5 850€ in total for the GUIDE update. Thank you for your support.APERIO - Healthy Parenting Association
is a non-governmental, non-profit organisation focused on the position and needs of parents in the society. The mission of APERIO is to support informed choice, personal responsibility and active approach to parenting.


Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Děkuji všem v Aperiu 😊 že nám, rodičům a klientům českého zdravotnictví pomáhají a držím palce nám všem, abychom měli dostatek pravdivých informací a uměli se, na jejich základě, správně rozhodnout.
Michaela Kafková
Od doby před pěti lety přemýšlím o tom, že bych přála ostatním maminkám, aby si mohly svůj porod prožít ...ne ho jen přežít . Ta bezmoc, kterou jsem v porodnici chvílemi pociťovala , to vydání systému napospas, to mě opravdu štvalo. Doufám, že touto cestou alespoň malinko přispěji ke změně v našem českém porodnictví.
Jana
CZK 300
Narození se týká všech. Čím pokojněji se budou děti rodit a maminky u toho cítit, tím lépe pro celou společnost. Hodně zdaru při vytváření průvodce! Třeba jej i já jednou budu potřebovat... :-)
Zuzana Bzonková
CZK 300
Držím palce a děkuju za Vaši iniciativu. Naše porodnictví potřebuje transparentnost a změnu jako sůl.
Držím palce, aby byly k dispozici všem aktuální a objektivní informace a hlavně aby se konečně něco změnilo.
Donor
Před svým porodem jsem sháněla informace o porodnicích a podmínkách porodu. Díky internetu, pomoci známých a vlastní zarputilosti, jsem nakonec prožila náročný, ale přesto krásný porod a mám na něj i na péči po porodu jen krásné vzpomínky. Přála bych si ale, aby informace potřebné ke krásnému zážitku byly dostupné na jednom místě a v takovém rozsahu jako plánují autoři tohoto projektu. Držím vám i nám palce :)
Markéta Podpěrová
CZK 500
Držím palce, ať průvodce vznikne!
CZK 500
Jakákoli podpora směrem k lepšímu porodnictví je důležitá.
CZK 1,000
At slouzi novy Pruvodce porodnicemi co nejvice rodicum!
Monika Ladmanova
CZK 500
Prajem NOVÉMU PRŮVODCI PORODNICEMI, nech prinesie nové svetlo zdravých informáciíí pre všetkých, ktorí sa vedome a aktívne pripravujú na materstvo a rodičovstvo
Katarína Zatovičová
CZK 250