Na ovoce, z.s.


Životní prostředí Regionální a komunitní rozvoj

Šlapostroj pro Ovocnou slavnost

Letos už potřetí chystáme v pražském sadu Na Klíčově Ovocnou slavnost s moštováním. V předešlých letech jsme k moštování používali zapůjčenou ruční nebo elektrickou drtičku, které se ale neukázaly jako ideální řešení. Cílem našich akcí v terénu je obnovit zájem o ovocné stromy a aktivovat místní komunity, proto jsme vymysleli Šlapostroj, komunitní drtičku na šlapací pohon, díky níž se můžou do moštování zapojit i návštěvníci akcí a třeba se přitom seznámit s novými sousedy.

vybíráme od 26.7.2017
16 420 Kč
vybráno 55 % z 30 000 Kč

přispělo

30 lidí
Výzva je již uzavřena. Děkujeme!

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Naše třetí Ovocná slavnost v sadu Na Klíčově se rychle blíží a ani letos nebude chybět kromě přednášek, workshopů, procházek po sadu a ochutnávek ovoce v nejrůznějších podobách moštování tamní úrody, během kterého si mohou návštěvníci natočit do hrnečků nebo lahví čerstvý mošt úplně zadarmo. 

V předešlých letech jsme moštovali s pomocí lisu a ruční nebo elektrické drtičky. Což znamenalo spoustu práce a málo moštu, protože jedna drtička drtila málo a druhá nám sklizeň jablek proměnila rovnou v pyré. Náš kamarád Honza, vášnivý opravář a konstruktér možného i nemožného, proto přišel s nápadem na Šlapostroj – komunitní velocipedický drtič ovoce. K jeho obsluze už nebudeme potřebovat partu siláku ani hlučný agregát, ale zapojíme návštěvníky slavnosti a moštování nám hned půjde rychleji a veseleji od ruky (a od nohy).
wOcDtBb1Tdm45BZr3QCsu.jpg
Co je to Šlapostroj
Šlapostroj je drtička pro 3 jezdce, kteří svým šlapáním roztočí rotační ježky a nastartují tak drcení. 

Jeho základ tvoří jemná dřevěná konstrukce se třemi nohami, třemi sedly, třemi páry šlapátek a prostorem pro nádobu drtiče uprostřed. Jakmile jezdec šlápne do pedálů, ježek se dá do pohybu a začne drtit. Rozemleté kusy jablek se budou shromažďovat pod strojem, odkud je můžeme průběžně odebírat a přemisťovat k lisu na moštování. Ježci se otáčí nezávisle na sobě a k jejich rozpohybování stačí vyvinout malou sílu, takže se na moštojízdu a kus řeči mohou u Šlapostroje stavit i křehké dámy a děti.
qNv99OteA.jpg
Když dodrtíme, stačí zakrýt dřevěný koš poklopem a máme stylové barové posezení pro koštování moštu.

Tak do toho šlápnem
Šlapostroj zatím existuje jenom na papíře, ale už teď víme, že bychom ho využili kromě Ovocné slavnosti i na dalších komunitních akcích v sadech, které letos chystáme. Vývoj a výroba Šlapostroje nás se vším všudy vyjde na 30 000 Kč. Na Šlapostroji se začne pracovat v průběhu srpna a první slavnostní moštojízdu plánujeme na letošní Ovocné slavnosti na přelomu září a října.

Pomůžete nám šlápnout do pedálů a rozjet komunitní moštování?

Než nastane podzim a čas moštování, můžete nasát atmosféru loňské Ovocné slavnosti.
14700821-859149224185525-1369592990937972327-o.jpg-4f%2BS%2BC3M5kqPPLfIx7C%2Boedv.jpg
Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Komentáře dárců

Nechť šlapostroj vznikne ;-)
500 Kč
Ať už vám to šlape!
Lucie
1 000 Kč
Moštu zdar !!!
500 Kč
🍎🍐🍏
Šárka
300 Kč
Jen tak dal s dobrymi napady a radosti z uzitecne prace.
Jakub Razga

Dotahujeme, povolujeme, seřizujeme, šroubky, šlapky, sedla. Do první šlapojízdy zbývá 6 dní a do té doby musí být Šlapostroj v té nejlepší kondici. Přijďte s námi v sobotu moštovat Na Klíčov a vyzkoušet si náš vynález na vlastní nohy!
DSC-0107.jpg-rfD6yADLGNFC%2BqbvhsQ8Ijx%2B.jpg

Když už stavíme Šlapostroj, tak pěkně od píky. Tihle tři ostří hoši brzy zaujmou místo v srdci Šlapostroje a 30. září je otestujeme při drcení první várky klíčovských jablek. Pomůžete nám roztočit naše nové rotační ježky?
no-drtice.jpg-k110IJycsS3TIDWXsioKbt2A.jpg

Další milník za námi a jsme zas o kus blíž našemu vysněnému Šlapostroji. Děkujeme na desettisíckrát všem přispěvatelům!
slapostroj-banner-NL-01.jpg-7%2BRbglgdi9BTEaBfxoCkTdQj.jpg

A je to! Základ pro druhou nejdůležitější část našeho Šlapostroje je na svém místě. Ruční a elektrický pohon nám letos nahradí tři zdatní jezdci svým šlapáním. Už zbývá jen přidat sedla a pedály a můžeme nasedat!
IMG-0337.jpg-Ddgb74yMrqds4N%2BPmgMi9uwD.jpg

V klíčovském sadu už se špitá, že známe datum Ovocné slavnosti. A je to pravda! 😊 Zakroužkujte si v kalendářích datum 30. září. Projdeme se po sadu, ochutnáme klíčovská jablka, roztočíme drtící ježky zbrusu nového Šlapostroje a mošt poteče proudem. Těšíme se a zveme!
IlasTNh8N.jpg

Pomalu se to rýsuje! Součástka k součástce a koš pro nádobu drtiče je na světě. Děkujeme všem přispěvatelům, kteří staví s námi.
znFoXdi3XcuHe.jpg

Nářadí připravit, součástky shromáždit a jde se na věc! 
DSC-9173.jpg-cMxRhaSi25UTsZjHGtoEaKk5.jpg

Díky vám nám v našem prasátku na Šlapostroj přistálo už 5 000 Kč, děkujeme! Příští týden začínáme s výrobou a vy budete u toho. :)
SLAPOSTROJ-5000-banner.jpg-TLaMVIWdOTUxlFXSuWDtPgKr.jpg

Založení projektu

Nechť šlapostroj vznikne ;-)
500 Kč
Ať už vám to šlape!
Lucie
1 000 Kč
Není to mnoho, ale na takový projekt rozhodně přispěju - těším se, až si jednou také zašlapu!
Krzysztof Urbaniec
Moštu zdar !!!
500 Kč
Jen tak dal s dobrymi napady a radosti z uzitecne prace.
Jakub Razga
🍎🍐🍏
Šárka
300 Kč
Uz se tesime na ten krasny vynalez :)