Charita Česká republika


Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce

Blízký východ

Charita ČR se věnuje pomoci na Blízkém východě od března 2012, kdy vyhlásila humanitární sbírku na pomoc uprchlíkům, kteří kvůli konfliktu v Sýrii opustili své domovy a hledají útočiště buď v jiných městech v zemi či v okolních státech.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Chci podpořit projekty Charity ČR na Blízkém východě a
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Portál Darujme.cz
vznikl za podpory

Během občanské války v Sýrii muselo více než 10 milionů lidí opustit své domovy, polovina měst se nachází ve zpustošeném stavu a spadlo nejméně 1 200 000 domů. Rozsah zkázy lze nejlépe pozorovat ve městě Homs, jednom z prvních bojišť mezi vládou a povstaleckými silami. „Nekonečné řady neobyvatelných domů a na ulicích ani živáčka – přesně tak vypadají celé čtvrti v Homsu,“  popsal zaměstnanec Charity.
BV.jpg-RJVRtyNVcPdERwVvL7cOvNVt.jpg
Orientačně lze za Váš dar nakoupit následující:
 • léky pro jednoho pacienta - v průměru 110 Kč;
 • školní balíček pro děti - 500 Kč na dítě;
 • potravinový balíček, popř. voucher pro pětičlennou rodinu na 1 měsíc - 1 125 Kč;
  BV2.jpg-LmV91NDC9hY9AYpP076AjVad.jpg
 • vybavení domácnosti pro 1 rodinu (např. nádobí, hygiena, topení, přikrývky) - 1 125 Kč;
  BV1.jpg-X9COaTVdeX2%2BnCWl5VVc62xL.jpg
 • voucher na oblečení a boty pro pětičlennou rodinu - 1 625 Kč;
  xw4xMPYP1iexgLu9ZHkkJ7.jpg
 • materiál na drobné renovace zničených domovů (např. okna, část střechy, přívod vody) - průměrně 3 900 Kč.
Čtyřnásobná matka Majida humanitárním pracovníkům přiznala: „Nedovedete si představit štěstí, které jsem cítila, když mi charitní pracovníci nabízeli zimní oblečení pro mé děti. Spadlo ze mě velké břemeno. Ceny oděvů pro nás nebyly dostupné. Děti přitom o oblečení snily a jen díky němu dokážou chodit denně do školy a alespoň trochu pohodlně trávit večery v našem chladném bytě.“

Bez humanitární pomoci by spousta syrských rodin nepřežila, přesto je tato pomoc stále jen kapkou v moři. Nedostatek možností zajistit si základní podmínky pro život nutí Syřany k riskantní cestě za lepšími poměry. Největší nápor uprchlíků zažívají okolní státy, do Evropy jich míří asi 10 %. Turecko, Jordánsko ani Libanon obrovský příval lidí nezvládají, Evropa není na vysoký počet příchozích připravená. Konflikt i jeho důsledky se dotýkají nás všech a migrační vlna neustane, dokud budou trvat její příčiny. Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu

Komentáře dárců

Pozdrav a díky Charitě ČR, která za nás pomáhá, kde je třeba.
Jindřich Strejček
240 Kč

Charita ČR bude v Iráku blíže potřebným, zakládá zde vlastní pobočku

V prosinci loňského roku a v lednu toho letošního se Charitě ČR podařilo rozdat 800 balíčků potravin, hygienických potřeb i potřeb do domácnosti v těsné blízkosti mosulské bojové linie, a to ve spolupráci s polskou organizací Polska Akcja Humanitarna a iráckou RNVDO. Nyní v Iráku Charita ČR zřizuje vlastní pracoviště.
Naléhavou potřebu humanitární pomoci přinesla zvýšená intenzita bojů v listopadu, která ještě prohloubila stávající krizi uvnitř Mosulu, zejména v jeho východní části. 
 „Většina světových organizací se do Mosulu, natož na hranici bitevního pole, nedostane. Nám se to podařilo díky kolegům z místní partnerské organizace RNVDO, kteří mají možnost do Mosulu vstoupit,“ vysvětlila Helena Kotková, koordinátorka humanitární pomoci Charity ČR, která v únoru odjela do Iráku založit misi. Již 1. března díky ní došlo k zaregistrování Charity u místních úřadů. 
Pomoc v hodnotě 44 270 dolarů (asi 1 133 750 Kč) obdrželo v posledních měsících celkem 5 357 osob. Polovinu potřebných financí poskytla Charita ČR. První distribuce směřovala do čtvrtí Al-Bakir a Gogjali, druhé dvě do AL-Qadissyah, A-Ula, Al-Mishraq, Al-Zuhur či Al-Sheikhkiyyah. Další humanitární pomoc je plánována na duben až červen 2017.
irak-aktual.jpg-v7QrYmbeR3VzHq%2B3iQ923QAw.jpg

Zakládáme novou charitní misi v Iráku
F.jpg
Naše humanitární pracovnice získala platnou registraci a zakládá v Iráku novou humanitární misi. Dále koordinuje dodávky potravinových a hygienických balíčků,  navštívila i uprchlický tábor Hasansham, který se nachází 30 km od Mosulu. 
Od počátku operace na osvobození Mosulu muselo podle odhadů prchnout ze svých domovů už 45 000 lidí. Většina přežívá v uprchlických táborech nedaleko města.

Založení projektu

Pozdrav a díky Charitě ČR, která za nás pomáhá, kde je třeba.
Jindřich Strejček
240 Kč