CZ / EN

Centrum LOCIKA, z.ú.


Human Rights Children, Youth and Family

Support for children experiencing domestic violence

We want all children in the Czech Republic to grow up in violence-free families. We help children and their parents to live a violence-free life and strengthen healthy family relationships.

we started on 2017-08-22

I support Childhood without violence

Join us in our effort to help our children, who have experienced domestic violence to re-establish feelings of safety and healthy relationships at home.
Donate in :
secured by Darujme.cz
Children who have experienced domestic violence do not have the same childhood as other children. They experience fear for health and their life and the lives of their loved ones. They often feel responsible for the violence between their parents, and their wishes, and dreams have little to do with the childhood world. And as they grow, they often take on the same ways of behavior and communication as they have seen at home. They cannot change the family situations themselves, they need sensitive and long-term help. That is why the LOCIKA Center was established. We appreciate your support that will enable us to help more children experience normal CHILDHOOD WITHOUT VIOLENCE.

The LOCIKA Center is the first specialized center for children experiencing domestic violence in the Czech Republic. We examine the family situation through the eyes of the child, and we also choose therapeutic methods appropriate for children. Play is a natural expression tool for a child, therefore the therapeutic work with children at the LOCIKA Center is based on techniques such as working with ceramics, painting (art therapy) and sand play.

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Active (0)  |  Finished (4)

No active donor campaigns were found.

Dobrý den, posíláme finanční příspěvek na podporu činnosti z benefičního koncertu a sbírky při bohoslužbě, které pořádal Sbor Jednoty bratrské ochranovského seniorátu ČCE v Rovensku pod Troskami ve spolupráci s Lazariánskou pomocnou službou a Vojenským a špitálním řádem sv. Lazara Jeruzalémského.

Lukáš M. Vytlačil

Přeji vše dobré a hodně dětských úsměvů🍀🙂

Donor
CZK 500

Pomáhat dětem má smysl

Roman Mareček
CZK 300

Dobrý den. Posílám pár penízků, které jsem vybrala prodejem placek mého instagramu domeček pro opuštěné řepínky. Řepínci jsou na sebe vždycky moc hodní a moc by si přáli, aby na sebe byli hodní i všichni ostatní. Pokud toto někdo čte, můžete se podívat na můj instagram domeček pro opuštěné řepínky https://www.instagram.com/domecek_pro_opustene_repinky/
řep řep :)

Aneta Fajová
CZK 830

Dobrý den, Aneto,

děkujeme za krásnou částku a dar pro děti z Centra LOCIKA. Moc si Vaší pomoci vážíme a budeme rádi, pokud nám zachováte přízeň i nadále.

Krásný den,
Aneta Bdínková

Centrum LOCIKA, z.ú.

Lucie Leitmanová
CZK 500

Děkuji za to, co děláte.

Alena

Děkujeme za vaši důležitou práci.

Tomáš Zeman
CZK 1,000

Děkuji za Vaši práci.

Tomáš Dost
CZK 5,000

Na pomoc proti domácímu násilí od internetového tvůrce Agentaga a jeho skvělé komunity, která tuto částku vybrala během speciálního eventu na začátku tohoto měsíce.
Veselé a hlavně klidné Vánoce.

Adam Goliáš
CZK 7,660

Sama jsem přežila svoje dětství v totálním psychu a ani nevím jak. Modřiny, znásilňování, ponižování, zanedbávání. Aby už nikdo nemusel. Prosím, aby už nikdo nemusel, pomáhejte. není to moc, ale aspoň něco.

Eliška Geislerová
CZK 500

Dobrý den, Eliško,

děkujeme za Vaši pravidelnou podporu. Velice nás mrzí, že jste něčemu takovém byla ve svém dětství vystavena a děláme vše pro to, aby další děti v této situaci nebyly.

Částka je krásná a těší nás, že máte důvěru právě v Lociku.

Krásný den,
Aneta

Centrum LOCIKA, z.ú.