Unie Roska - reg. org. Roska České Budějovice, z.p.s.


Zdraví Lidé s postižením

Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou!

Rehabilitační, poradenské a kontaktní centrum Rosky ČB - místo, kde se mohou setkávat lidé s roztroušenou sklerózou, sdílet své zkušenosti s ostatními, získávat informace, rehabilitovat a cvičit pod dohledem kvalifikovaných fyzioterapeutů a cvičitelů.

0 Kč
Přispět v :
zabezpečeno Darujme.cz
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění, kterým na celém světě trpí kolem 2,5 milionu nemocných. V Česku se aktuální počet odhaduje na 22 tisíc pacientů a každý rok přibude dalších 700 lidí.

ROSKA České Budějovice, jako jediná organizace v ČR, provozuje rehabilitační centrum pro lidi s neurodegenerativním onemocněním roztroušená skleróza. Zde mohou pacienti rehabilitovat každý den pod dohledem odborných fyzioterapeutek nebo zcela individuálně dle svých možností i potřeby. 

Dříve se pohybová aktivita pacientům s RS příliš nedoporučovala, aby se jim ještě více nezvýšila únava – jeden z častých a výrazně limitujících příznaků. Dnes už ale víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu. Pro pacienty s RS je vhodná fyzická aktivita ve střední zátěži nejméně dvakrát týdně po dobu 30 minut, ideální je kombinace aerobního cvičení a posilování. Už půl hodina pravidelného cvičení totiž významně zvyšuje takzvaný neurotrofní faktor, který příznivě působí na nervové buňky – vede k jejich podpoře, růstu a vytváření nových nervových spojení.

Pokud pacient začne takto pravidelně cvičit, už po 10 týdnech u něj můžeme pozorovat zlepšení svalové síly, snížení únavy, pacienti jsou ve větší psychické pohodě a celkově se jim zlepšuje kvalita života. Čekací doby na rehabilitační oddělení mohou dosáhnout až několik měsíců.

Podpořte tento projekt ještě víc a zapojte kamarády Založit dárcovskou výzvu