CZ / EN

Prague Pride z.s.


Giving Information Human Rights

We are fair

Love is love neither homo nor hetero. Therefore, it’s only fair that love is treated equally. Your support can place us in an equal marriage world where we belong. We want our policy formers and makers to act fairly towards LGBT+ people, and recognize our love, commitment and contributions. Politicians have not found the time over the last 13 years to amend and settle legislation on registered partnership. Therefore, we are campaigning across the country to increase public support for the marriage equality of LGBT+ people. With your support and donations, we want to change that.

Help us to achieve marriage equality in the Czech Republic
Donate in :
secured by Darujme.cz
Support this project even more and ask your friends to help Create campaign

Děkujeme!

Monika Plundrichov

Držím pěsti ✊

Vlasta Kábele
CZK 200

Děkuji za to, co děláte, a jsem hrdá na to, že se na tak smysluplné věci mohu sama podílet. Já si svého milovaného můžu vzít třeba zítra. Klidně si ale ještě pár zítřků počkám, abych spolu se svou láskou oslavila i skutečnost, že tu možnost máme skutečně všichni.

Jana Balcarová
CZK 200

Moc bych si přál, aby se v Česku mohly kamarádky jednoho dne oženit, pokud by o to měly zájem. A nemusely kvůli tomu cestovat dále na západ. So, keep up the good work :-)

Zdeněk Polách
CZK 2,222

Třeba se letos dostanebe dál.

Jiří Gutman

Děkuji za to, co děláte ❤️

Michaela Hrubá
CZK 500

Držím pěsti!

Vlasta Kábele
CZK 200

❤️🤞🏼

Amálie Martinková
CZK 500

Všichni máme stejná práva - LGBTQ+ komunita je součástí společnosti a není možné, aby se lidé vzájemně týrali ve jménu tradičních hodnot a odpírali štěstí ostatním.

T & O

Vytrvejme.

Jakub Charvát
CZK 1,000