Nadační fond Nadace Bátor Tábor Česká republika


People with disabilities Health

Tým odvahy (Team of Courage)

The Team of courage has been helping by sports activities since 2014. We combine the brave running challenges of our supporters with helping children with serious illnesses. Are you planning to take on a sporting challenge this year and want to invite your friends to support you and contribute to a good cause at the same time? Or you would like to support our courageous athletes and donate any amount to Spolu s odvahou Foundation (part of the Bátor Tábor family)!

we started on 2015-03-09

Our courageous runners already raised

€21,296

supported by

605 people
Donate in :
secured by Darujme.cz
The mission of the Spolu s odvahou Foundation (part of Bátor Tábor family) is to serve seriously ill children and their families. We meet them in hospitals, we help them return to life through therapy camps, and we hold their hands when they are returning to school. The aim of our programs is to alleviate the mental burden associated with a serious illness.
All our programs are free and are designed to develop the skills needed to succeed in life.

Spolu s odvahou Foundation (in Hungary and Poland: Bátor Tábor Foundation) operates in four countries and is the only camp of its kind in Central Europe. Bátor Tábor is also part of the international organization Serious Fun Children’s Network - a worldwide association of camps for seriously ill children, founded in 1988 by the actor Paul Newman.

Runners of Tým odvahy in previous years:

Campaigns

Support this project even more and ask your friends to help Create campaign
Active (0)  |  Finished (2)

No active donor campaigns were found.

👍

Petr Šmíd
CZK 6,500

Běžím pro vážně nemocné děti. Běžím, aby i oni zažili chvíli štěstí a mohli na chvíli zapomenout. Dětský smích za to stojí.

Nikola Kochaníčková
CZK 250

To dáme! :)

A M
CZK 1,000

Jste úžasní!

Štěpán Strádal
CZK 300

Neztratit víru, že to špatné nebude mít poslední slovo!
Skvělý projekt BA! <3

Kateřina Hulková
CZK 300

Skvělý nápad! Ať se dobře běží.

Jana N.
CZK 999

:)

Eva Drenská
CZK 250

Děti jsou největší poklad v životě, ať už ty naše nebo cizí a zaslouží si to nejlepší. Pavli, přeju Ti do běhu hodně sil, pevnou vůli a dobrou náladu, ale to všechno ty máš... , tak hurááááááááááá do toho.

Lenka Picková
CZK 500

Držím palce!!! :)

Jitka Vaňousková
CZK 300

GO, Škoda, GO! :-)

Michal Čulík
CZK 300